Šéf grafické divize Radeon bude dočasně mimo službu, GPU bude řídit Lisa Su

22
Radeon R9 Nano (Zdroj: AMD)
-
Zdroj: AMD

Letošní rok byl pro grafické karty Radeon ve znamení déle než očekávaného očekávání čipů s architekturou Vega, které nakonec zabralo přes půl roku a doznívá ještě nyní. Zaměstnanci asi tuto dobu prožili hodně hekticky a přitom samotné GPU bylo přijato rozporuplně. Zdá se, že toto dolehlo i na Raju Koduriho, šéfa programu GPU v AMD, tedy formální divize Radeon Technology Group. Dnes se totiž v médiích objevily zprávy, že přinejmenším dočasně opouští vedení.

Tato informace se objevila na několika webech (například Fudzilla, PC Perspective) a mezitím už byla potvrzena i oficiálně. Tento krok určitě vyvolá spekulace o nuceném odchodu nebo spojitostech s problémy provázejícími uvedení Vegy, ovšem podle oficiálního vyjádření by Koduri neměl jako šéf Radeonu skončit a trůn uvolní jen dočasně během čtvrtého kvartálu. Pokud nejde jen o zástěrku, mělo by se tedy jednat o prodlouženou dovolenou.

Koduriho volno má začít 25. září, po čemž by se měl navrátit v prosinci. Důvody jsou podle vyjádření AMD a také podle mailu rozeslaného zaměstnancům (který je veřejně k dispozici, viz níže) rodinné. Koduri píše, že se mu během letošního roku nedostávalo času věnovat se svým blízkým a už nějakou dobu zvažoval, že by si kvůli rodině vybral volno. Nyní po vydání čipu Vega 10 zřejmě už ve všech tržních segmentech, do kterých se měl dostat, je podle něj pro delší „opušťák“ nejvhodnější doba. Rok 2018 má totiž opět být hektický s přípravou (a uvedením?) nových produktů a údajně byla shoda na tom, že v letošním čtvrtém kvartále bude nepřítomnost Koduriho bolet méně.

Takovéto dlouhé dovolené nejsou sice v byznysu časné, ale nejsou úplně neslýchané. V Intelu má například nyní dlouhodobější volno šéfka důležité serverové divize Diane Bryant. V jejím případě to má dokonce být šest až osm měsíců, opět z rodinných důvodů.

Raja Koduri, šéf divize AMD Radeon Technology Group
Raja Koduri, šéf divize AMD Radeon Technology Group

Zajímavé je, že vedení divize během zbytku roku dočasně převezme přímo CEO celého AMD, Lisa Su. Ztráta kontinuity a vrchního vedení je sice vždy komplikací, ale teoreticky by skrze toto mohla mít i kladné stránky, protože během tohoto času by možná Su mohla také získat lepší vhled do toho, jak to v grafické divizi chodí a co by potřebovala. Nicméně to také vezme čas, který by měla věnovat jiným věcem, tudíž ono pozitivum bude mít zase svoje negativa.

Zda tedy je čas na znepokojení, v tuto chvíli není úplně jasné. Riziko jednak z toho, že dojde k určité dezorganizaci, jednak z chaosu, pokud by skutečně došlo k trvalému odvolání Koduriho pro neúspěch, asi nějaké je. Koduri také v mailu zmiňuje, že po návratu do určité míry změní to, na co se na své pozici zaměřoval a své „pracovní povinnosti“. Co přesně to ale znamená, nevíme. Může jít i o předání větší zodpovědnosti podřízeným. Divize Radeon Technology Group teď totiž existuje přesně dva roky a je možné, že na jejím začátku Koduri zasahoval víc, než je u manažera obvyklé, do chodu na nižších úrovních, kdežto nyní by se mohlo přejít na normálnější chod.

My mimo firmu bohužel moc nevíme, co se uvnitř děje, a pozitivní nebo negativní efekt aktuálních rozhodnutí budeme moci vidět až řadu let v budoucnosti. Hodnocení toho, jak si vedení vede a co zrovna dnes udělalo, je tedy dost ošidné.

Ohodnoťte tento článek!

22 KOMENTÁŘE

 1. Raja je Ind a pro Inda je jakekoliv snizeni funkce, vyhazov neco jako socialni poprava. Navic i na vysokych postech lide nikdy neuznaji svoji chybu a schovavaji se za potreby rodiny aj. Svetle vyjimky potvrzuji pravidlo. Raja nedelal o nic vice nez klicovi lide, ale u tech se nazyva selhani selhanim. U sefa divize je to neco jako priznani AMD: „mame spatny vyberovy proces a za sefa jsme si dosadili hnupa“. Raja jednoznacne selhal pri tvorbe strategie marketingu. Vega jako takova by nebyla problem, kdyby zprava byla jasna a produkt byl radne predstaven takovy jaky je. Lisa urcite nebude zvladat vedeni graficke divize po delsi cas, ale zajimalo by me, jak by pod ni tato divize vypadala dlouhodobe.

  • Osobne se mi Koduri neozdava. Jak pisete..tech mlznych vyjadreni, dodani nedoladeneho produktu, nejasna komunikace, co je co, atd. tech bylo opravdu dost.
   Nejsem si fakt jisty, jestli je Koduri clovek na svem miste… nekde jinde by za takove uvedeni produktu padali hlavy. Ne ze bych mu to pral, ale zatim mi nepripada vubec jako clovek, ktery to zvlada.

   • co? Vega měla rozdrtit gtx1080 na prach a být na stejné úrovní co 1080Ti a hlavně hned po uvedení na trh a né s dvojnásobnou spotřebou!!! Zapomínáte na slogany typu: „poor volta“ ? „Je čas na revoluci“ apod… a jestli jsem to pochopil správně tak Navi má být další low end stejně jak byl Polaris. Nevím jak by jste se choval vy jako šéf, ale já bych rozhodně mířil někam výš když vidím jak mě drtí konkurence a nevymetal spodní příčky, nenechal konkurenci volně dýchat.

    • Technicky detail. Proste chteli vys, ale nepovedlo se, coz je problem, ale ne nutne pohroma. Vnitrni informace o tom meli uz davno, a kdyby vyslali do sveta jasnou zpravu uz drive, ze Vega nechce konkurovat GTX 1080, tak lide nemuseli byt z vysledku rozcarovani a mohli rozeznavat AMD v graficke divizi (herni) jako low-mid end, ale s jasnym zamerenim a cilem. Prave na marketingove slogany jako „poor Volta“ tu narazim a na dalsi nejasne info a mlzeni kolem vydani. Ja jsem proste nechtel verit, ze by byl titan jako AMD marketingove neschopny, ale ted nemam jine vysvetleni a Kakoduri uz se mi svymi vystupy nezamlouva hodne dlouho. Takze dle meho nazoru prave marketing udelal z Vegy pohromu, ne to, ze technicky na konkurenci nedosahuje.

     • Sám jsem uznal v článku, který zde na cnews už pohltila minulost, že Vega je pěkná hi-tech karta, která umí vše a na výbornou. Bohužel svými vlastnostmi, ale nezaujme široké pole lidí, ale jen úzkou skupinu polopro a profesionálů. Jenže vydávat takovou hi-tech kartu (neplést s hi-end) si může dovolit nVidia, která neví co s prachama a né AMD balancující nad bankrotem. Naprosto s vámi souhlasím a říkal jsme celou dobu že PR AMD je katastrofální! Jak lunche produktů tak jejich směřování, Polaris překoná 1070 a sotva se popral s 1060 apod… Vem si, kdyby udělali polarise opravdu výkonem na výši 1070 sátky, tak kde dneska mohlo amd být…

 2. Nevím co se řeší, AMDDefender to má určitě z první ruky, přímo od „Lízy“:
  Tak s ohledem na jeho nasazení v posledních letech bych se mu nedivil, kdyby mu manželka a děti dali ultimátum … a podobné dovolené jsou běžné a není to ani půl roku, máš půlku září a vrací s v prosinci.

  • Nejak si nejsem jisty, ze takove dovolene „jsou bezne“. Delam v IT bussinesu uz dost dloho a osobne jsem nikoho na vyssi pozici (alespon v Evrope) si brat takovou 3 mesicni rodinou dovolenou nevidel. O americkych firmach ani nemluve. Co se stava jsou zdravotni dovolene a nebo uprava pracovni doby. vzhledem napr. k rodinnym okolnostem..ale 3 mesice „volna“? Nevdiel jsem…

   • Ja osobne si myslim taky, ze to nebude normalni rodinna dovolena. Na 90% ho upozadili. Preci jenom si myslim, ze prave ted ma management daleko vice prace kvuli nasledujici generaci nez posledniho 1/2 roku, kdy se resili hlavne technikalie Vegy.