Seagate předvádí SSD s kapacitou 60 TB. Disk se 1280 čipy NAND bude příští rok

0

Nevím, jak mnoho z vás si ještě vzpomene, ale firma Seagate před čtyřmi roky tvrdila, že během jednoho desetiletí přijdou pevné disky s kapacitou 60 TB. K naplnění tohoto cíle ještě nějaká ta doba zbývá, nicméně se současným tempem růstu, kdy se letos patrně jen dostaneme z 10 na 12 TB – takto velká HDD by totiž mělo Seagate na podzim odhalit – to už moc nevypadá. Ovšem oněch 60 TB zřejmě od Seagate dostaneme jinou formou. Firma totiž nyní odhalila prototyp SSD s takto masivní velikostí. Plán tak sice splní za cenu „změny kabátu“, ale zato o dost dříve než v roce 2022.

Prototyp 60TB SSD předvedlo Seagate na konferenci Flash Memory Summit, kde bývají každoročně propírány novinky z oboru NAND a nevolatilních pamětí obecně. Jedná se o disk, který bude určen pro servery, a zatím ještě nemá jméno. Je to také jedno z mála SSD, která dnes používají 3,5″ provedení typické pro desktopové pevné disky. Značně větší objem tohoto formátu umožní dostat dovnitř hned čtyřnásobek kapacity rekordního 2,5″ Samsungu PM1633a, jenž se dostal na 15,36 TB. Tento disk tedy bude pasovat do serverů počítajících s konvenčními 3,5″ HDD – s šestnácti těmito disky se bude dát dostat na kapacitu téměř 1 PB.

Prototyp SAS SSD s kapacitou 60 TB od Seagate
Prototyp SAS SSD s kapacitou 60 TB od Seagate

Nejen fyzická velikost je však nutná k dosažení takovéto kapacity. Normální řadiče totiž s takovouto kapacitou nepočítají, takže u podobného SSD musí být použita speciální architektura. Seagate používá řadič LSI (čili Seagate) TT50761 a 3D paměti NAND typu TLC neuvedeného výrobce. Klíčem k vysoké kapacitě je ale použití speciálních ONFI můstků, což jsou přepínače napojené na jednotlivé kanály řadiče tam, kde by běžné SSD již mělo samotné čipy NAND. ONFI můstky přepínají komunikaci jednoho kanálu řadiče mezi mnoha čipy.

Řadič Seagate/LSI TT50761 v disku Seagate 1200.2 (Zdroj: Tom's IT Pro)
Řadič Seagate/LSI TT50761 v disku Seagate 1200.2 (Zdroj: Tom’s IT Pro)

Podle webu Tom’s Hardware umožňuje tato architektura připojit na jeden řadič až 1280 čipů, což je patrně konfigurace onoho 60TB prototypu. S použitím tohoto množství čipů s kapacitou 48 GB se totiž dostaneme na 61 440 GB, tedy 60 TB a něco pro rezervu. Právě 48 GB (384 Gb) je kapacita TLC čipů 3D NAND vyráběných firmami Micron a Intel. Seagate zřejmě paměti bude odebírat od nich, jelikož ostatní výrobci mají zatím jen 256Gb (32GB) čipy.

 

Disk používá jako rozhraní SAS s propustností 12 Gb/s, nikoliv PCI Express/NVMe. Je to patrně proto, že se počítá s osazením velkého množství disků pro úlohy, kde je důležitá v prvé řadě kapacita a méně již výkon. SAS zároveň umožňuje použít funkci dual port, kdy jsou k jednomu SSD připojené dva počítače/servery zároveň. Disk má údajně dosahovat sekvenčních rychlostí 1500 MB/s při čtení a 1000 MB/s při zápisu a při náhodném čtení vyvíjet výkon až 150 000 IOPS (4KB bloky, hloubka fronty 32). Zajímavé je, že zařízení údajně má mít přes množství NAND velice střídmou spotřebu, maximální příkon je 15 W.

Disk bude určen pro zátěže, kde dominuje čtení dat nad zápisem. Kvůli vysoké kapacitě ale uživatelé zajisté zaplatí obrovskou částku. Vzhledem k tomu, že 15TB Samsung stojí skoro tři sta tisíc, zde už patrně půjdeme přes milion korun. Opět ale platí, že v datacentrech umožní toto úložiště konsolidaci velkého množství dat do mála serverů, za což se některým bohatým enterprise klientům „zacvakat“ asi vyplatí. Letos se sice tento disk nemá dostat do výroby, ovšem Seagate avizuje, že by se tak mohlo stát v roce 2017, čímž by se firma trefila do poloviční lhůty, než slibovala v onom roce 2012.

Zdroje: AnandTech, Tom’s Hardware, Seagate

Seagate předvádí SSD s kapacitou 60 TB. Disk se 1280 čipy NAND bude příští rok

Ohodnoťte tento článek!