Vodafone
Vodafone

Nový generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák v rozhovoru pro agenturu ČTK prozradil, proč v Česku nemohou být neomezené datové tarify. Použil přitom stejný argument, jako nedávno v televizi šéf asociace provozovatelů mobilních operátorů Jiří Grund. Neomezená data by totiž lidi používali.

Respektive by je používali místo méně kvalitního pevného internetu i doma a tím by zahltili síť. Dvořák zmiňuje, že 80 % domácností má připojení jen kolem 10 Mb/s, zatímco LTE nabízí vyšší rychlosti. To jsou ovšem data Seznamu. Data Cetinu hovoří o aktuální průměrné rychlosti 45 Mb/s (srovnatelné s LTE), navíc toto číslo stále roste, jelikož Cetin v posledních letech masivně investuje právě do sítí a DSLamů a dokonce zrušil agregaci.

Operátoři přesto nabízejí LTE modemy pro pevnou instalaci, kde vám dají docela velký, případně i neomezený datový balíček, ale je to podmíněno domácím připojením a někdy i tím, že na dané adrese pevný internet nelze zřídit. Proč to v těchto případech jde? Operátoři dokáží lépe zabezpečit pokrytí oblasti, o které ví, že se v ní připojuje hodně lidí přes „pevné LTE“. U mobilních uživatelů se smartphony by to zřejmě tak dobře nedokázali.

petr-dvorak
Petr Dvořák

Dvořák odkazuje na ČTÚ, který nenastavil podmínky pro pevný internet a neplní závazky programu Digitální Česko, podle kterého by v roce 2020 měly mít všechny domácnosti připojení alespoň 30 Mb/s, polovina pak přes 100 Mb/s. Vodafone možná i kvůli tomu postupně kupuje UPC, čímž se ovšem spíše jen dotáhne na O2, jehož majitel vlastní i CETIN.

Dvořák zároveň uvádí, že zákazníci mohou mít v podstatě neomezený internet již dnes kombinací tarifu se 7 GB dat a balíčkem všech Passů. Příchod čtvrtého operátora považuje za ekonomický nesmysl.

Šéf Vodafonu prozradil, proč nemůžeme mít neomezená data
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70.91%) 11 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. To jsou jen vytáčky, protože z předražených mobilních dat jim jde do kapsy spousta peněz.
  Stačila by rychlost v jednotkách Mbit, pokud by zrušila FUP. Infrastruktura by to zvládla. Samozřejmě by si nemohly dovolit pustit bez omezení plnou LTE rychlost, to by byl nesmysl, ale třeba i po takovém 1 MB/s by spousta uživatelů sáhla kdyby to nebylo omezeno nesmyslným objemem přenesených dat a k žádnému vytěžování by nedocházelo.

 2. Jo jasně prodávají údaje o nás nejen přes TelcoScore. Ale nejsou schopni si zjistit pohyb lidí kteří by si koupily neomezená data? To minimum přesunů mimo běžné trasy by pokryly hravě.

  Prosti operátoři myslí že lidi v ČR jsou jen idioti….

  • Ty ceny sou hrozný.
   Nemusel bych mít neomezená data, třeba by mi stačilo 10 giga, ale za úplně jiný ceny než teď…
   Neomezený tarify pro instituce v ceně kolem 100 Kč za měsíc… To bych chtěl 😉