Sestavení 10586.29 dostávají už všechny Lumie 950. Operátoři nic neblokují

0

Microsoft vydal várku (bezpečnostních) aktualizací a také zaktualizoval svůj mobilní systém. Jak to spolu souvisí? Vezmeme to popořadě. Jak psal včera kolega Lukáš Václavík, členové programu Windows Insider před pár dny obdrželi aktualizaci, resp. nové sestavení Windows 10 Mobile, chcete-li. Jednalo se o sestavení 10586.29. Od 7. prosince se k testovacím sestavením dostanou i majitelé Lumií 950, 950 XL a 550 a také LG Lancet.

 

Malá vsuvka: Microsoft už nechce hýbat s celým číslem sestavení, aby to vypadalo, že máte v ruce stejný produkt. Jenže reálně Windows vylepšuje a dohání, co nestihl. Proto začal v posledních pár týdnech měnit raději číslo následující až za tradičním číslem sestavení. Od vydání Windows 10 verze 1511 pro osobní počítače tak toto malé přehlédnutelné číslo už změnil. Změny je zkrátka potřeba nějak označit.

Nepořádek vzniká kvůli tomu, že stejné sestavení nyní firma nabízí nově též majitelům Lumií 950 a 950 XL, kteří ale nejsou členy programu Windows Insider. Sám Microsoft o tomto sestavení hovoří vlastně pouze jako o kumulativní aktualizaci, které běžně vydává pro Windows 10. Uvnitř nedošlo k revolučním změnám, pouze byly opraveny poslední chyby, mj. v souvislosti s procesem upgradu z Windows Phone 8.1.

Některé Lumie 950 zatím aktualizaci nezískaly. Microsoft situaci vyšetřuje.

Počáteční informace hovoří o tom, že sestavení 10586.29 oficiálně získaly pouze Lumie 950 a 950 XL, o levnějším modelu 550 zatím řeč nebyla. Co je ale důležitější, aktualizaci získávají dokonce rovnou i telefony od operátorů, které obvykle čekají na schválení distribuce nové verze softwaru. Naděje, že Microsoft zvládne překročit omezení nastavená operátory, tedy žijí silněji než kdy dřív. Windows 10 jsou služba, proto můžeme očekávat aktualizace často.

Bez nich by strategie Microsoft byla narušena. Firma hovořila o tom, že se jí podaří všechny přístroje aktualizovat s minimálními prodlevami a že operátoři nebudou stát v cestě. Že by se to opravdu povedlo? Pokud ano, jsme svědky malé revoluce. (iPhone je z jiného světa, ten bych nevytahoval.) Může to být tak, že operátoři ale nezdrží pouze menší aktualizace. Už dříve jsme spekulovali o tom, že nad Windows Updatem by kontrolu mít neměli.

Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29
Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29

Z prozatímního vývoje ještě nelze dělat velké závěry, musíme si počkat, jak to bude vypadat dále. A co se stane s většími aktualizacemi. Naděje nicméně nezemřela. I to může být důvod neochoty amerických operátorů nové Lumie prodávat. Informaci jako první přinesl Daniel Rubino z Windows Central.

V úterý Microsoft také uvolnil balík záplat pro Windows, přičemž vyšla mj. kumulativní aktualizace KB3116900 pro „velká“ Windows 10. Kruh se uzavřel, protože povýšila číslo sestavení na 10586.29. Microsoft tak oficiálně má stejnou verzi systému jak na telefonech, tak na tabletech a počítačích.

Zdroj: Windows Central

Ohodnoťte tento článek!