Šeptanda: dvouprocesorové Radeony HD 7990 nejdříve koncem srpna

0

S Radeonem HD 7990, dvouprocesorovou kartou postavenou na dvojici nejvýkonnějších GPU AMD s kódovým označením Tahiti, je to už trochu nekonečný příběh.

Podle prvních spekulací jsme se měli nejvýkonnějšího Radeonu z řady HD 7000 s kódovým označením New Zealand dočkat už začátkem roku. Pak se ale o „HD 7990“ nějak přestalo mluvit, jen občas se průběžně objevila nějaká ta zpráva, ze které vyplývalo, že někdy měsíc po jejím zveřejnění by měly být nové karty uvedené.  Karty jsme tu podle nich měli mít už v březnu, počátkem dubna,  potom začátkem června s Computexem, a naposledy to bylo někdy koncem července.

V odbobí kolem Computexu už se dokonce mluvilo i o tom, že by AMD nemuselo HD 7990 nikdy uvést a dvouprocesorové HD 7970 by tak mohly být čistě v režii výrobců – proto se o nich tehdy mluvilo jako o HD 7970 X2.

O tři týdny později způsobila rozruch prezentace na Fusion Developer Summit 2012, na kterém AMD předvedlo kromě Radeonu FirePro W9000 i kartu postavenou na dvou čipech se 384b šířkou paměťové sběrnice (viz 4gamer.net), která měla být uvedená v průběhu srpna.

Ve stejné době se objevily zprávy, že brzkému uvedení karet brání nedostatek můstků PLX PEX8747 pro PCIe, přes který oba čipy na kartě komunikují a sdílí sběrnici.

Naposledy se mluvilo o tom, že by mohly být karty uvedené ještě do konce tohoto měsíce. S přibývajícími červencovými dny je to ale stále méně pravděpodobné.

Poslední zpráva, která se objevila na čínském VR-Zone, teď tvrdí, že by se nové karty neměly objevit minimálně před koncem srpna. Web dále uvádí, že má karta mít dva čipy Tahiti XT, pro každý z nich 3 GB paměti, dva konektory DVI a čtyři mini DisplayPorty  a opravdu zvláštní je informace o přídavném napájení pomocí čtyř šestipinů.

No, uvidíme, jak to dopadne. Neubráním se pocitu, že hlavním důvodem, proč karty ještě nejsou venku, je GTX 690, se kterou to HD 7990 nebude mít lehké. Zatím jsme se ale nedočkali ani dávno avizovaných HD 7970 X2, jejichž vzorky už výrobci předváděli na Computexu více než před měsícem.

Při nejhorším možném scénáři by se nestalo poprvé, aby se na nějaké kartě pracovalo, mluvilo se o ní, existovala, ale nakonec se nikdy nedostala na pulty obchodů – vzpomeňte třeba Radeon „HD 2900 XTX“.

Zdroj: VR-Zone (strojový překlad EN)

Ohodnoťte tento článek!