Server DNS neodpovídá? Na vině může být špatné nastavení, ale i zavirovaný systém

Problém se serverem DNS může mít za následek nenačítání webových stránek či výpadek internetu obecně. Příčin může být spousta, v mnoha případech se však jedná o špatné nastavení síťového připojení nebo blokování některými programy. V tomto článku si vysvětlíme, co to DNS server vlastně je a jak lze řešit s ním spojené problémy.

0
DNS
DNS
-
Zdroj: Shutterstock

Co je server DNS a k čemu slouží?

DNS (Domain Name Service) je zjednodušeně řečeno služba, která překládá internetové domény na jejich IP adresy, což nám v praxi umožňuje zadat do prohlížeče například www.cnews.cz namísto 5.198.130.49.

Při zadání adresy se počítač zeptá DNS serverů na její IP adresu, aby nám v prohlížeči mohl zobrazit požadovaný web.

Proč sever DNS neodpovídá a jak problém vyřešit

Potíže nastávají v případě, kdy DNS server domény správně nepřekládá, respektive od něj nedojde zpět do počítače správná IP adresa. V tomto případě se vám zřejmě u indikátoru připojení ukáže hláška „Server DNS neodpovídá,“ případně „Server DNS není k dispozici.“

Abyste si ověřili, že problém je skutečné v DNS serveru, vyzkoušejte funkci ping. V nabídce Start vyhledejte Příkazový řádek a v něm napište ping 8.8.8.8 (pro veřejnou DNS společnosti Google). Pokud funkce ping proběhne správně a ukáže vám zpátky odezvu v milisekundách bez ztracených packetů a internetové stránky vám stále nejdou načíst, problém je skutečně v DNS serveru. Pokud příkaz ping selže, problém je zřejmě ve vaší síti.

Tak či onak zkuste potíže opravit za pomoci následujících rad:

  1. Proveďte automatickou opravu sítě ve Windows 10 (klikněte pravým tlačítkem myši na indikátor připojení vpravo dole a vyberte možnost Odstranit potíže).
  1. Restartujte počítač a poté i modem (odpojením na cca 30 sekund od elektřiny).
  1. Zkuste na chvíli vypnout váš antivirus (pokud se problém vyřeší, zkontrolujte jeho nastavení).
  1. V nabídce Start vyhledejte Zobrazit síťová připojení, spusťte a následně pravým tlačítkem myši klikněte na váš způsob připojení (většinou Wi-Fi nebo Ethernet) a vyberte V okně najděte položku Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a dvojklikem ji otevřete. Zde zaškrtněte možnost Použít následující adresy serverů DNS a vyplňte IP adresu 8.8.8.8 a 8.8.4.4 (opět veřejná IP adresa Googlu k DNS), viz obrázek, a stiskněte OK.

dns

 

  1. Vyhledejte Příkazový řádek v dolní liště a spusťte jej jako správce (pravým kliknutím myši). Do něj poté napište příkaz netsh ip reset, který resetuje TCP/IP protokol, enterem potvrďte a restartujte počítač. Pokud nedojde k řešení, opakujte celý proces s příkazem netsh winsock reset.

Pokud ani jedna z uvedených možností nepřinese kýžené ovoce, problém může být buď u vadného ethernet kabelu (zkuste vyměnit), u poskytovatele sítě (v tomto případě byste se na něj měli obrátit), u vadného nastavení DHCP u routeru nebo je ve vašem systému virus/malware, který vám blokuje přístup k internetu.

Zdroje: incrediblelab, Wikipedia

Server DNS neodpovídá? Na vině může být špatné nastavení, ale i zavirovaný systém
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.56%) 54 hlasů