Šéf Nvidie: Radeony s čipy Vega nedokáží oslabit pozici grafik GeForce na trhu

36
Zdroj: Nvidia

Nvidia tento týden pořádá svou konferenci GTC 2017, a tak ven vychází velké množství různých novinek. Firma se opět soustředí hlavně na enterprise software, umělou inteligenci, auta a podobné pro nás méně směrodatné záležitosti, do čehož nakonec spadá i velmi zajímavé GPU GV100 generace Volta, právě představené. Nicméně mezi tím vším se objevil jeden drobný detail relevantní i pro „prostý lid“, který si zaslouží větší pozornost.

Zatímco čip GV100 půjde do výpočetních klastrů a serverů, většinu z vás asi zajímá zejména, co se ve zbytku roku bude dít na poli herních grafik. Tam má AMD vydat své highendové GPU Vega 10 (v kartě Radeon RX Vega). Čeká se však nejen na něj, ale také, jak potom zareaguje Nvidia – zda třeba zlevněním, nebo vydáním vlastní nové grafiky, kterou by AMD trumfla, nebo dokonce nijak. Není však známo, kam nový Radeon přistane výkonem – podle optimistů by mohl „ohrozit“ nedávno vydanou GeForce GTX 1080 Ti, dle pesimistů možná GTX 1080 (nebo dokonce jen GTX 1070). Jenže právě na tom by měla záviset i následná politika a pozice Nvidie, neznámo kolem Vegy tudíž zasahuje i do prognóz ohledně „zelené“ nabídky.

Proto je docela zajímavé, že se k této otázce vyjádřila jedna z nejlépe informovanýh osob: šéf Nvidie Jen-Hsun Huang. Jakožto hlavní konkurent má Nvidia zřejmě nejlepší vhled (ale také analytický odhad) do toho, co se v AMD může chystat, pochopitelně po insiderech. A zdá se, že podle Huanga tento přehled neodhaluje nějaká velká „nebezpečí“, kterých by se Nvidia musela bát.

Šéf Nvidie byl analytiky při probírání finančních výsledků Nvidie (tržby za únor až duben 1,94 miliardy dolarů) tázán, zda očekává nějaké změny v pozici své firmy tváří v tvář „nové platformě“ konkurence – tedy připravované architektuře Vega. Bylo to v kontextu zbytku roku 2017 (připomeňme, že Vega by měla vyjít nejpozději v červnu) a Jen-Hsun Huang odpověděl, že „konkurenční postavení Nvidie se nezmění“. V kontextu otázky tedy podle Huanga nové čipy Vega nemohou změnit poměr sil tak, aby se Nvidii na grafickém či jiném trhu začalo dařit hůř.

To asi neznamená, že by vydání Vegy bylo zcela bez konsekvencí (nový model na trhu nutně nějak změní podmínky), ale Nvidia si je zřejmě jistá, že do konce roku 2017 nemůže nějak výrazně ztratit tržní podíl nebo přijít o současnou výši marží či závažně utrpět co do tržeb a zisku. Tomu ostatně nahrávají i faktory jako je setrvačnost trhu, síla značky a ekosystém (majitelé monitorů s G-Sync například mají důvod držet se karet Nvidia). Nicméně Huang zřejmě věří i v to, že bude mít nadále navrch technologicky, nebo že případné zlepšení technologie AMD nedokáže přesvědčit zákazníky k přechodu (změna statu quo je vždy těžší než jeho hájení).

Nvidia Tesla V100 s čipem GV100
Nvidia Tesla V100 s čipem GV100

Je samozřejmě nutno brát v úvahu, že firmy analytikům a vůbec veřejnosti obvykle sdělují informace selektivně, aby vystupovaly vždy v co nejlepším světle. Výrok Jen-Hsun Huanga může částečně být míněn jako demonstrace síly a sebevědomí, spíš než čistě objektivní prognóza. Nicméně toto „filtrování“ informací má zároveň své meze, neboť jde o peníze, investoři jsou citliví a zavádějící sdělení by mohla mít těžké důsledky, včetně soudních. To znamená, že je tyto věty třeba brát vážně, jelikož mají jistojistě nějaký reálný základ. Jen nevíme, jaký přesně. Každopádně jde asi o dobré připomenutí fanouškům Radeonů, aby krotili očekávání.

Ohodnoťte tento článek!

36 KOMENTÁŘE

 1. Pro mě zatím zklamání, čekal jsem víc. Přes 15 Tflops tlačí Titan Xp na vodě, takže pouze lehká evoluce. Čip jako kráva (herní předpokládám kolem 600mm2), takže cena bude vysoká, výtěžnost mizerná. Ty marketingový kecy od kožené b(k)undy na mě neplatí. 2080Ti tu bude za cca rok, stejně jako 1080Ti od představení P100. To už by mělo AMD vydávat Navi, tak snad se dočkáme nějakých výkonnových posunů, protože tohle je nuda.

  • gratuluji k vykonu kristalove koule, jen upresnim – je to az 120 TFLOPS pro dane urceni. Dale si zapomel na zmeneny frontend – Independent Thread Scheduling, Starvation-Free Algorithms, zvetsene cache, zmena struktury SM bloku (tri dily misto dvou), nove registry, warp scheduler atd. Jak rikas nuda, Jsem si jist ze to vega a navi vydrti, teda az a jestli se vubec objevi.
   Svata prostato.

   • Je mi celkem jedno, jestli to AMD vydrtí nebo ne. AMD nemám v PC už cca 8 let, ale pokud bude Vega/Navi lepší, rád pořídím. 120 Tflops – aha takže ty si koupíš ten akcelerátor za 140.000$ nebo proč to používáš stále dokola jako zaklínadlo? 😀 Tady panáčkové-teoretikové typu Crha nemají ani na ten Titan X, natož nějaká výpočetní karta. 🙂
    Čekal jsem víc, to je vše, výkon 15 Tflops už tu dnes je k dispozici a nedostačuje, takže na 4K nebude ani Volta stačit.

    • Herní Volta (GV102 – teda za předpokladu, že vyjde, podle toho Hynixu asi ano) by určitě měla mít vyšší hrubý výkon, jelikož z ní Nvidia asi vykope ty výpočetní speciality, FP64 minimálně.

     Teď z hlavy nevím, kolik je v procentech rozdíl teoretických TFLOPS GP100 a GP102 (relevantní srovnání je asi vztah mezi Teslou P100 a Titanem X). Ale ten faktor byl bral jako indicii, o kolik bude mít herní Volta víc páry. Možná by ten rozdíl mohl být i o něco větší, pokud GV102 taky bude 12nm a bude mít stejný počet shaderů (5120).

     • Jasně, s tím počítám, herní bude mít vyšší frekvence. Proto jsem psal, že tipuju velikost herní Volty kolem 600mm (po odebrání výpočetních nesmyslů). P100 má tuším 10,6 tflops, Titan Xp 12. Není to nic dramatickýho..
      Otázka jsou taky frekvence na novém procesu. V100 je má nižší než P100 – velikost a množství jader navíc, mno tohle si ale snad Nvidie pohlídá.

    • Aznohh: Trošku silné řečičky, směrované na člověka který má gtx1080 oproti lidem co si ani nekoupí rx460… a řeknu ti bezprdele že si je klidně můžu koupit ale tobě by to nestačilo protože bych na tom dal v Doomovi sotva 99’000 FPS a to je málo.

   • „gratuluji k vykonu kristalove koule, jen upresnim – je to az 120 TFLOPS pro dane urceni.“

    Takže na nic jiného než „dané určení“ ten čip nikdo nikdy nebude používat? Tak proč tam jsou ty další jednotky? 😉

    • BTW jsem se poradne podival na ty Tensor Cores:

     These cores are essentially a mass collection of ALUs for performing 4×4 Matrix operations; specifically a fused multiply add (A*B+C), multiplying two 4×4 FP16 matrices together, and then adding that result to an FP16 or FP32 4×4 matrix to generate a final 4×4 FP32 matrix.

     … tudiz nejenze to umi jenom matice, ono to umi nasobit jenom FP16 matice. Tudiz vsichni co delaji neco jineho nez deep learning, na tech 120TFlops muzou rovnou zapomenout (protoze 99% HPC ktere neni deep learning, pouziva FP32 nebo FP64). Tohle mi uz prijde jako dost extremni sazka na AI…

   • Řeči u nudě jsou možná na místě u CPU, ale né u GPU. Vezmu-li si výkoností posun v posledních letech, tak 6xx-7xx-9xx, tam byly už poměrně slušné výkoností posuny a poslední skok na Pascal byl přímo nečekaně velký. A to, že tato GPU jsou jen v mírně podtaktované verzi, se stejným čipem, montovaná do docela běžných herních notebooků, je podle mě přímo revoluční. Doby, kdy 960M měla asi poloviční výkon jak 960, což dělalo vyloženě ostudu tomu číselnému označení, jsou definitivně pryč.

    Posun Pascal-Volta IMHO u herních grafik nebude už tak velký, ale bude stačit, když bude na úrovni těch předchozích skoků. A co se výpočetního sektoru týče, tak tam jedna revoluční technologie právě přišla, opakovat jaká smysl nemá, viz předchozí článek.

   • gogo1963 nejdou ti počty. o 40% navýšení velikosti čipu a cores a s tím pochopitelné navýšení teoretického výkonu o 40%. Ale jako daň vyšší cena a špatná výtěžnost díky velikosti čipu, to mi opravdu přijde jako nuda.

    • Tak ja nefim, co by si nam dal ako priklad nenudy? Mne prijde, ze GPU vykon posunula Nvidia za posledny rok neskutocne. Ale je mi jasne, ze kym to nie je AMD je to nuda [citujem: „To už by mělo AMD vydávat Navi snad se dočkáme nějakých výkonnových posunů, protože tohle je nuda“]. 😉 Pre tvoju info… keby sme to nechali na AMD tak za high-end stale plati 28nm 980Ti. 😉

     • @Aznoh: Neverim ti to ani nahodou, si obycajny AMD fanda, staci si precitat tvoje vyrazivo pod tymto clankom. „Ty marketingový kecy od kožené b(k)undy“, „To už by mělo AMD vydávat Navi, tak snad se dočkáme nějakých výkonnových posunů, protože tohle je nuda.“, „Tady panáčkové-teoretikové typu Crha nemají ani na ten Titan X, natož nějaká výpočetní karta“, „Je to jen přerostlej a nafouklej Maxwell, to je vše. Chápu, že se to asi fanouškům kožeňáka nelíbí, ale tak nějak to je.“

     • CNN mysli si co chceš, na to má každý právo. Stejně tak jako je každému u zadku co si o mě myslíš. Já si zase myslím, že jsi dvojitý agent AMD. Jsi skrytý AMD fanatik, co dělá, že je fan Nvidie. 😀 Že mám antipatii ke koženýmu Huangovi nezastírám, ale o Nvidii jsem nic špatnýho nepsal. Aby taky jo, když už 10 let v kuse kupuju její highend karty. AMD mi momentálně nemá co nabídnout, je v grafikách o krok pozadu.
      To nic nemění na tom, že Volta vypadá slabší než se čekalo a psalo a na 4K si opět můžeme nechat zajít chuť. O 40% navýšení jader a rozměrů přinese o 40% větší výkon. Daň velikost = nízká výtěžnost + vysoká cena. Teď už chápu proč herní karty mají přijít až v roce 2018, jak se psalo i tady. Budou s tím monstrčipem rádi když pokryjí HPC trh. Jedinou výhodu zatím vidím ve spotřebě, která by na novým procesu nemusela vzrůst.

 2. No bylo by hezké, kdyby už Vega vyšla, od počátku jsem s ní počítal tak kolem GTX 1070, takže cokoliv výš pro mě bude milé překvapení. Není to hezký pohled, když střední třída začíná někde na 12 tis. Kč, ale pořád lepší než procesory Intel. Když se podívám, co jsem koupil 5 let zpět a co bych za stejné peníze koupil dnes… nebudu napínat, výkon nižší než mám teď, i když započtu inflaci, tak to nevyjde o moc lépe, to je hodně špatný stav. Chceš po pěti letech trochu výkonu navíc? Jo tak to si zaplať dvojnásobné peníze. Hnus

 3. Ze to ti fanouskove AMD nevidi, jak jsou trapni. Porad dokola omilaji zaklinadlo Vega, pritom NVidia vydala mezitim celou radu Pascal a ted i vypocetni Volta. Bude vyslovene vtipny, pokud nakonec bude na pultech obchodu i herni Volta driv nez zaklinana Vega.
  (Nic proti AMD nemam a tesim se i na Vega karty, ale zaroven nemam nic ani proti NVidii a tesim se i na Volta, proste sympaticky je mi kazdy pokrok, akorat to u AMD ponekud trva.)

 4. Osobně myslím že ti co byli tehdy proti spojení AMD a NV si dneska když na to vzpomenou musí mlátit hlavou o stůl. NV byl po vystrnadění z integrovaných grafik prorokován pozvolný úpadek. Velikostně byli menší než AMD a soupeřili akorát s podobně velkou ATi. A dnes kde je AMD a kde Nvidia. A spolu by zdatně natrhli Intel monopol. Ale co se stalo už nejde změnit.

  • Takový věci se nidky nedají dopředu odhadnout, a řekl bych že ani zase zpětně (co by kdyby)… třeba by naopak Huang prosadil na úkor tradičních CPU AMD tu jejich koncepci Denveru a to by IMHO teprve byla katastrofa a konec, zlatý stavební stroje 🙂
   (Pro mě je ta divize CPU důležitější než divize GPU.)

   Třeba by zrovna fúze Nvidia-AMD dopadla jak když ten Mičurinec z Vojáka Čonkina zkoušel křížit brambory a rajčata, aby to dole plodilo ty hlízy a nahoře rostly rajčata. Úspěch se dostavil napůl, dole to bylo rajče a nahoře brambora 🙂

   • Huang a NV mají jedno co kriticky schází AMD – výkonný marketing. Je to skvělý manažer který dovedl firmu hodně vysoko. A sází na svůj softwarový systém, to je u AMD těžce zanedbané. Ve spojení s vhodným softem by ani Bulldozer nebyl taková katastrofa, protože na sw stránku se v NV hodně myslí. V tom je ten vtip.