Seagate vydává 10TB héliové disky pro PC a NAS. Vrací se ke značce Barracuda

0

Ne že by pevné (magnetické, mechanické, nebo také rotační) disky byly už dnes něčím jako psací stroje, ale přece jen se v této oblasti neděje nějaký překotný vývoj, byť je jako záznamové médium a úložiště většina z nás stále potřebuje. Ovšem tento týden se něco nového děje: Seagate uvádí několik nových disků, a to docela zajímavých. Jde totiž o héliová HDD.

Seagate již první HDD plněné po vzoru balónků héliem (samozřejmě z jiných příčin) má, uvedl jej v lednu. To ovšem byl enterprise disk, kdežto nyní se tato technologie dostane do rukou i běžným zákazníkům. Seagate totiž začíná prodávat héliový disk s kapacitou 10 TB také v provedení pro NAS, pro záznamy z bezpečnostních kamer, a konečně pro prostý počítačový desktop, což nás zajímá nejvíce.

Nové značení disků Seagate: BarraCuda Pro, IronWolf a SkyHawkSeagate při této příležitosti také přistoupil k dalšímu „rebrandingu“, tedy vymyšlení nových jmen pro své výrobky. Není to tak dávno, co firma začala disky nazývat zjednodušeně např. „Desktop HDD“. Zdá se, že to nebylo vyhodnoceno jako dobrý nápad, protože nyní se Seagate vrací k tradici – nová desktopová HDD se jmenují BarraCuda Pro (a prostě BarraCuda u kapacit do 4 TB). Tato značka bude platit pro nové 10TB modely s héliem, ale zřejmě také pro konvenční vzduchové disky s kapacitou 8 a 6 TB.

Po tomto vzoru dostanou jména také disky pro NAS („IronWolf“) a ony bezpečnostní aplikace („SkyHawk“). Také hybridní disky s pamětí flash se přejmenují na „FireCuda“. Seagate o nových značkách mluví jako o „sérii Guardian“, což trošku vyvolává dojem, že se PR inspirovalo někde v komiksu a trošku to s tím „cool factorem“ přehnalo.

Nové značení disků Seagate

 

10TB Barracuda Pro

Nicméně zpět k onomu 10TB disku s héliovou náplní. Ten běží s rychlostí 7200 otáček za minutu a používá klasický zápis typu PMR na sedmi plotnách, s mezipamětí 256 MB. Provedení je pochopitelně desktopové, s rozměrem 3,5 palce a rozhraním SATA 6 Gb/s. Spotřebitelský model pro PC má kód ST10000DM0004 a už pro něj existují i nějaké recenze.

Seagate BarraCuda Pro 10 TB (Zdroj: StorageReview)
Seagate BarraCuda Pro 10 TB (Zdroj: StorageReview)

Podle specifikací by sekvenční zápis či čtení měly běžet rychlostí až 220 MB/s, disk by také měl mít nativně 4KB sektory, patrně bez legacy emulace na 512 B. Hélium se evidentně pozitivně podepsalo na spotřebě, ta má v klidu činit 4,5 W, při aktivitě (pohyb hlaviček, čtení, zápis) pak má být příkon 6,8 W. To jsou čísla typická spíše pro disk s nižším počtem ploten a 5400/5900 otáčkami za minutu.

Seagate BarraCuda Pro 10 TB (Zdroj: StorageReview)

 

Desktopová 10TB BarraCuda Pro má garantován nájezd 300 TB/rok, zatímco IronWolf a SkyHawk jen 180 TB/rok, což ale asi znamená ještě méně, než u SSD, jelikož všechny tři verze jsou dle výrobce určeny pro non-stop provoz 24 hodin denně. Desktopová BarraCuda Pro má však navíc pětiletou záruku, kdežto zbylí bráškové jen tříletou. Zase však mají specifická rozšíření, SkyHawk má firmware optimalizovaný na kontinuální ukládání streamů videa, IronWolf má zase optimalizace pro NAS a senzor vibrací (obvykle přítomný jen v enterprise discích), díky kterému bude lépe fungovat v RAIDu – tento disk je dle Seagate určen pro šasi s 1–8 disky.

Oficiální cena za Barracudu Pro 10 TB je 535 dolarů, což v přepočtu s DPH znamená 15 900 korun. Modely pro NAS a bezpečnostní kamery jsou levnější, stojí 470 a 460 dolarů (14 000, 13 700 Kč). Zejména NAS model IronWolf by se asi ale mohl uplatnit i v PC, pokud vám nebude vadit kratší záruka.

Zdroje: Seagate (1, 2, 3), StorageReview, AnandTech

Seagate vydává 10TB héliové disky pro PC a NAS. Vrací se ke značce Barracuda

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte