Šéf vývoje Internet Exploreru: směr určují přání uživatelů

0

John Hrvatin, vedoucí vývojového týmu Internet Exploreru 9 nám začátkem listopadu, při své návštěvě v České republice, odpověděl na několik otázek týkajících se webového prohlížeče, jehož vývoje se účastní již šest let. Vzhledem k tomu, jak blízko má pan Hrvatin k vývojářům (stál hlavně u vývoje Nástrojů pro vývojáře zabudovaných v IE), padlo také několik otázek ohledně HTML a Silverlightu v IE9.

Kdy se můžeme těšit na finální verzi Internet Exploreru 9?

Nemáme stanoveno žádné konkrétní datum, kdy by měl být Internet Explorer 9 uveden. Pro Microsoft je nejdůležitější zpětná vazba od uživatelů, ať už z momentálně dostupné betaverze, nebo ohlasy od vývojářů pracujících s Platform Preview (pozn. red.: program obsahující jen vykreslovací jádro prohlížeče).

Může finální verze Firefoxu 4 urychlit vydání Internet Exploreru 9? Nebo má vývoj Firefoxu vliv na IE9?

Soustředíme se především na splnění požadavků a vyhodnocení zpětné vazby od uživatelů – to určuje časovou osu vývoje, nikoli konkurenční webové prohlížeče.

Jaká je podle vás nejzajímavější novinka, kterou Internet Explorer 9 přináší?

Rozdělil bych to na dvě části. Prvním přínosem, který vidím jako největší, je maximální využití výkonu počítače a integrace do systému ze strany Internet Exploreru 9. Ať už se jedná o hardwarovou akceleraci, nebo možnost připnutí webů na lištu ve Windows 7 a proměna webových aplikací v podstatě na desktopové. Tyto věci umocňují váš zážitek z práce s internetem.

Jako druhou podstatnou věc vidím přepracované uživatelské rozhraní, které zjednodušuje obsluhu a umožňuje uživateli se rychleji dostat na jeho oblíbené weby.

Kolik bude uvolněno dalších verzí IE Platform Preview do příchodu finální verze IE9?

Momentálně se soustředíme na zpětnou vazbu z betaverze a ze šesti uvolněných Platform Previews, konkrétně například na zpracování HTML 5. Jakmile s tím budeme hotovi, můžeme uvažovat o dalších vydáních.

Je současná betaverze IE9 zároveň tou poslední?

To záleží na několika okolnostech. Jak jsem říkal, vyhodnocujeme zpětnou vazbu od uživatelů, zda si přejí přidat nějakou další funkci, případně zda je vykreslování webů za určitých podmínek problémové.

Jak těžké je pro Microsoft říkat lidem, aby přestali používat Internet Explorer 6?

My se především snažíme uživatele tohoto starého prohlížeče přesvědčit o výhodách nových verzí a případně jim pomoci s upgradem. Moje pracovní náplň mě nepřivádí k uživatelům, které bych musel přesvědčovat o upgradu.

Kde vidíte praktické využití hardwarové akcelerace a demoukázek předvádějících, kolik náročných JavaScriptů zvládne IE9 zpracovat?

Již nyní existuje několik webů, které s novými technologiemi pracují. Využití bude především takové, že se změní pojetí webu, jak jej vidíme dnes. Změní se navigace, namísto nabídek a textových odkazů budou weby nabízet interaktivitu s uživatelem. Pro příklad se můžete podívat na webové stránky skupiny The Killers (je nutné mít nainstalovaný IE9 Beta nebo Platform Preview), kde pomocí myší otáčíte nekonečné panorama a vybíráte si jednotlivé části webu klepnutím na objekty v záběru.

Dalším zajímavým webem pracujícím s HTML 5 v Internet Exploreru 9 je například www.theshodo.com.

Mají firmy jinou možnost, než vytvořit dvojí podobu webu, v případě, že chtějí nabídnout maximální komfort uživatelům nejnovějších verzí webových prohlížečů?

V podstatě zde bude vždy existovat skupina uživatelů, kteří mají nejnovější verze webových prohlížečů a naopak lidé se zastaralými prohlížeči. Je na tvůrcích webů, zda poskytnou dvojí obsah. V případě Internet Exploreru lze velmi snadno prohlížeči sdělit, zda se má například přepnout do režimu kompatibilního se starší verzí.

Ohrozí podpora HTML 5 v IE9 další vývoj Silverlightu?

Určitě ne. Jde o dvě zcela odlišné technologie, každou z nich využije jiný vývojář. S HTML 5 budou nejčastěji pracovat běžní webdesignéři zvyklí na JavaScript, HTML a CSS. Spoléhat na něj budou též weby, které pro zobrazení svého obsahu nechtějí uživatelům vnucovat instalaci nějakého doplňku pro prohlížeč.

Naproti tomu Silverlight umožňuje tvorbu webových aplikací nezávislých na platformě, využijí jej vývojáři pracující ve Visual Studiu nebo s nástroji ze sady Microsoft Expression. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že je nutné jej dodatečně nainstalovat.

Nebude Internet Explorer 9 obsahovat Silverlight již coby součást své instalace?

Nebude. Na obou projektech pracují jiné vývojové týmy a filosofií Microsoftu je udržovat oba produkty aktuální, jeden na druhém nezávislé.

Proč Internet Explorer nenabízí a zřejmě ani ve verzi IE9 nebude nabízet nějakou formu synchronizace nebo zálohování, podobně jako to umí Google Chrome nebo Opera, případně dodatečně instalovaný Firefox Sync?

Microsoft nabízí pro tento účel řešení v případě sady Windows Live, konkrétně v aplikaci Live Mesh. Ta je schopna ukládat data z Internet Exploreru na cloudové úložiště SkyDrive, a je to myslím správná cesta. Opět můžeme nabídnout nezávislý vývoj obou produktů a jejich zlepšování bez nutnosti toho, že by na sebe museli nějak čekat.

Ohodnoťte tento článek!