Seagate plánuje akvizici výrobce externích úložišť LaCie

0

Loňské záplavy v Thajsku napáchaly veliké škody, postiženým výrobcům pevných disků se však nakonec nevedlo dvakrát špatně. Naopak, strmý nárůst cen jim jen prospěl. Zatímco konkurenční Western Digital se rozhodl odkoupit nazpět něco vlastních akcií, společnost Seagate se pustila do další akvizice. Pokud u dřívější koupě diskové divize koncernu Samsung šlo o pohlcení konkurence, nyní je cílem rozšíření produktového portfolia.

Logo společnosti Seagate

Seagate se totiž bude ucházet o firmu LaCie, která se zaměřuje zejména na externí a síťová úložiště. Zabývá se však i softwarem, profesionálními monitory a optickými sondami. K tomu u koncových zákazníků nemá nejhorší jméno. Převzetím LaCie by se tak Seagate domohla pozic na těchto trzích a zároveň si zajistila odbyt pro vlastní pevné disky.

Prvním krokem k převzetí firmy má být odkoupení majoritního podílu od ředitele firmy Philippe Sprucha. Ten drží 64,5 % všech akcií. Pokud na obchod kývne, Seagate by se pokusila dohodnout odkup i se zbývajícími akcionáři, případně přistoupila k jejich vytěsnění. Spruch by dál pokračoval v práci pro Seagate. Nastoupil by na pozici šéfa oddělení spotřebitelských úložných zařízení.

Logo společnosti LaCie

Plánovaná cena za jednu akcii činí 4,05 EUR, s možností určitých korekcí v případě zdárného ukončení akvizice do šesti měsíců, nebo naopak zhoršení finanční situace LaCie ke konci celého procesu. Při uvažované ceně by tak cena za celou firmu činila 146 milionů EUR, v čemž je započteno zhruba 49 milionů EUR na účtech firmy. Nabídka společnosti Seagate převyšuje průměrnou cenu akcií za poslední měsíc o 29 %, těžko však odhadovat, zda jednání nevyženou zaplacenou sumu výš. Obchod každopádně musí nejprve projít schválením příslušných antimonopolních úřadů a dalších orgánů.

LaCie 2big NAS

Zdroj: X-bit labs

Seagate plánuje akvizici výrobce externích úložišť LaCie

Ohodnoťte tento článek!