Seagate už má 2,5″ externí disky bez přídavného napájení s kapacitou 5 TB

1

Před měsícem jsme informovali, že se pevné disky opět posunuly v kapacitě, přesněji řečeno ty 2,5″ notebookového formátu. Seagate totiž přišel s novými modely, které mají v nejvyšší verzi kapacitu už 5TB. Jde o víceplotnové modely s tloušťkou 15 mm, které se nedají vměstnat do notebooků. Někde však toto vůbec nebude vadit, totiž u externích pevných disků, jejichž pouzdro se dá trošku vykrmit snadno. Přesně tohoto využití se teď Seagate chytil a uvedl na 5TB novince založené externí disky, které budou „nejobjemnějšími“ (na terabajty) zařízeními své kategorie.

5TB model byl uveden do nabídky v řadě externích disků Seagate Backup Plus Portable, která nyní nabízí modely s kapacitou 1 TB, 2 TB, 4 TB a konečně oněch nových 5 TB. Disky používají rozhraní USB 3.0, které zajišťuje jak datové spojení, tak napájení z hostitelského PC nebo notebooku. Kvůli 15mm profilu samotného mechanického disku uvnitř je pouzdro o něco větší, než u modelů založených na běžných HDD. Měří 11,45 cm × 7,8 cm s tloušťkou 2,05 cm. Váha je dle specifikací 247 gramů.

Seagate Backup Plus Portable 5 TB
Seagate Backup Plus Portable 5 TB

Výkon by měl být částečně dán vlastnostmi a parametry použitého HDD, jimž jsme se věnovali minule: má rychlost rotace 5400 otáček za minutu a vyrovnávací paměť 128 MB, se spotřebou 1,9–2,1 W. Nicméně rozhraní USB asi rychlost o něco omezuje, jelikož Seagate uvádí maximální přenosovou rychlost sekvenčního čtení či zápisu jen 120 MB/s (při připojení k USB 3.0; leták ale uvádí, že jsou kompatibilní i s USB 2.0). Disky jinak oficiálně podporují Windows 7 a vyšší a Mac OS X 10.9 nebo vyšší, ale nejspíš by se měly chovat standardně a fungovat i jinde.

  Seagate Backup Plus Portable 5 TB
Seagate Backup Plus Portable 5 TB

 

Prodávat by se 5TB Seagate Backup Plus Portable měly začít ještě během listopadu a americká oficiální cena 5TB modelu je 190 dolarů. To vychází v přepočtu (a s 21% přirážkou kvůli DPH) na 5800 Kč. Zdá se, že už se stihly objevit i v ceníku některých eshopů aktivních na našem území, a to dokonce za cenu o pár stovek nižší, což není na 5TB disk zlé. Dostupné mají být čtyři varianty barevného provedení – černá, červená, modrá a stříbrná/kovová.

 

Tyto disky budou nyní nabízet tu největší kapacitu, jakou můžete dostat mezi externími disky nepotřebujícími mimo kabel USB další napájení. Soupeřem jim bude snad jen speciální model Seagate Innov8, na který se vejde 8 TB. To je ale už 3,5″ disk a ačkoliv také nemá napájení externím adaptérem, vyžaduje připojení k portu USB 3.1 typu C, běžné USB by ho už pohánět nedokázalo. Jde už tedy o kategorii trochu pro sebe, kdežto tyto 5TB Backup Plus Portable by měly fungovat standardně jako ostatní 2,5″ externí disky.

Zdroje: Seagate, ComputerBase

Seagate už má 2,5″ externí disky bez přídavného napájení s kapacitou 5 TB

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář