Seagate vyrobil zatím nejtenčí externí disk. Tlustý je jen 7 mm [CES]

0

Honba za tenkostí je v oblasti mobilů a tabletů už skoro proklínaný trend. Minimálně fiasko s ohnutými iPhony 6 asi ukazuje, že to výrobci už přehánějí. V zeštíhlovací módě si nicméně vzala mezioborovou inspiraci firma Seagate a na CES 2015 uvedla zatím asi nejtenčí externí disk, jaký kdo kdy viděl – tedy pokud se bavíme o těch 2,5″ plotnami. Disk je pojmenovaný Seven, což signalizuje, že výška jeho pouzdra je jen 7 mm.

Kapacita disku Seven či Sevenmm (v Seagate se s těmi indexy asi zhlédli v HGST) je 500 GB, a tedy o dost vyšší, než u flashdisků. Přinejmenším těch za rozumné peníze. Recept na minimální tloušťku tohoto externího HDD je prostý – uvnitř je pevný disk supertenkého 5mm typu. Ty byly původně navrženy pro ultrabooky a Seagate je chtěl dokonce dostat i do tabletů – zdá se, že zatím neúspěšně. Jejich použití v externích „boxech“ je ale pokud vím novum. Takováto HDD ovšem vyrábí i Western Digital, tak uvidíme, zda se s podobně placatým externím diskem také přidá.

Externí disk Seagate Seven s výškou 7 mm
Externí disk Seagate Seven s výškou 7 mm

Disk s jedinou plotnou je chráněn kovovým pouzdrem z nerezové oceli a jako rozhraní používá klasický port micro USB 3.0. Celé by to mělo vážit 150 g. Přes kompaktnost by mu ale neměla chybět indikační LED, což vítáme.

Externí disk Seagate Seven s výškou 7 mm

Firma sice neudala žádné podrobnější specifikace, nejspíš ale využívá existující 5mm model ST500LT032 určený pro notebooky. Ty mají interně rozhraní SATA 6 Gb/s a 16 MB paměti cache. Přístupová doba je udána jako 13 (čtení) až 15 ms (zápis) a při sekvenčním přístupu mají přenosové rychlosti jít až k 100 MB/s. Hlučnost má dělat 20 dB při rotující plotně a 22 dB při činnosti hlaviček. Přežít by ST500LT032 až šok až 400 G (2 ms) při chodu a 1000 G (1 ms) ve vypnutém stavu. Typická spotřeba v klidu má být 0,48 W a při aktivitě 1,4 W.

 

Do obchodů by se Seagate Seven měl dostat ještě tento měsíc, a to někdy uprostřed či v jeho druhé polovině. Záruka, poskytovaná výrobcem, je stanovena na dva roky a stát vás bude 100 USD. U nás by tedy eventuálně měl přijít na nějakých 2700 korun, což je – mám-li být upřímný – docela vysoká přirážka za styl.

Zdroje: Seagate, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!