Seagate příští rok uvede 3,5″ HDD s kapacitou 5 a 6 TB a 2TB 2,5″ disk

0

Povodně v Thajsku před necelými dvěma lety díky cenové revoluci pořádně přibrzdily vývoj na poli pevných disků. Příchod desktopových disků s kapacitou 4 TB se táhl, a 5TB či 6TB modely ještě jen vyhlížíme. Co se firmy Seagate týče, přijdou zřejmě 3,5″ disky o těchto velikostech příští rok. Alespoň to tak ukazuje uniklý dokument, v němž tyto kapacity Seagate na rok 2014 slibuje do disků Constellation, tedy „enterprise“ modelů 3,5″ úložišť.

V současnosti Seagate pro trh enterprise nabízí disky s kapacitou 4TB. Dokument zveřejněný serverem Myce ukazuje, že v příštím roce se řada, kterou Seagate nazývá Enterprise Capacity (což asi nepotřebuje vysvětlení; podle původních modelových jmen jde o Constellation ES), rozroste o 3,5″ model s kapacitou 6 TB. Stát by se tak mělo zřejmě v prvním, nebo druhém kvartále roku. O něco dostupnější řada Enterprise Value (modely Constellation CS), která nyní končí na 3 TB, by měla zhruba ve stejném horizontu dostat model o kapacitě 5 TB.

Seagate plánuje také větší 2,5″ disky. Zřejmě na konci roku by se v segmentu Enterprise Capacity měl objevit disk tohoto původně notebookového rozměru o kapacitě 2 TB. V současnosti má v této oblasti Seagate jen 1TB model, takže půjde o docela významné zvětšení. Částečně zřejmě půjde na vrub novým plotnám s hustějším zápisem, pro takovéto zvětšení kapacity však nejspíš bylo nutno také zvětšit jejich počet na tři. Možná podobným způsobem, jak toho docílilo Hitachi u disku Travelstar 5K1500; ve hře je ale i zvětšení výšky pouzdra nad standardních 9,5 mm – současný 1TB model je totiž vysoký rovnou 15 mm.


 

3,5″ disky také zřejmě budou potřebovat nové plotny s hustějším záznamem. Seagate by ho mohlo docílit použitím technologie SMR (shingled magnetic recording), která používá překrývající se záznamové stopy. Tu původně firma avizovala již na letošek, jenže třeba Western Digital si myslí, že tento zlepšovák se podaří nasadit až právě v roce 2014, takže plán se mohl trochu zpozdit i u Seagate.

Máme nicméně konečně doklad o tom, že se na trh chystá nová generace disků s větším objemem „ložné plochy“ na jednu plotnu. Mimo náročný enterprise segment by se dokonce mohly takové modely objevit i dříve, dejme tomu o pár měsíců. Desktopová úložiště s kapacitou 5 TB (uvidíme, zda výrobci skočí rovnou i na 6 TB, či zda si tento upgrade nechají v záloze) by se teoreticky dokonce mohla objevit ještě koncem roku. Podle dokumentů uniklých pro změnu z Western Digital totiž tato firma plánuje 5TB disky z řad WD Green a WD Red už na čtvrtý kvartál letoška.

 

Zdroj: Myce.com

Seagate příští rok uvede 3,5″ HDD s kapacitou 5 a 6 TB a 2TB 2,5″ disk
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas