Select-n-Go by Cleeki: užitečné akcelerátory nejen pro Firefox

0

Internet Explorer 8 přichází s několika zajímavými novinkami pro ulehčení práce s webovými stránkami. Jednou z těchto novinek jsou akcelerátory. V momentě, kdy na webové stránce označíte kus textu, objeví se pomocné tlačítko pro zobrazení souvisejících informací v encyklopedii, vyhledání označené adresy na mapě nebo nalezení textu ve vyhledávači. Všechny tyto informace se přitom zobrazí v plovoucím panelu vedle označeného textu.

Akcelerátory jsou bezesporu zajímavý nápad, který rádi využijí i uživatelé jiných webových prohlížečů. Možným řešením, nikoli však od Microsoftu, je instalace webového doplňku Select-n-Go by Cleeki. Ten je k dispozici pro Firefox a starší verze Internet Exploreru.

Pokud budete Cleeki instalovat do Firefoxu, pak si stáhnete klasický balíček XPI a budete vyzváni k restartu prohlížeče. Verze pro Internet Explorer se instaluje klasickým instalačním průvodcem.

Jak pracovat s akcelerátorem Select-n-Go by Cleeki?

Po instalaci Select-n-Go by Cleeki a případném restartu prohlížeče je vše připraveno k použití. Načtěte si nějakou webovou stránku a označte na ní text. Vedle označené oblasti by se mělo objevit malé modré tlačítko symbolizující Select-n-Go by Cleeki. Klepněte na něj a zobrazte si tak panel, kde uvidíte kromě označeného textu i sadu různých tlačítek.

Jako první vám Select-n-Go by Cleeki nabízí tlačítko Google. Klepnutím na něj si zobrazíte vyhledání označeného výrazu ve vyhledávači. Výsledky se zobrazí v plovoucím okně.

Podobným způsobem můžete vybraný text vyhledávat rychle na Wikipedii, internetových obchodech, aukcích, na Technorati, Yahoo a dalších webech. Zajímavé je vyhledávání videa na YouTube. Pro označený text se zobrazí všechna odpovídající videa v přehledném seznamu, kde si je po kliknutí na náhled můžete také ihned přehrát – to vše bez nutnosti přímé návštěvy webu YouTube.

Nastavení Select-n-Go by Cleeki pro českého uživatele

Jak jste zřejmě postřehli, Select-n-Go by Cleeki ve výchozím nastavení používá anglickou/mezinárodní verzi Google. Pro použití českým uživatelem by to chtělo malou úpravu. Ta je naštěstí docela jednoduchá. Na označený text klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte funkci Select-n-Go by Cleeki|Settings. V okně s nastavením doplňku se přepněte do skupiny General.

Zde si upravte délku doby, kterou prohlížeč čeká, než zobrazí k označenému textu tlačítko Select-n-Go by Cleeki. Můžete si také upravit počet kanálů – tlačítek, která jsou naráz zobrazena v panelu.

Poté se přepněte na zajímavější část nastavení pod skupinou Channels. Zde určujete, které služby se zobrazí coby tlačítka pro rychlé vyhledávání v Select-n-Go by Cleeki. Chcete-li, aby Vám Google vracel stejné výsledky, jako když jej zavoláte z vyhledávacího políčka v pravém horním rohu prohlížeče, pak si seznam posuňte níže, kde najdete všechny momentálně instalované poskytovatele hledání. Ve Firefoxu by zde měl být i Seznam.cz a další naše lokální vyhledávače.

Řádek s vyhledávačem klepnutím označte a přesuňte jej přetažením v seznamu výše. Nechejte jej označen a klepněte na tlačítko se symbolem tužky. Zobrazí se editační okno, kde do políčka Channel preview URL zkopírujte adresu z políčka Channel search URL. Pokud pole preview není vyplněno, pak se výsledky hledání zobrazí v novém panelu, místo v plovoucím rámečku. Nastavení potvrďte a vyzkoušejte. Dejte pozor, abyste si nespletli výchozí a upravené tlačítko Google, případně to původní smažte.

Stejným způsobem můžete přidat podporu pro jiné vyhledávače (tlačítkem Plus), stačí znát řetězec s URL adresou, která se používá k získání výsledků hledání. Takto vypadá třeba řetězec pro hledání označeného výrazu na ExtraWindows.cz:

http://www.extrawindows.cz/search/node/[kw]

Řetězec [kw] v adrese pro vyhledávání pak Select-n-Go by Cleeki nahrazuje označeným textem. Výsledek pro hledání ExtraWindows.cz může vypadat takto:

Select-n-Go by Cleeki je velmi zajímavý doplněk, který určitě potěší každého, kdo intenzivně pracuje s webem a často si vyhledává různé informace. Napište nám, jestli jej využijete i prohledání na dalších webech, kromě výchozích v nabídce tohoto doplňku.

Select-n-Go by Cleeki: užitečné akcelerátory nejen pro Firefox
Ohodnoťte tento článek!