Sedmiletý spor je u konce. YouTube a Viacom mají dohodu

0

Soudní tahanice mezi YouTubem a Viacomem se táhnou přesně sedm let. Americký gigant provozující stanice MTV, VH1 či filmové studio Paramount zažaloval YouTube kvůli pirátství. Viacom tvrdil, že v té době se na serverech nacházelo přes 100 000 jím vlastněných klipů, ke kterým YouTube neměl práva. Padala přitom obvinění, že některá videa nelegálně nahrávali i zakladatelé YouTubu, později vyšlo najevo, že některá pocházejí i od lidí z Viacomu.

Viacom požadoval miliardové odškodnění, Google se ale nakonec ubránil. I díky tomuto sporu nasadil nejpokročilejší antipirátský filtr a u soudu obhájil, že nemůže nést odpovědnost za uživatelský obsah. Pouze jej musí odstranit, pokud se o něj přihlásí majitel práv. Soudce Louis Stanton v roce 2010 řekl, že provozovatelé YouTubu se ničeho nedopustili a Viacom prohrál.

 

Jenže pak uspěl u odvolacího řízení a v roce 2012 se spor znovu otevřel. Loni soudce Stanton znovu potvrdil nevinu ve prospěch YouTubu. Nenašly se důkazy, že by provozovatelé nutili uživatele k nahrávání pirátských videí nebo že by majitelům práv nějak bránili v hlášení a mazání závadného obsahu.

Teď si konečně obě společnosti plácly. Detaily dohody neznáme, ale tajné zdroje magazínu Recode tvrdí, že Google nemusel nic platit. Což by vzhledem k výsledkům soudů nikoho nepřekvapilo. Viacom a YouTube navíc budou ochotně spolupracovat na obsahu. Jedna velká kapitola internetové historie se uzavřela.

Zdroj: Recode

Ohodnoťte tento článek!