SeaMonkey se po roce dočká servisní aktualizace. Migruje na svou infrastrukturu

Možná si to už nepamatujete, ale stále ještě existuje nejméně jeden balík programů, který se skládá z webového prohlížeče, pošťáka a editoru kódu v HTML. SeaMonkey už ale skoro rok nebyl aktualizován.

0

Balík internetových nástrojů SeaMonkey už bude z povědomí veřejnosti patrně vymazán, technicky ale nezemřel. Jak upozornil Michal Stanke, zřejmě se konečně přibližuje nové servisní vydání 2.49.5. Zde důvody k radosti aspoň na čas končí. Zatím stále aktuální vydání 2.49.4 bylo uvolněno 27. července 2018, tj. skoro před rokem.

Projekt není snadné jej udržovat. Vývoj na bedrech nese komunita a letos malý tým přiznal problémy s infrastrukturou. Ty nakonec dále zdržely další servisní vydání. SeaMonkey už dnes představuje opravdového dinosaura a ideově se odkazuje až na 90. léta. Zatímco Mozilla nástroje rozdělila a rozhodla se vyvíjet samostatný prohlížeč a pošťáka, SeaMonkey stále navazuje na Mozilla Suite a další a chce nabízet vše v jednom balení.

Do konce tohoto roku je potřeba, aby projekt nespoléhal na žádnou část infrastruktury Mozilly. Minimálně do té doby, jak se zdá, se nemůžeme spolehnout na pravidelnost nových vydání internetového balíku. S čistým svědomím proto dnes nelze nikomu doporučit, aby jej používal, protože obsahuje řadu nezáplatovaných slabých míst v zabezpečení. Verze 2.49.4 staví na Firefoxu 52.9 ESR z loňského června.

Nové servisní vydání se blíží

Servisní verze 2.49.5 by dle předběžných poznámek k vydání měla být úplně poslední v řadě založené na Firefoxu 52 ESR. Není možné pracovat na další řadě a současně doplňovat do starého kódu nové opravy, projekt na to nemá lidskou kapacitu. SeaMonkey v budoucnu chvíli setrvá na podvozku v podobě vylepšeného Firefoxu 56, práce ale budou pokračovat na převedení na vydání ESR 60 (tj. SeaMonkey 2.57).

Ačkoli vývojový tým dlouhodobě používá relativně nové verze vykreslovacího jádra, na uživatelské prostředí nesáhl. Někomu takhle zkrátka vyhovuje

To je Mozillou aktuálně podporovaný Firefox, ačkoli i jeho životnost se nachyluje ke konci. Během podzimu ho nahradí Firefox 68 ESR. Jenže zatímco Firefox se od verze 57 se dramaticky proměňuje, Tým kolem SeaMonkey se těmto změnám brání. Kdyby je chtěl dohnat, čekáno spousta práce. Jde o maximálně konzervativní projekt, proto není překvapivé, že dnes pracuje na kompletním oddělení od Mozilly. Jak přesně budoucnost přinese, ale teprve uvidíme.

Poznámky neříkají explicitně, co se stane se SeaMonkey, tedy jak moc bude chtít dále držet krok s kódem od Mozilly. Tým se prý teprve rozhodne. Tolik tedy ke stavu projektu. Na to, než bude řádně opečováván, si ještě počkáme. Jak jsem už uvedl, aspoň do té doby je potřeba zvážit bezpečnostní rizika stávajícího starého vydání. Najde se mezi vámi někdo, kdo SeaMonkey preferuje? Co vás u tohoto balíku nástrojů drží?

Zdroj: bug #1512890 via Mozilla.cz

SeaMonkey se po roce dočká servisní aktualizace. Migruje na svou infrastrukturu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů