SeaMicro už má mikroserver s procesory AMD Opteron (fotografie)

0

Když společnost AMD na sklonku zimy koupila firmu SeaMicro, nikomu neunikla ironická skutečnost, že se tak výrobce procesorů stal dodavatelem serverů s čipy největšího konkurenta, Intelu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se pod značkou SeaMicro objeví i mikroservery s procesory Opteron. Server SemiAccurate se nyní vytasil s fotografií příslušného prototypu. Ten byl údajně k vidění na právě probíhající konferenci AFDS 2012.

Lépe řečeno jde o fotografii modulu, na němž se nachází jeden z uzlů, které v mikroserverech sdílejí společné virtualizované úložiště (a síťové připojení). Na PCB se tak nacházejí sloty pro paměť typu SO-DIMM, procesor s čipovou sadou a dále již jen propojovací logika. Použit má být údajně Opteron řady 6200 pro socket G34 s čtyřkanálovým paměťovým řadičem, ovšem jen s 8 aktivními jádry. Pokud je to pravda, mohly by se paměťové sloty nacházet z obou stran karty. Na desce se také nachází port SATA, údajně ovšem pouze pro diagnostické účely. Z finálního návrhu tedy pravděpodobně zmizí.

Modul pro mikroserver SeaMicro s procesorem Opteron řady 6200 (Zdroj: SemiAccurate)

Prezentace tohoto produktu přichází s dobrým načasováním. O pár dní dříve totiž SeaMicro uvedlo svůj nový mikroserver SM10000-XE, založený na Xeonech E3-1260L. Těchto čtyřjader je v jednom systému 64. Nový mikroserver na platformě AMD nejspíše bude kopírovat stejný návrh, pouze dojde k výměně procesorových modulů.

Mikroserver SeaMicro SM10000-XE (Zdroj: SeaMicro)

SemiAccurate také trvá na tom, že SeaMicro zároveň pracuje i na serverech založených na čipech Trinity. Pravděpodobně má jít o nízkospotřebové verze procesorů (TDP 17 W), SemiAccurate spekuluje i o umístění dvou uzlů na jednu kartu. Grafiky integrované v APU by mohly nabídnout zajímavý výpočetní výkon. Zároveň ovšem i s malými nároky na místo a nízkou spotřebou díky virtualizovanému úložišti a síťové konektivitě.

 

Zde je nutné podotknout, že zatímco GPU čipů Trinity podporuje dvojitou přesnost, jeho teoretický výkon s ní padá na pouhou šestnáctinu běžné hodnoty. Mikroservery s APU tedy nebudou vhodné pro všechny druhy zátěží. Zřejmě také nebudou podporovat paměti s ECC. Ty budou naopak devizou mikroserveru postaveného na čipech Opteron 6200.

Zdroje: SemiAccurate, SeaMicro

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto