Seagate překvapuje. Chlubí se, že dodalo už přes milion disků se zápisem SMR

0

Že Seagate i Western Digital na příští rok chystají pevné disky s „šindelovým“ záznamem, tedy překrývajícími se stopami, víme už nějakou dobu. Seagate už v únoru slibovalo jejich uvedení ještě letos. Odehrálo se však ve vší tichosti: v dnes vydané tiskové zprávě totiž společnost tvrdí, že svým zákazníkům už dodala přes milion pevných disků, které shingled magnetic recording používají. A tak technologii, jejíž principy vyvolávaly pochybnosti a skepsi, možná už máte doma, aniž byste o tom věděli. (Milion disků na druhou stranu není nijak závratné číslo, neboť Seagate dodává každý kvartál 50–60 milionů kusů.)

Jak už možná víte z dřívějších aktualit, u SMR se jednotlivé stopy záznamu překrývají a při zápisu se přemaže vedlejší stopa, takže ji disk musí předem načíst a zapsat znovu.

Jenže zapsáním další stopy se přemaže ta následující, a tak dále. Aby se dominovým efektem nemusela přepisovat celá plotna, stopy jsou po blíže neurčeném počtu seskupeny do pásem. Poslední stopa pásma už se s žádnou další nepřekrývá a kaskádové přepisování tam končí.

Ve výsledku musí pevný disk se záznamem SMR vždy zapisovat více dat, než kolik je jich skutečně nových. Stejný problém trápí i paměti NAND Flash, kde se při zápisu přepisuje celé větší bloky. Výrobci SSD řeší „write amplification“ použitím kompresních algoritmů, cachování a rezervní (uživateli neviditelné) kapacity. Stejné fígle tak zřejmě převezmou i pevné disky. Magnetické médium sice snese neomezený počet přepisů, při zápisu mnoha malých souborů by se však disk se záznamem SMR mohl rychle zakuckat.

 

Zdroj: Seagate, Anandtech

Seagate překvapuje. Chlubí se, že dodalo už přes milion disků se zápisem SMR
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů