Serverový ARM X-Gene 3 bude mít 32 jader a 8 kanálů DDR4. Zatím ale moc netáhne

0

Ačkoliv oblast serverů je pod pevnou dominancí Xeonů, alespoň výhledově to v ní vypadá na atraktivní dění. IBM by rádo opět zpopularizovalo architekturu Power, řada nových hráčů by se mohla vynořit díky ARMu a vlastně i u Intelu se věci hodně zpestřily serverovými Atomy nebo čipy Xeon D. Jedním z vyzyvatelů Intelu mezi čipy ARM byla firma Applied Micro, která vyvinula první (tedy s výjimkou mobilních čipů Applu) 64bitové procesory na bázi této instrukční sady, SoC X-Gene. Jejich první verze sice neudělala díru do světa, nicméně napravit by to mohly následující generace procesoru, o nichž tu nyní máme informace.

První generace X-Gene byla ještě vyráběna na 40nm procesu (jako grafické čipy do roku 2011). Toto byla velká slabina, neboť poměr mezi výkonem a spotřebou byl značně horší než třeba u Atomů Avoton. X-Gene 3 má být ale konečně vyráběn na moderním procesu s tranzistory typu FinFET, údajně na 16 nm u TSMC. Podle Applied Micro bude dokonce prvním serverovým ARMem na trhu vyrobeným touto technologií, ovšem to může být příliš optimistické. Čip má totiž být dostupný v podobě vzorků až v druhé polovině příštího roku a komerční výroba tak bude až záležitostí roku 2017. Do té doby může Applied Micro někdo předběhnout – nabízel by se například Qualcomm.

 

32 jader na 3,0 GHz

X-Gene 3 má mít 32 procesorových jader (X-Gene jich měl osm) samozřejmě s 64bitovou architekturou ARMv8-A. Podle firmy má běžet až na 3,0 GHz a bude údajně z ARMů nejvýkonnější a konkurenceschopný Xeonům – ovšem je nutno poznamenat, že to měl dle marketingu být i první X-Gene. Proti tomu má údajně X-Gene 3 být rychlejší zhruba čtyři až šestkrát. Silný by mohl mít i paměťový řadič, který má čítat osm kanálů DDR4, podporujících efektivní přenosovou rychlost 2666 MHz. Pro periférie bude na čipu řadič PCI Express 3.0 s 42 linkami.

Procesor Applied Micro X-Gene první generace
Procesor Applied Micro X-Gene první generace

Velký význam má údajně u X-Gene 3 mít nová propojovací logika X-tend, která by měla umožnit tvořit systémy s větším množstvím socketů. Škálovat má údajně až na 256 jader (tedy osm procesorů v jednom serveru) s celkem 2 TB paměti RAM.

Zatímco tento čip bude na trhu nejdříve v přespříštím roce (pokud nebude proti slibům opožděný jako jeho předchůdce), Applied Micro údajně již nyní má vzorky čipů druhé generace X-Gene 2. Ta by měla být vyráběna na 28nm procesu a mít osm až šestnáct jader s takty 2,4 až 2,8 GHz a čtyřkanálový paměťový řadič.

 

 

Zda se procesory Applied Micro uchytí, zatím není úplně snadné předvídat. Společnost ARM má sice v této oblasti velké ambice (hovoří o urvání až 25% podílu) a někteří uživatelé buď pokusně nebo na speciální účely servery s touto architekturou nasadili – například PayPal. Ovšem zatím se asi nedá říct, že by tyto systémy tvořily nějakou vážnou konkurenci x86/Intelu a pokus o revoluci by tak mohl docela snadno jen tak odeznít.

 

X-Gene měl celkové tržby jen milion dolarů

V tomto směru je zajímavá jedna věc, kterou CEO Applied Micro řekl při rozhovoru, který zde citujeme. Do letošního června, tedy za nějaké tři kvartály prodejů, údajně firma prodala čipy X-Gene jen za 1 milion USD. To je dost málo, i když v jednom z uplynulých čtvrtletí bylo na trh údajně dodáno až 10 000 serverů vybavených jejími procesory. Zdá se tedy, že udat tuto architekturu na volném trhu se zatím daří jen příležitostně.

Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1
Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1   

Zdroj: eWeek, TheRegister

Serverový ARM X-Gene 3 bude mít 32 jader a 8 kanálů DDR4. Zatím ale moc netáhne
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů