Seriálový přehrávač od Adobe

0


Vychutnejte si díly oblíbeného seriálu CSI:Miami s ročním předstihem před českými stanicemi

Přiznám se, že jsem byl po přečtení prvních zmínek o tomto přehrávači velmi skeptický. Naivně jsem jej považoval “pouze” za další přehrávací aplikaci, jakých je k dispozici několik desítek různých typů i funkcí. Adobe Media Player je však jiný: více než klasický přehrávač mi připomíná takového křížence mezi videopůjčovnou a správcem video obsahu.

Začněme tedy od začátku. Adobe Media Player je multiplatformní aplikace (úspěšně jsem ji vyzkoušel jak na počítači s Windows XP, tak i Mac OS X) postavená na bázi Adobe AIR. Jedná se o aplikace nabízející multimediální obsah. Ten v současnosti nabízejí programy známých amerických stanicí(například CBS, MTV, Universal Music a další), přidávat můžete také aplikace vlastní.

Adobe Media Player umožňuje přehrávání stremovaných médií stejně dobře, jako médií stažených pro off-line použití nebo lokálně uložených filmů včetně formátů určených pro Adobe Flash (formáty .flv). Přehrávač plně podporuje přehrávání filmů ve vysokém rozlišení včetně 1080p, 720p nebo 480i. Uživatelské prostředí i filozofie používání nezapře inspiraci v přehrávači iTunes od Applu: stejně jako v iTunes můžete sledovat, stahovat i automaticky synchronizovat nové epizody oblíbených seriálů.

 Kompletní fotogalerie: Adobe Media Player

(celá galerie)

Instalace aplikace je snadná a probíhá přímým spuštěním instalátoru z webových stránek. Pokud na svém počítači ještě nemáte nainstalován AIR framework, instalátor se o jeho zavedení postará. Po ukončení instalátoru pak ve vaší složce aplikací přibude nová zastupující právě Adobe Media Player.

Vzhled přehrávače je laděn do černé podkladové barvy s bílým textem a zřejmě díky právě této barevné kombinaci působí velmi elegantním dojmem. Hlavní obrazovka obsahuje odkaz na uživatelem definované složky a přehled aktuálních epizod seriálů nebo i videopodcastů. Seriály můžete procházet v několika pohledech (členění podle kanálu, času vysílání nebo i podle výsledků fultextového vyhledávání), při klepnutí myší na příslušnou epizodu spustíte její přehrávání přímo v okně přehrávače. Nastavit můžete kvalitu přehrávání (platí pro stramované video, pro které lze nastavit hodnotu datového toku v pěti krocích), velikost zobrazení (původní velikost, vyplnit okno nebo zobrazení v režimu celé obrazovky) stejně jako hlasitost.

Přehrávání videa (platí pro streamované seriály) je díky použitému kodeku H.264 kvalitní i na pomalejších linkách, pro plynulé sledování si vystačíte již s linkou o rychlosti jednoho megabitu. Pokud máte pomalejší připojení, musíte počítat s možnými výpadky a častějším ukládáním do vyrovnávací paměti. Ostatně podívejte se na následujícím videu, které jsem sejmul při použití Adobe Media Playeru na Macu mini na mém domácím Wi-Fi připojení o rychlost 512 kb/s (grafické efekty jsou ve skutečnosti plynulé, pouze při snímání videa tak nepůsobí).

Poznámka: pokud video nevidíte (pouze se jakoby dlouze načítá), používáte bohužel chybovou (tato chyba způsobuje chybné rozpoznání vaší verze) betaverzi Flash modulu ve vašem prohlížeči. Prosím, nainstalujte si v tomto případě aktuální verzi (odkaz ke stažení), která je k dispozici zdarma. Děkuji. 

Překvapivá je nabídka dostupných seriálů. Přestože můžeme očekávat další rozšiřování nabídky (z opravdu velkých stanic je v nabídce zastoupena v podstatě pouze CBS), již nyní můžete sledovat aktuální díly i u nás vysílaných seriálů CSI, CSI:New York i CSI: Miami (v češtině Kriminálka…), BigBrothera, Survivor:Micronesia nebo Jericho. Ale najdete zde například všechny díly původní série kultovního seriálu StarTrek, stejně jako všech sto dvacet díly původního MacGyver (tedy série natočené v letech 85 – 92). A zapomenout nesmím ani na zajímavé dokumenty, hudební videoklipy a další. Zkrátka, již ze současné nabídky si není problém vybrat a pokud se v systému objeví další významní seriáloví hráči, jako jsou stanice Fox, ABC a další, stane se Adobe Media Player nezbytnou aplikací každého seriálofila. Nové díly aktuálních seriálů se zde objevují ve zpoždění několika málo dnů po jejich odvysílání ve Spojených státech, tedy v mnoha případech více než rok před jejich případným uvedením na obrazovkách českých televizí.

Co mne překvapilo je skutečnost, že tyto seriály jsou bez problémů dostupné i pro uživatele připojující se z Česka. Abyste totiž rozuměli: tyto seriály jsou totiž běžně dostupné pro sledování přímo ze stránek příslušných televizních společností, sledovat je můžete pouze pokud se připojujete z počítače s americkou IP adresou.

Takže co dodat závěrem? Snad jen: neváhejte, instalujte a užívejte si!

 Odkazy k tématu: Adobe Media Player | Adobe AIR | Joost | O seriálech v USA

Seriálový přehrávač od Adobe

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte