Seagate Pulsar.2: SSD jako žádné jiné

0

Pulsar – druhá generace serverového SSD

Pokud přijde řeč na SSD, Seagate patří k ševcům, kteří se drží svého kopyta a do budocna spoléhá spíše na hybridní pevné disky. Úložná zařízení pro servery jsou ale jiný příběh, zde se Seagate o solventnost zákazníků neobává. Může si tedy dovolit vydat takový skvost, jakým jsou SSD Pulsar XT.2 a Pulsar.2. Jak název napovídá, jedná se již o druhou generaci těchto zařízení. Seagate jako jedno z jejich možných využití zmiňuje transakční (OLTP) databáze.

Jak jsem předeslal v nadpisu, SSD řady Pulsar jsou do určité míry unikátní. Seagate totiž nepoužívá řadič žádného ze známých dodavatelů, nýbrž řadič vlastní, vyvinutý ve spolupráci s firmou LAMD. Flash čipy pro Seagate dodává Samsung (jedná se o Toggle DDR NAND, vyráběné zřejmě 34nm postupem), jsou údajně na zakázku speciálně vyladěné („custom-tuned“) a Samsung je nebude dodávat žádným jiným výrobcům.

SSD Pulsar XT.2 používají SLC flash čipy, dostupné jsou v kapacitách 100, 200 a 400 GB a připojují se výhradně přes rozhraní SAS 6 Gb/s. Výrobce slibuje rychlosti čtení a zápisu (sustained write/read) 360, respektive 300 MB/s, zákazníky v tomto segmentu by ale více mohly zajímat údaje o I/O operacích, kterých disk zvládne 48 tisíc za sekundu při čtení a 22 tisíc za sekundu při zápisu. U největšího modelu lze zvolit i samošifrovací (self-encrypting) variantu. Seagate na tato SSD poskytuje pětiletou záruku.

Řada Pulsar.2 je osazena levnějšími MLC flash čipy, k dispozici je ale také varianta s kapacitou 800 GB a na výběr je i připojení přes rozhraní SATA 6 Gb/s. Záruka je pouze tříletá.

Savvio 15K.3 a 10K.5: vysoký výkon ve dvou a půl palcích

Druhou novinkou u Seagate jsou nové disky z řad Savvio, které pojí rozměr 2,5 palce. Savvio 15K.3, jehož plotny rotují rychlostí 15 000 ot./min, je nyní k dispozici s kapacitou až 300 GB (dále je na výběr 146 GB).

 

Plotny Savvia 10K.5 se sice otáčejí pomaleji (10 000 ot./min), díky tomu ale jeho plotny mohou být větší a Seagate tyto disky nabízí v kapacitách 300, 450, 600 a 900 GB. Disky Savvio 15K.3 i 10K.5 budou k dispozici s rozhraním SAS 6 Gb/s nebo Fiber Channel 4 Gb/s.

Constellation ES.2 nyní pojme i tři terabajty

3,5″ pevné disky řady Constellation ES se standardními 7200 ot./min jsou podobně jako konkurenční WD Caviar RE či Hitachi Ultrastar prakticky totožné s obyčejnými desktopovými modely, rozdíl je většinou jen v jiném firmware a také v používání výběrových nejkvalitnějších součástek. Díky tomu mohou být tyto disky určeny pro nepřetržitý provoz, což by mohlo zajímat i některé z vás. Nově bude v řadě Constellation ES.2 dostupný i model s kapacitou 3 TB. Podporovaná rozhraní jsou SATA 6 Gb/s a SAS 6 Gb/s, stejně jako u dalších „enterprise“ disků je zde i možnost šifrování dat.

Zdroj: Seagate

Ohodnoťte tento článek!