Seagate uvádí nové hybridní disky. I pro desktop a za slušnou cenu

0

Firma Seagate dnes oznámila vydání nové, v pořadí již třetí generace hybridních disků. Výrobce je označuje zkratkou SSHD, a slibuje si od nich ideální spojení vysoké kapacity a zároveň výkonu blížícího se skutečným SSD. Zatímco o příchodu nové generace úložišť pro notebooky se vědělo předem, Seagate vedle nich zároveň uvádí i hybridní disky i pro oblast stolních počítačů. Ve sféře 3,5″ disků má SSHD premiéru.

Disky mají na sobě NAND relativně málo – jen 8 GB paměti; díky tomu ale také cena zařízení zůstává atraktivní. Tato NAND je typu MLC, ovšem její část je používána v režimu odpovídajícím typu SLC (buňka slouží jen k uložení jedné hodnoty, něco podobného používá Sandisk). Tím by tato sekce měla mít větší toleranci k opotřebení a tedy i delší životnost. Toto oddělení nejspíš slouží pro nejintenzivnější zapisovací operace.

Momentálně čítá soupiska nových SSHD čtveřici modelů (dle AnandTechu ale přijdou další, jen je otázka kdy), parametry vidíte v tabulce. Na desktopové frontě budou k dispozici SSHD s kapacitou 1 TB a 2 TB, obojí v klasickém rozměru 3,5″. Notebookům nabízí Seagate nízkou 7mm verzi s jednou plotnou a kapacitou 500 GB a vedle ní i tlustější dvouplotnový disk s kapacitou 1 TB (ten již má na výšku plných 9,5 mm). Všechny typy se do systému připojují rozhraním SATA 6 Gb/s.

Řada
 Kapacita
 Typ Plotny Otáčky/min.
NAND Cena
Seagate Desktop SSHD 2 TB 3,5″ 2 7200 8 GB 149 USD
Seagate Desktop SSHD 1 TB 3,5″ 1 7200 8 GB 99 USD
Seagate Laptop SSHD 1 TB 2,5″/9,5 mm 2 5400 8 GB 99 USD
Seagate Laptop SSHD 500 GB 2,5″/7 mm 1 5400 8 GB 79 USD

Podobně jako Seagate opustilo zavedenou značku Barracuda, zařízla firma nyní i označení Momentus XT, které přiřkla prvním dvěma generacím hybridních disků pro laptopy. 3,5″ verze se budou označovat jako Desktop SSHD, a bývalé Momentusy jako Laptop SSHD. Stejný osud zřejmě postihne i zbývající konvenční disky pro notebooky, které budou zřejmě nadále značeny jako Laptop HDD. Osobně krok moc nechápu, jelikož nová označení jsou poněkud nemastná a neslaná. Zahazování tradičních značek a log je však v posledních letech v kurzu, a sotva s tím něco naděláme.

Pevný disk Seagate Momentus XT (Zdroj: The Tech Report)
Pevný disk Seagate Momentus XT (Zdroj: The Tech Report)

Potvrzuje se také, že Seagate v mobilním segmentu zcela opouští disky s vyšší rychlostí rotace, i SSHD již nadále budou běhat toliko rychlostí 5400 ot./min. Hybridní disky by za tyto typy ale měly být dobrou náhradou. Pokud bude správně fungovat subsekce SSD, měly by zřejmě lepší přístupové doby a vyšší výkon vykompenzovat nižší rychlosti sekvenčního čtení a zápisu samotné magnetické části.

 

Hybridní disky Desktop SSHD a Laptop SSHD by měla firma již dodávat, vyhledávače cen již dokonce hlásí výskyt 2,5″ verzí v naších luzích a hájích. Jejich české ceny začínají v tuto chváli na 1800 CZK za 500GB model, respektive 2800 CZK za 1TB zařízení.

Zdroj: AnandTech

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. „Je trošku škoda, že výrobci nesahají místo modelu 847 po o něco silnějším Celeronu 877 s frekvencí 1,4 GHz. Skoro 30 % výkonu navíc by se asi hlavně v jednovláknových úlohách docela ukázalo.

  V podstate súhlasím i keď z môjho pohľadu je veľká škoda že OEM výrobci nesahají místo týchto modeloch po o dosť v multithreade silnejšiemu VIA QuadCore U4650E s frekvencí  1.0+GHz (1.2GHz capable, max. TDP 18W, neochudobnenému o AES), ktorá sa dá tiež aj na micro-ATX form factore chladiť pasívne (o čom som sa na vlastné oči mohol presvedčiť) a v kombinácii s chipsetom VX11 neuchudobnenému ani i encóding H.264 (obdoba Quick Sync alebo VCE).

  zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=EXeROMRmqTA

  Berte tento výkrik do tmy len ako (pozvdychnutie po XY-té), ktoré som si neodpustil v kontexte s Mirkovým dovetkom „ještěže tebe skutečně nemůžeme brát jako vzorek zastupující nějakou většinovou skupinu čtenářů ;-)“

 2. Radsej CPU so silnejsim vykonom na jadro a 2 jadrami, ako slabsie – ale 4 jadra.

  Dolezita bude hlavne cena a dostupnost. Co sa tyka spotreby myslim ze uz via nema co ponuknut – som velmi zvedavy na spotrebu v IDLE, snad sa konecne aj na inteloch dostaneme k rozumnemu cpu a k peknej spotrebe (atom fakt nemusim)

  Doska sa mi velmi paci, uz aby bola …