Seagate příští rok nabídne 10TB disky, HDD s HAMR budou až od roku 2016

0

Na Vánoce, ke kterým vám tímto přejeme pohodu, radost a šťastné prožití, máme dobrou zprávu pro ty z vás, kteří potřebují velké diskové prostory. Nedávno jsme zde psali o 8TB pevném disku Seagate se šesti plotnami. Uživatelé lačnící po dalších terabajtech se ale mohou těšit na další zlepšení kapacit už příští rok. Japonskému serveru PC Watch totiž představitelé firmy Seagate sdělili, že v příštím roce bude v nabídce už i pevný disk s kapacitou 10 TB.

Stejně jako zmíněný 8TB disk Archive HDD bude 10TB HDD založeno na šesti plotnách. To znamená, že na jednu se musí vejít 1,66 TB. Nezbytností tedy bude použití záznamu typu SMR (shingled magnetic recording), kdy se jednotlivé stopy překrývají. To způsobuje, že při zápise je potřeba znovu uložit také sousední stopy, a disky se SMR proto mají nižší výkon. HDD už ale dnes asi málokdo kupuje s ohledem na rychlost, takže pomalejší zápis nemusí být tragédií. Přitom je podle Seagate možné propadu výkonu do jisté míry zabránit, pokud disk dostane větší mezipaměť. Dnes mají HDD obvykle jen 64–128MB buffer DRAM, takže je dost prostoru pro zlepšení.

Proti dřívějším optimistickým očekáváním Seagate ještě v tomto disku nenasadí technologii HAMR (heat-assisted magnetic recording), tedy zápis s pomocí laserového žhavení plotny. HAMR staví na tom, že při krátkodobém rozpálení povrchu na vysokou teplotu je možné vytvořit čitelný magnetický zápis s mnohem vyšší hustotou, než při pokojové teplotě. Zvládnutí takové technologie ale není jednoduché a bude vyžadovat pokroky jak ve výrobě ploten, tak hlaviček, do kterých bude muset být integrován miniaturní laser. Nyní Seagate očekává, že HAMR bude do praxe nasazen až nejdřív v letech 2016–2017. Ovšem prototypy takových disků bychom údajně mohli vidět v akci již příští rok.

 

 

Seagate stále odmítá plnění disků héliem

10TB disk Seagate by měl příští rok mít i konkurenci v podobě 10TB modelu He10 od HGST. Ten je – jak je asi zřejmé z názvu – založen na Héliové technologii, kdy je vnitřek pouzdra hermeticky uzavřen a plněn tímto vzácným plynem. Díky tomu mohou být plotny blíže u sebe a do disku se jich vejde až sedm. Seagate nicméně nic podobného nasadit nehodlá, což zástupci firmy opět potvrdili i v rozhovoru pro PC Watch.

10TB pevný disk od HGST bude uvnitř potřebovat héliovou atmosféru
10TB pevný disk od HGST bude uvnitř potřebovat héliovou atmosféru

Problémem héliové technologie je vysoká cena. Vyžaduje totiž speciální zapouzdření HDD, aby plyn neunikl. Kvůli ceně dle Seagate nikdy nebude možné nasadit taková HDD v levnějších spotřebitelských řadách. To je zřejmě pro Seagate problém a nehodlá takové disky vyrábět pouze pro malou část trhu (sektor enterprise). V tom má firma dost možná pravdu. V poslední generaci disků se jít totiž podařilo do 3,5″ pouzdra dostat šest ploten místo tradičních čtyř až pěti, aniž by bylo hélia třeba. HGST tak má s exotickou technologií náskok jen jedné plotny a je diskutabilní, zda to stojí za dodatečné problémy.

Zdroj: KitGuru

Seagate příští rok nabídne 10TB disky, HDD s HAMR budou až od roku 2016
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto