Seagate plánuje 3TB disk – už letos!

0

Seagate přináší další mílový krok a pracuje na 3TB pevném disku z řady Constellation ES do serverů. Novinka se bude připojovat přes rozhraní SAS v rychlosti 6 Gb/s.

Překročení 3TB mezníku v pevných discích se ukazuje jako trochu problematické. Když IBM a Microsoft v roce 1980 představili adresování LBA (Logical Block Addressing), nepočítali s disky nad 2,1 TB, což je právě hranice LBA. Dnes ji prolomí systém Long LBA, který ovšem není podporován například ve 32bitových systémech, například ve Windows XP. V 64bitových verzích Windows Vista a 7 či různých linuxových distribucích problém není.

Na Windows XP tříterabajtového obra sice uvidíte, využitelných bude prý ale celých 990 MB prostoru, zbytek je nepřístupný. Standardní MBR oddíly jsou limitovány na 2,1 TB, bude tedy zapotřebí nasadit oddíly typu GPT a systém Long LBA.

Obě zmíněné technologie už dnes najdete na některých deskách jako součást Intel Extensible Firmware Interface, podstatného zdokonalení dnešních BIOSů. Až se toto stane součástí standardu UEFI, stačí vám k používání 3TB disku kromě desky s podporou této technologie 64bitový OS a samozřejmě nové ovladače řadičů.

Zdroj: TechSpot

Ohodnoťte tento článek!