Seagate začal potichu prodávat 6TB pevný disk řady Desktop HDD. Cena: 300 USD

0

Přechod od magnetických úložišť na SSD sice postupuje, vzhledem k cenám za gigabajt to ale není žádným závratným tempem a pro ukládání větších objemů dat jsou pevné disky stále klíčové. Pokud úložiště o velikosti několika terabajtů potřebujete, asi vás potěší zpráva, že se opět zvýší kapacita běžně dostupných desktopových disků. Společnost Seagate totiž na trh uvolňuje 6TB model své základní 3,5″ řady Desktop HDD.

Seagate už vypustilo svůj první 6TB model minulý měsíc, jenže tehdy šlo o dražší HDD pro segment enterprise. Nyní výrobce disk s touto kapacitou, tvořený podle všeho šesti 1TB plotnami, uvádí i v řadě pro smrtelníky – dříve nazývané Barracuda, dnes prostě Desktop HDD. Disk s produktovým kódem STBD6000100 sice Seagate v tuto chvíli ještě neuvádí na svém webu, ve světě se ale již dá objednat z různých internetových obchodů. Podle těch amerických to vypadá, že retailové balení má cenu stanovenu na 300 USD, česká cena by v takovém případě byla někde nad 7000 CZK.

Disk má klasickou 3,5″ konstrukci a připojuje se k rozhraní SATA 6 Gb/s. Popisky v obchodech potvrzují, že plotny by měly mít kapacitu 1 TB a tím pádem by jich uvnitř mělo být skutečně šest. Rychlost jejich rotace má být standardních 7200 ot./min. Disk také dostal přidáno na mezipaměti, cache má nyní velikost 128 MB (u 4TB modelu Desktop HDD to bylo jen 64 MB).

Seagate Desktop HDD s kapacitou 6 TB
Seagate Desktop HDD s kapacitou 6 TB

Dle vyhledávače Geizhals EU se zatím 6TB Desktop HDD v Evropě nevyskytuje. Vedle Spojených států je ale již podle všeho k mání také v Japonsku a možná dalších asijských regionech. Vzhledem k tomu, že disk lze běžně koupit, snad nebude příliš dlouho trvat, než jej Seagate oficiálně zařadí do nabídky a objeví se i v našich zemích.

 

6TB model řady Desktop HDD nabízí 50% navýšení kapacity oproti svému 4TB předchůdci, nicméně pokud byste rádi viděli agresivnější růst, dočkáte se až příští rok. Seagate totiž podle slov svého šéfa v roce 2015 vydá 8TB a možná i 10TB pevný disk. Také tato zařízení budou v prvé řadě určena pro segment enterprise. Není jasné, zda Seagate uvede odvozené modely i do levnějšího desktopového sektoru. Tato HDD totiž údajně budou náročná na výrobu (možná se v nich už objeví technologie HAMR), takže těžko říct, jak to bude s masovou produkcí pro běžný trh.

Zdroj: Newegg, Amazon, Expreview

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.