Serverové Skylaky mají údajně ne 28, ale 32 jader. Vzorek je na prodej v Číně

3

Už předloni unikly Intelu informace o tom, jak by měly vypadat serverové verze procesorů Skylake, které se chystají do socketu LGA 3647. Kromě toho, že paměťový řadič bude už šestikanálový, byl mezi těmito údaji i počet jader, kterých mělo být prý maximálně 28. Ovšem ukazuje se, že tento únik možná nebyl tak docela přesný. Serverový Skylake by prý mohl rovnou mít kulatých 32 jader, podobně jako serverové Zeny s kódovým označením „Naples“, které jako konkurenci chystá AMD.

Informace o tom, že (zřejmě) nejvyšší model mí mít 32 jader, se objevila z ne úplně obvyklého zdroje. Na čínském webu Taobao se totiž objevila jako inzerát – někdo tam prodává procesor, jenž prý představuje „Xeon E5-2699 v5“ s 32 jádry a 64 vlákny. To by dle označení v5 měl již být serverový Skylake a na snímku je skutečně CPU s pouzdrem pro socket LGA 3647. Nejde ale o finální kus s daným označením, ale evidentně o inženýrský vzorek, a z popisku nelze říct, zda má čip skutečně 32 jader. Uvedeno je toliko, že má základní takt 2,1 GHz, což zní na 32jádro velmi dobře, Broadwell-EP dosahuje podobné hodnoty u top modelech s 22–24 jádry.

Objevily se již zkratkovité interpretace, že Intel tímto reaguje na ona 32jádra od AMD (která ale nejsou monolitická), nicméně to je nesmysl. Toto CPU muselo být v přípravě několik let a přidat do něj jádra „přes noc“ by nebylo možné. Pokud tedy Skylake-EP či Skylake-EX skutečně má až 32 jader, byl tak zamýšlen vždy. Otázka je ale samozřejmě, zda má nová informace pravdu a zda třeba nejde o kachnu.

Údajný vzorek 32jádrového serverového Skylake, socket LGA 3647 (Zdroj: Taobao)
Údajný vzorek 32jádrového serverového Skylake, socket LGA 3647 (Zdroj: Taobao)

 

Kachna? Ne nutně

Lze tento inzerát považovat za důvěryhodný zdroj? Jak už bylo zmíněno, doposud uniklé materiály Intelu 32 jader neslibovaly – což vyvolává pochybnosti. Druhá věc je, že jde o nabídku prodeje inženýrského vzorku CPU. To není Intelem dovoleno a obchod s těmito CPU je tedy napůl ilegální nebo alespoň v šedé zóně. A jelikož už jde jednou o pofidérní zboží, není nemyslitelné ani to, že by prodejce udával nepravdivé specifikace a že jde ve skutečnosti o vzorek s menším počtem jader. V současnosti totiž volně asi nekoluje mnoho desek platformy LGA 3647, které by tyto Skylaky-EP podporovaly. Prodejce tak může kalkulovat s tím, že uplyne řada měsíců, než bude kupující mít možnost si specifikace nějak ověřit, a až na to přijde, bude už pozdě na to, chtít po něm peníze zpět.

Údajný vzorek 32jádrového serverového Skylake, socket LGA 3647 (Zdroj: Taobao)
Údajný vzorek 32jádrového serverového Skylake, socket LGA 3647 (Zdroj: Taobao)

Ovšem podle německého webu ComputerBase je naopak informace o 32jádorvém Skylake-EP (či teoreticky EX) pravdivá. Jeho redaktoři už údajně zprávy o tom, že má čip vyšší počet jader než 28, dostali několikrát v minulosti, například na Hot Chips. Důvod, proč se Intel dopředu chlubil jen 28 jádry, prý není v tom, že by křemík měl jen tento počet jader, ale proto, že se u 14nm procesu počítalo s větší chybovostí a nebylo jisté, kolikajádrové modely se podaří „komercializovat“. Další čtyři jádra měla být rezervou, aby se i při vyšším počtu defektů na jednom waferu daly částečnou deaktivací získat v dostatečném množství exempláře, na nichž by bylo k dispozici aspoň ono nominální „maximum“ 28 jader. Křemík by jich ale měl fyzicky víc.

 

 

Nyní je podle ComputerBase proces v lepším stavu než v době, kdy se tyto plány rodily, takže už je údajně možné vydat i čipy s plným počtem aktivních jader, i když jich třeba může být jen menší množství. Zda se tato verze ještě potvrdí, teprve uvidíme, ale neměli bychom čekat příliš dlouho; obecné komerční uvedení těchto Xeonů má nastat někdy v příštím roce. Vypadá to ale, že v oblasti serverů bude zajímavá možnost vidět proti sobě architektury Skylake (v serverové verzi, která není identická s tou desktopovou) a Zen bojovat v prakticky identické konfiguraci 32 jader s dvoucestným SMT/HT.

Zdroje: Taobao, ComputerBase

Serverové Skylaky mají údajně ne 28, ale 32 jader. Vzorek je na prodej v Číně

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE