Serverové ARMy Calxeda vstanou z mrtvých, nový vlastník obnoví výrobu

0

Pokud nás čtete déle než jeden rok, možná si ještě vzpomenete na firmu Calxeda. Ta vyráběla serverové procesory EnergyCore s instrukční sadou ARM. Bez přehánění bychom ji mohli označit vůbec za věrozvěsta použití architektury ARM v této oblasti. K minulým Vánocům ale Calxeda dostala pod stromeček bankrot, čímž linie procesorů EnergyCore umřela. Tedy to tak alespoň vypadalo. Přesně rok poté totiž přichází zpráva, že dědictví po společnosti odkoupil nový vlastník, který ve vývoji a výrobě jejích CPU hodlá pokračovat.

Jak informuje web SemiAccurate, aktiva zbylá po firmě Calxeda odkoupila firma Silver Lining Systems. Jedná se o dceřinný podnik hostingové společnosti AtGames Cloud Holdings, zaměřený zřejmě na vývoj serverů pro svou mateřskou firmu, nebo i další zákazníky. Silver Lining Systems má mít určité partnerské vztahy k ARM Holdings a také k čínskému Foxconnu. To zpočátku vedlo ke vzrušeným spekulacím, že se v akvizici Calxedy angažují i tyto subjekty. To se však nepotvrdilo, Calxedu převezme pouze Silver Lining Systems (AtGames) na vlastní pěst.

Samotné odkoupení zkrachovalých firem není nic zvláštního. AtGames ale údajně počítá s tím, že bude technologie Calxedy dál komerčně rozvíjet. Procesory EnergyCore se tak mají vrátit na trh a snad by mohl být obnoven i vývoj. Silver Lining Systems by měla nyní mít v rukou příslušné duševní vlastnictví, návrhy a na palubě má prý i původního šéfa a zakladatele Calxedy Barryho Evanse. Ten před tím pracoval v Marvellu a Intelu, kde měl na starost procesory Xscale.

Calxeda EnergyCore ECX-2000. Poslední čip, který firma loni uvedla
EnergyCore ECX-2000. Poslední čip, který Calxeda loni uvedla

Zatím není úplně jasné, jak přesně bude produkce a zejména vývoj budoucích generací EnergyCore pokračovat. Podle SemiAccurate zřejmě Silver Lining Systems hodlá nejprve obnovit dostupnost existujících generací čipů EnergyCore, a to někdy během příštího roku. Zájemcům by tak asi nabízela modely ECX-2000, odhalené koncem minulého roku. Ještě v roce 2015 by snad mohly přijít i nějaké novinky, to ale není potvrzeno. Po generaci ECX-2000 plánovala původně Calxeda vydat procesory s 64bitovou architekturou ARMv8. SemiAccurate naznačuje, že nějaké přípravné práce na nové generaci čipů už Silver Lining Systems provedla. Těžko z toho ale soudit, zda je šance na brzké uvedení.

 

 

Není už pozdě?

Je ale otázka, jak velký úspěch může vůbec nový vlastník s čipy EnergyCore sklidit. Jeden rok, po který byl program u ledu, je totiž v tomto oboru hrozně dlouhá doba. Za tu dobu svět pokročil od 32bitových Cortexů-A15 k 64bitovým jádrům. Firmy AppliedMicroCavium už mají na trhu svá vlastní 64bitová CPU, která jsou mnohem dále, než loňská EnergyCore. A v budoucnu má být na trhu mikroserverů velmi těsno, neboť vedle AMD se o něj budou ucházet i těžké váhy Broadcom (s vlastní architekturou Vulcan) a Qualcomm.

EnergyCore ECX-1000 se do serverů instalovaly v takovýchto čtyřuzlových kartách
EnergyCore ECX-1000 se do mikroserverů instalovaly v takovýchto čtyřuzlových kartách

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!