Servery s 64bitovými čipy ARM jsou tu. S osmijádry AppliedMicro [Computex]

0

Na Computexu 2013 se mezi vším ostatním nenápadně odehrála i jedna potenciálně historická událost. Byl totiž představen první 64bitový server architektury ARM. Od této úsporné architektury, která se vyšvihla s expanzí chytrých telefonů, je mnohými očekáváno rozbití téměř úplné dominance architektury x86 (a tím i procesorů Intelu a v menší míře AMD) v oblasti serverů. Optimisté dávají ARMu šanci na dobytí nějaké pětiny současného serverového trhu (realita ale pochopitelně může být zcela jiná – setrvačnost pomáhající platformě x86 nelze podceňovat). Podstatné ale je, že klíčem k expanzi měl být příchod 64bitové verze architektury ARM – tyto procesory jsou totiž dosud 32bitové, což jim znemožňuje pracovat s větším množstvím paměti.

Tím prvním 64bitovým serverem na bázi ARM je konkrétně systém nazvaný 7-Star od firmy MiTAC (kterou třeba neznáte, na rozdíl od firmy Tyan, kterou MiTAC pohltil). Jeho srdcem bude procesor (zřejmě SoC) X-Gene firmy AppliedMicro. To má být první 64bitový ARM na trhu, a MiTAC ve své tiskové zprávě prozrazuje, že půjde o osmijádrové CPU. Server 7-Star má rackovou skříň výšky 4U, do níž se instaluje osmnáct modulů, obsahujících po jednom tomto procesoru, dvou slotech pro paměť DDR3, dvou 2,5″ discích a 10Gb/s konektivitu přes SFP+. Přítomen je ještě gigabitový Ethernet).

Servery architektury ARM (Computex 2013)
64bitový ARM server MiTAC 7-Star (Computex 2013)

O samotném procesoru X-Gene toho jinak mnoho nevíme – již v roce 2011 firma slibovala architekturu stavěnou na zpracování čtyř instrukcí naráz a takty okolo 3 GHz, je však velká otázka, jak bude nakonec vše vypadat. Na jisto víme od AppliedMicro prakticky jen to, že jde o vlastnoručně vyvinutou implementaci 64bitové instrukční sady ARMv8. Právě díky tomu, že nemusí čekat na dostupnost 64bitových jader Cortex přímo od ARMu, se AppliedMicro zřejmě stane prvním dodavatelem 64bitových procesorů architektury ARM a bude mít na další konkurenty minimálně několikaměsíční náskok.

Servery architektury ARM (Computex 2013)
Servery architektury ARM (Computex 2013)

MiTAC má v nabídce servery na architektuře ARM již od loňska (mělo by jít o stroje založené na čipech Armada od Marvellu). Na Computexu byl server předveden v rámci prezentací společnosti ARM Holdings, dost možná ale zatím šlo spíše o prototyp. Datum dostupnosti sériových kusů totiž nikde nebylo zveřejněno, víme v podstatě jen to, že by systémy 7-Star měly být k dispozici někdy koncem roku. To také odpovídá předpokládané či plánované dostupnosti samotných čipů X-Gene; jsou očekávané v tomto roce, realisticky vzato se ale objeví nejspíše až v jeho závěru.

 

Na Computexu se ozvala i konkurence firmy AppliedMicro, a to Calxeda, vyrábějící čipy EnergyCore ECX-1000. Má sice stále v nabídce jen své 32bitové SoC s jádry Cortex-A9 (64bitové čipy plánuje až od příštího roku, čeká dle všeho na jádra Cortex-A57), ulovila na ně však nové klienty, a sice firmy Gigabyte, Foxconn a Aaeon.

Servery architektury ARM (Computex 2013)Servery architektury ARM (Computex 2013)

Začněme u Gigabyte. Server H2C1 o výšce 2U z produkce této firmy je určen pro webhosting. Dovnitř se vejde 24 uzlů (procesorů) a stejný počet 2,5″ disků. Obrázky zevnitř stroje nemáme, pravděpodobně je ale použita deska s pěticí čtyřprocesorových karet a dvojicí dvouprocesorových (které mají vyvedeno po dvojici rozhraní 10Gb/s rozhraní Ethernet pro připojení serveru do sítě). Směrem ven tedy vedou čtyři desetigigabitové linky, a další čtyři slouží pro propojení s dalšími servery v racku. U všech serverů s čipy Calxeda platí, že každý procesor (uzel) obslouží maximálně 4 GB paměti typu DDR3.

Servery architektury ARM (Computex 2013)
Servery architektury ARM – Aaeon Indus (Computex 2013)

Společnost Aaeon postavila na čipu EnergyCore 1U server pro ukládání dat jménem Indus (výše na obrázku). Podle dvou Ethernetových uplinků soudím, že je použita jedna dvoprocesorová karta – server tak budou tvořit jen dva uzly. Procesorový výkon tento server nenabídne, lze do něj ale nainstalovat 10 3,5″ disků (číslo je limitováno počtem dostupných rozhraní dvou čipů EnergyCore ECX-1000).

Servery architektury ARM (Computex 2013)Servery architektury ARM (Computex 2013)

Na „skladovací prostory“ se specializuje i počin Foxconnu, to je však již vypasený server o výšce 4U. Je dvanáctiuzlový, poskytuje ale také čtyři rozhraní Ethernet pro uplink. Do jeho útrob se vejde rovnou 60 kusů 3,5″ disků. Foxconn plánuje i další modely pro různé úlohy, zástupci firmy dokonce ambiciózně hovořili o „přechodu asijského regionu na servery architektury ARM“.

Zdroje: MiTAC (1, 2),Calxeda (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!