Šest stupňů odloučení Kevina Bacona. Nová blbůstka Googlu

0

Kevin Bacon je podle mnohých nejlepším a nejslavnějším hercem, který nikdy nebyl nominovaný na Oscara, přitom vyhrál spoustu jiný cen. A tak jako Chuck Norris dokáže napočítat do nekonečna, Bacon je zase středem vesmíru. Před 18 lety totiž prohlásil, že už pracoval s každým člověkem v Hollywoodu, případně dělal s někým, kdo filmoval s člověkem, se kterým sám zatím nehrál.

Zamotané? Ani ne, jedná se o princip šesti stupňů odloučení, který říká, že s libovolným člověkem na světě jste propojení přes maximálně šest uzlů. Takže vy znáte někoho, kdo se kamarádí s někým, kdo chodil do školy s tou, která má sestřenici, jež pracuje s…

Šest stupňů odloučení Kevina Bacona

Kevin Bacon, foto: Wikipedia

Po hercově prohlášení se parta nadšenců pustila do hry Šest stupňů odloučení Kevina Bacona. Uzly mají svá číslování (Baconova čísla). Bacon má jako jediný nulu. Lidi, se kterými točil přímo, mají jedničku. Lidi, který točili s lidmi, se kterými točil Bacon, mají dvojku atd.

Časem bylo na portálu The Oracle of Bacon zjištěno, že maximálním Baconovým číslem je osmička. Z více než dvou milionů lidí v databázi IMDB tomu odpovídalo jen 32 jmen. Přímo Bacon zná 2511 lidí, ob jednoho člověka už přes 260 000 a ob dvě osoby už přes 800 000 lidí. Tato čísla platila loni, prakticky každý měsíc se to mění, neboť pořád se někde něco točí a přibývají noví tvůrci.

 

A proč máme takové filmové okénko zrovna na Cnews? Protože s Baconovým číslem si hraje i Google. V rámci nového vyhledávače Knowledge graph totiž zná vazby mezi herci, režiséry a dalšími postavami kinematografie. Stačí tedy vygooglit tvar „bacon number radoslav brzobohatý“ a zjistíte, že předevčírem zesnulý český herec má Baconovo číslo 4. Pozor, funguje to jen v anglické verzi Googlu, proto nejdříve přejděte na google.com/ncr.

Šest stupňů odloučení Kevina Bacona

Možná si říkáte, že je to úplně zbytečná funkce. Není. Google tím demonstruje, čeho je schopen. Snad se už brzy dočkáme rozšíření vyhledávače, do kterého prostě napíšete: „Ve kterých filmech od roku 1994 spolu hráli Bruce Willis a Samuel L. Jackson?“ Google odpoví, že ve Smrtonosné pasti 3 a Vyvoleném, k tomu přihodí ještě další detaily, obrázky a odkazy. Souvislosti se samozřejmě nebudou vyhledávat jen ve světě filmu, ale také v jiných oblastech: ve sportu, vědě nebo politice. Je to jen otázkou času.

Víte mimochodem, že díky Facebooku jsou už stupně odloučení jen čtyři?

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!