Šestijádro Intel Coffee Lake prosáklo v Sandře, má takt 3,5 GHz. Budou i modely bez HT

23

Už prakticky deset let u Intelu platí, že na hlavní, mainstreamové platformě – nyní představované socketem LGA 1151 – se dal pořídit maximálně čtyřjádrový procesor. Zdá se ale, že Ryzeny od AMD konečně přinutí Intel tuto politiku změnit: Intel nyní má v roadmapě jako následníky dnešních Kaby Lake procesory Coffee Lake, které do socketu LGA 1151 mají přinést šest jader. A už se objevil i první doklad jejich fyzické existence: otisk jednoho šestijádrového Coffee Lake v databázi benchmarku SiSoft Sandra, který může něco napovědět o parametrech, s jakými tento svěží vítr od Intelu přivane.

Na webu SiSoftu se objevily dva modely – čtyřjádro s osmi vlákny a šestijádro, které ale nemá aktivní HT, tedy jen s šesti vlákny. To asi tedy nepředstavuje úplně špičkový model, neboť není důvod, aby Intel verzi „6C/12T“ neuvedl. Zatím nevíme jistě, v jakém segmentu by tato CPU byla zařazena, zda Core i7, Core i5, nebo dokonce Core i3 v případě čtyřjádra (nicméně to by asi byl příliš velký posun v jedné generaci).

Core i5 s šesti jádry?

Šestijádro běželo při testu na 3,5 GHz. Absence HT by mohla ukazovat, že jde o obdobu současných Core i5, ovšem pokrok ve výkonu by byl značný, takže těžko říct, zda bude označení (a také cena) stejné. U frekvence nevíme, zda třeba nejde o turbo, přičemž základní frekvence by byla nižší, nebo zda jde o základní frekvenci. 3,5 GHz by na šestijádrové CPU bylo hodně slušným základním taktem, zvlášť pokud dražší model s aktivním HT bude ještě výš. Jádra Coffee Lake mají stejně jako Skylake jen 256KB L2 cache. Jde o další z vícera signálů, že Intel u běžných klientských architektur velikost L2 ponechá na této hodnotě (na rozdíl od serverového Skylake s 1MB L2).

sisoft-sandra-coffee-lake-6c6tZajímavá je také L3 cache, která má 9 MB. To by znamenalo 1,5 MB L3 cache na jedno jádro, stejně jako mají současná Core i5 se čtyřmi jádry. Nicméně u těch je čtvrtina deaktivovaná a ve skutečnosti je na každé jádro přítomen 2MB blok. Plně aktivní Coffee Lake s šesti jádry a dvanácti vlákny, které by bylo ekvivalentem dnešního Core i7, by asi tedy mohlo mít 12 MB L3 cache.

Čtyřjádra s HT za nižší ceny?

Druhý vzorek, jehož zařazení je ještě méně jasné (Core i5? Core i3?), má čtyři jádra s osmi vlákny díky HT, a běží už na frekvenci 3,7 GHz. Opět ale neznámo, zda v turbu či základu. Jeho L3 cache má velikost 6 MB, takže je zachováno penzum 1,5 MB na jádro. Není jasné, zda jde o CPU nativně čtyřjádrové, nebo o částečně deaktivovaný šestijádrový model. Každopádně by mohlo jít o zajímavý model, neboť by potenciálně nabízel výkon dříve možný jen s Core i7 nebo Xeonem E3, ale nyní za podstatně menší peníze.

sisoft-sandra-coffee-lake-4c8tProcesory Coffee Lake se na trhu prý možná objeví nečekaně brzy. Původně asi sice byly plánovány až na rok 2018, ale Intel údajně plán změnil a první modely má přivést do obchodů již v létě, údajně v srpnu. Prý by mělo jít o odemčené modely, snad v kategorii Core i7, Core i5 i Core i3. Levnější neodemčené verze by Intel asi mohl ponechat až na původní termín na přelomu roku, aby měl čas rozprodat jen nedávno vydané desktopové čipy Kaby Lake. S Coffee Lake se jinak také mají objevit nové čipsety, zajímavé nativním integrováním USB 3.1 a také přímou podporou pro bezdrátovou konektivitu Wi-Fi/Bluetooth.

Šestijádro Intel Coffee Lake prosáklo v Sandře, má takt 3,5 GHz. Budou i modely bez HT

Ohodnoťte tento článek!

23 KOMENTÁŘE

 1. “ale nyní za podstatně menší peníze.” Že by intel úplně otočil svoji politiku? O tom dost pochybuji, jen se to zařadí do nabídky, aby intel měl ekvivalent k amd. Těžko říct kam to do stávající nabídky narvou, už začínali s pentii s HT v tom začali dělat guláš. Zvlášť u notebooků kde jsou stále dvoujádrové i5/i7.

  • Jo, to je řečené s předpokladem, že Intel nebude zkoušet kompletně hájit stávající ceny Kaby Lake (i7 za 9-10 tisíc) a šestijádra nehodí striktně až nad to (12-15 tisíc jako R7 1700X/1800X). I to je asi možné.

   Kdyby to pro nás skončilo líp a top Coffee Lake dostal tu cca 340dolarovou (nebo kolik to teď přesně je) cenu Core i7-7700K, tak by to 4C/8T Coffee muselo být levnější. Ovšem – proti tou mluví to, že by musel Intel 8 měsíců po launchi i7-7700K asi zlevnit.

   Co z toho se stane, asi záleží na tom, jestli se Intel fakt cítí pod tlakem, což teda osobně nedovedu říct.

  • Bude zajimave vidět, jak Intel ty nové modely zaradi, aniž by si udělal cenove zemětřesení ve vlastních řadách.
   Třeba 6 jádro, pokud bude K, mu bude už slusneji parazitovat pro 6 jádra v HEDT. Do ted byla HEDT i ‘nouzovka’ pro ty co potřebovali aspoň 6 jádro, atd. Pokud intel ale neprekvapi, tak ani s tim 6 jádrem není moc zajímavý oproti R 7. Výkon se posune, což je důležite.

 2. Osobně by se mi líbilo, kdyby třeba mezi i5 modelama měli na výběr mezi níže taktovanýma 6C/6T a výše taktovanýma čtyřjádrama. Každý by si pak mohl lépe vybrat podle svých potřeb.
  Ale zatím bohužel se takovýto trend v nabídkách procesorů nevyskytuje, takže bych na to asi nesázel.

   • No né tak úplně, já myslel situaci, kdy by např. AMD za cenu 1600, kterej je 6C/12T a má 3,2/3,6GHz takt, nabízelo zároveň čtyřjádro 4C/8T s taktem, např. 4,0/4,5GHz. Samozřejmě vím, že architektura Zen takové takty neumožňuje, jen to uvádím jako příklad.
    A intel, který hraje v jednojádrovém výkonu prim, by klidně něco takového, právě při příležitosti příchodu mainstreamových šestijader, zavést mohl. Otázka ovšem je, jestli to chce a jestli jeho prodejní strategie není méně “user friendly”, což nejspíš je.

    • Ono je otazka, kde ten zvyseny vykon v ST pri vysokych taktech v realu krome her a nejake specialni aplikace poznas. Pro hry bude stale jedndussi pro Intel vydavat turbotlaky 4+4. Pruser je, ze dneska uz spousta her s vice jadrama skaluje a takove 6c Intel ho dorovnava i pri nizsich taktech. Krome toho, ty vysoke takty maj smysl tak s 1080Ti a to jeste jen pro nekoho kdo hraje 1080p a k tomu ma 120+Hz monitor, kde to je sance poznat. Jinak kdo hraje na normalnim LCD nebo na vyssich rozlisenich, tak to nejde poznat.
     Casto se omila i 2D cad, kde ten ST boduje. Co mam kamarada, ktery je projektant a s 2D cady dela, tak jedou na “starych” pleckach. Mozna nejaka movita studia..

     • Tak ono se dá říci, že hry dneska nejsou zrovna moc “CPU limited” obecně, pokud v něm člověk teda nemá vyloženě bottleneck počítače. Problémy s výkonem CPU ve hrách se týkají hlavně notebooků a např. tristních dvoujádrových “i7” – sám mám v notebooku na cesty 6500U a na tom se opravdu hrát nedá, i když člověk ve hře shodí detaily a rozlišení aby to nelimitovala grafika, tak to CPU stejně nepustí přes 30-40fps… Ale v desktopech jak píšete je reálný rozdíl např. mezi těmi Ryzeny a Intely s vyšším taktem symbolický.
      Přesto, když zmiňujete vysokofrekvenční monitory, tak to už je docela trend a až přijdou 144Hz 4K monitory a GPU, které to alespoň při SLI zvládnou, tak to může být pro procesory celkem výzva a doufejme, že to škálování bude v té době na výrazně vyššší úrovni.
      Ono se totiž o tom využití 6-8 jader ve hrách hodně mluví, ale málokdo to reálně dělá. Co jsem slyšel od lidí, kteří se v tom pohybují, tak hlavně menší studia se zastaralými enginy jsou stále schopná produkovat hry, co využijí naplno 2 jádra, standart jsou ty 4 jádra, a lepší škálování má zatím pár titulů. Samozřejmě to se bude měnit. 😉

     • Tak Intelovska mobiln i7 dovjadra jsou takova ‘hricka prirody’ :)) Kdo to nezna(l) tak se krasne nachyta. Jinak je to pravda, ale i ty low power CPU, kdyz se to sparuje s necim jako 1050 mobilnim, tak by se na tom uz mohlo hrat. Akorat to do tech ultrabooku asi nejde tak lehce nacpat. Mozna 1040…ale to jsem zatim nikde nevidel.
      Jeste k tem monitorum, v 1080p se nejake 144hz koupit daji za levny peniz. Ten vykon tech karet ale na to porad uplne nestaci pri plne kvalite. Kdyz se posunem na 1440p, tak ty ceny jednak vypadaji jinak a jednak to grafiky na max neutahnou..
      Jsem tenhle odkaz uz parkrat daval. U AAA titulu se to skalovani dost zlepsilo. Mozna mala studia zatim ne..
      https://www.computerbase.de/2017-02/cpu-skalierung-kerne-spiele-test/#abschnitt_performancerating_in_full_hd

    • s těmi vyššími takty by se to mohlo podařit u následující generace Zen+ příští rok, teda tak trochu v to i doufám, aby se smazal i ten 10-15% rozdíl jednovláknového výkonu v několika starých (často už nevyužívaných) aplikacích a některých hrách, bylo by to fajn, už jen proto, že tu jsou někteří stále kvůli tomu schopni křičet, jak je to moc…