Seagate uvede příští rok 8–10TB pevné disky. Výrobci SSD už ale hledí k 16 TB

0

V posledních letech příliš nerostla maximální kapacita pevných disků; vlastně se skoro zdá, že velikost úložišť místo nich paradoxně začnou „nakopávat“ SSD. Alespoň ve sféře dražších plotnových disků pro servery a enterprise se však kapacita začíná zase hýbat. Otázka ale je, zda bude plánovaný vývoj stačit – u SSD totiž zřejmě velikosti porostou mnohem agresivněji.

Na přelomu roku se nejprve Hitachi (s pomocí hélia a sedmi ploten) a poté Seagate vyškrabali k 6TB diskům pro sektor enterprise. A další navýšení má zřejmě přijít v roce 2015. Šéf Steve Luczo se totiž během konferenčního hovoru k výsledkům Seagatu nechal slyšet, že firma příští rok uvede disky s kapacitou 8 až 10 TB. Řeč přitom byla o 3,5″ modelech zaměřených na vysokou kapacitu a nikoliv už tolik na výkon.

Podle Steva Lucza budou tyto disky poměrně náročné na výrobu a testování – upozornil totiž, že větší objemy dodávek bude třeba zamluvit se značným předstihem. Web The Register k tomu dodává, že takto velké kapacity nebude možné dosáhnout se současnými 1TB plotnami, kterých se do tradičně velkého 3,5″ pouzdra vejde maximálně šest (a již to si zřejmě vyžádalo změny konstrukce, tradičně bylo maximum pět). Seagatu se již údajně podařilo dostat do produkce technologii zápisu SMR, jenže ani ta zřejmě nebude stačit. SMR má totiž kapacitu plotny navýšit jen asi o 25 %.

6TB disk Seagate
6TB disk Seagate

The Register z toho usuzuje, že u zmíněných 8TB (a si určitě u 10TB) zařízení již bude muset být nasazena technologie HAMR. Ta při zápise nahřívá plotnu laserem, což umožňuje hustší zápis. Seagate by teoreticky mohl použít i jiné zlepšováky, nasazení HAMR se ale zdá nejpravděpodobnější (o plnění HDD héliem údajně Seagate zájem nemá). V každém případě ale tato vysokokapacitní HDD budou komplexní záležitostí, takže není vůbec jisté, zda se podobně vysoké kapacity dostanou i do spotřebitelského segmentu. Pokud ano, jejich cena by stále mohla být vysoká.

 

 

SanDisk: 16TB SSD v roce 2016?

V úvodu jsem nadhodil, že ani na dřívější dobu slušné pokroky nemusí plotnovým diskům s magnetickým zápisem stačit na to, aby si udržely výhodu větší kapacity. Minulý týden jsme zde upozorňovali na to, že společnost SanDisk oznámila 4TB SSD pro servery, čímž se už pevným diskům přibližuje na dostřel, navíc s lepším výkonem. Již příští rok má ale stejná společnost v plánu uvést SSD s kapacitou 6–8 TB. Jak sdělila redakci Computerworldu, očekává, že bude v budoucnu navyšovat kapacity na dvojnásobek zhruba po jednom až dvou letech.

SanDisk: příští rok SSD s kapacitou 6–10 TB, 16 TB za dva roky
SanDisk: příští rok SSD s kapacitou 6–10 TB, 16 TB za dva roky

SanDisk by údajně mohl uvést serverové SSD s kapacitou 16 TB možná už v roce 2016 (zcela konkrétně to nepadlo, pokud by ale šlo o rok 2017, na situaci se toho moc nemění). Přitom je třeba upozornit, že 4TB Optimus Max je vyráběn v 2,5″, nikoliv v 3,5″ provedení, což asi bude platit i pro jeho následovníky. V reálném nasazení by se jich tudíž vešlo do jednoho serveru více a uživatel by ušetřil díky nižšímu počtu racků. Navíc mají ceny za 1 GB u SSD stále klesat, a to zřejmě i u úložišť pro datacentra. Podle SanDisku by mohl poměr ceny a kapacity dostihnout plotnové disky už v roce 2017.

V roce 2017 mají serverová SSD nabídnout podobnou cenu za 1 GB jako HDD
V roce 2017 mají serverová SSD nabídnout podobnou cenu za 1 GB jako HDD

V průběhu několika málo let by tedy mohly být HDD vytlačeny ze serverů. Spotřebitelská HDD mají nižší ceny, takže asi přežijí déle, o moc déle to ale být nemusí. Prognóza magnetických úložišť v tomto světle nevypadá nejlépe. Navíc SanDisk není jedinou firmou, která bude tlačit na pilu…

Zdroje: The Register, Computerworld, KitGuru

Seagate uvede příští rok 8–10TB pevné disky. Výrobci SSD už ale hledí k 16 TB
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů