Šestijádrový Zen 4 se objevil v UserBenchmarku a jeho výkon je pohádka (doslova)

22
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 s architekturou zen 4 pro socket AM5 1600
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 pro socket AM5
-
Zdroj: AMD

Vydání procesorů AMD s architekturou Zen 4 je prý už hodně blízko, ale přesto zatím nebylo moc informačních úniků. Teď se jeden dostavil, ale ukazuje tak vysoký výkon, že to vzbuzuje spíš pochybnosti.

Během července jsme tu několikrát měli ochutnávky chystaných procesorů Intel „Raptor Lake“ (Core 13. generace pro desktop), ale zatím se moc neukázaly Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4, které proti nim vyšle AMD. Zdá se, že teď se ale něco ulovilo: v databázi nechvalně známého UserBenchmarku se objevil šestijádrový vzorek (snad prototyp Ryzenu 5 7600X) a ukázal nečekaně brutální výkon, kdy výrazně poráží i Core i9-12900K.

Tento únik není zatím únikem finálního modelu Ryzen 5 7600X (jak by se asi šestijádro mělo jmenovat). Procesor se v systému hlásí jako „100-000000593-20_Y“, což neklamně ukazuje, že jde o vzorek ES. Takový vzorek nemá ještě parametry sériově vyráběného a normálně prodávaného modelu, může například mít nižší frekvence. Je zde tedy potenciál, že konečný výkon sériového modelu bude vyšší než u ES procesoru (není to však zcela nutnost). Test proběhl na Tchaj-wanu s deskou ASRock N7-B65XT (mělo by jít o model s čipsetem B650E vyráběný pro NZXT) a 32 GB paměti DDR5-4800.

Procesor má dle detekce šest jader a 12 vláken a zřejmě 32MB L3 cache (L2 cache jednotlivých jader by měly být 1MB). Pozoruhodné jsou frekvence: základní takt je 4,4 GHz, což je dost blízko taktu, který model 5600X měl jako maximální jednovláknový boost. UserBenchmark uvádí, že během měření byl průměrný boost procesoru 4,95 GHz, což ale není maximum, tuto průměrnou frekvenci UserBenchmark vždy uvádí nižší. Tudíž by jednovláknový boost měl být (nejspíš znatelně) nad 5 GHz, a to tu ještě je onen potenciál, že finální procesor Ryzen 5 7600X bude mít takty vyšší než čip ES.

Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku
Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku (zdroj: UserBenchmark)

Největší div je ale ne frekvence, ale skóre. UserBenchmark sice není radno brát moc vážně, ale procesoru v jednovláknovém skóre vychází výjimečné číslo. Pokud nejde o chybu měření třeba kvůli rozbitým časovačům, pak tento vzorek Zenu 4 dosahuje jednovláknové skóre (243 bodů), které je o 56 % vyšší než u Ryzenu 5 5600X. A dokonce by to bylo vítězství o nějakých 22 % i nad Core i9-12900K, které by v tomto testu mělo typicky mít jen asi 200 bodů. Proti tomu pak ale procesor přirozeně nestačí v mnohovláknovém testu, jelikož má jen svých 12 vláken / šest jader.

Ale obecně se asi čekalo, že by Zen 4 mohl mít jednovláknový výkon spíš nižší, nebo maximálně někde okolo procesorů Alder Lake, takže rozdrcení i9-12900K v jeho nejsilnější disciplíně, a ještě o 22 %, je ani ne tak překvapivé, jako spíš neuvěřitelné.

Testovací sestava ES vzorku Zenu 4 s deskou NZXT N7 B65XT
Testovací sestava ES vzorku Zenu 4 s deskou NZXT N7-B65XT (zdroj: UserBenchmark)

Výkonnostní skóre asi není realistické

Tento výsledek ale bude lepší brát s hodně velkou rezervou (ostatně o hodně přestřeluje oficiální údaje o výkonu, které sdělilo AMD). Nejpravděpodobnější je, že jde o nějakou chybu, fake výsledek nebo přetaktování pod kapalným dusíkem. Nebo je možné, že skóre v tomto testu pro Zen 4 jednoduše není reprezentativní a jde o nějaký okrajový případ, kde výkon ustřeluje hodně nahoru.

UserBenchmark je pofidérní výkonnostní test, jehož autoři se neštítili dělat čachry se skórováním, aby v něm vycházely lépe procesory Intel (jde o dost extrémní případ nezvládnutí fanouškovských sympatií). Pokud byl kód testu nějak uměle upravován, aby se přirozený výkon deformoval, pak to teoreticky mohlo vést k tomu, že se změny v architektuře Zenu 4 paradoxně trefily do nějaké takové deformace a výsledkem je abnormálně vysoký výkon.

Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku latence cache a paměti
Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku, latence cache a paměti (zdroj: UserBenchmark)

To, že Zen 4 bude (vysoko) porážet procesory Alder Lake v jednovláknových úlohách, tedy zatím neberte vážně. Přinejlepším by ale tento uniklý test možná mohl ukazovat, že výkon Zenu 4 by mohl být obecně dost slušný a konkurenční Alder Lake a Raptor Lake bude schopný potrápit. Hlavní zajímavou zprávou jsou na tomto úniku asi spíše slibně vysoké frekvence šestijádrového modelu.

Tip: AMD přestalo skrývat IPC architektury Zen 4 a řeklo víc k výkonu i výkonu na 1 watt

Zdroje: VideoCardz, UserBenchmark

Šestijádrový Zen 4 se objevil v UserBenchmarku a jeho výkon je pohádka (doslova)
Ohodnoťte tento článek!
4 (80.74%) 27 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. „UserBenchmark je pofidérní výkonnostní test, jehož autoři se neštítili dělat čachry se skórováním, aby v něm vycházely lépe procesory Intel (jde o dost extrémní případ nezvládnutí fanouškovských sympatií).“

  Ale lamky na ruznych forech s nim porad operuji. Nejde jim to vysvetlit, ze UB je spise pro pobaveni.

    • Unikla ti pointa mého příspěvku. 🙂

     AnamanX 15.7.2022 at 8:20
     Tolik omacky kolem jednoho datumu.
     AnamanX 18.7.2022 at 15:07
     No prave, drby
     AnamanX 19.7.2022 at 5:49
     Tyhle clanky vytvorene nad vesteckou kouli fakt miluji
     AnamanX 20.7.2022 at 13:11
     Je to velmi spolehlivy unik😂 Vubec bych to neresil a pockal si na skutecny vysledek.
     AnamanX 23.7.2022 at 10:52
     Az to vyjde, tak to vyjde. Proc se rozcilovat a vubec cist podobne clanky.
     AnamanX 25.7.2022 at 20:01
     Souhlasim. Opet plno domenek a neoverenych uniku. Pockam si na podrobnou recenzi a ne clanky vhodne spise do Blesku
     AnamanX 30.7.2022 at 8:33
     Tak tohle je zase pohadka made in Cnews (doslova) 🤦🏻‍♂️ Komedie.V jednom pochybnem benchmarku se objevi vysledek a hned udelame clanek🤦🏻‍♂️

      • Bohužel v dnešní době informace nikoho nezajímají. Všichni chtějí jen emoce.
       Co mi přijde hodně ironické, že JO se někde v diskuzi vyjádřil, že díky studiu VŠ umí pracovat s informacemi.

     • Souhlas je vidět, že AnamanX fňuká nad bulvárem na tomhle webu. Přesto zdejší web čte a vyjadřuje k němu (je asi tak trochu masochista). Nebo ho nečte a jenom generuje podobné příspěvky pod články (což je poněkud monotónní činnost) ?

 2. Takové skóre je jasně ujeté, nicméně frekvencím bych i věřil. Zen4 vs Zen3 je jako nový pohled na architekturu, výrazně vyšší frekvence pro dosažení ST výkonu srovnatelného s intelem byla jistě u AMD jedna z priorit při vývoji. Takže boosty přes 5GHz jsou určitě možné a ST výkon by mohl překvapit.

  Jen doufám, že na to intel bude mít odpověď, nechtěl bych se dočkat doby jako za důlních strojů v roce 2014, jenom obráceně. Co se týče jejich cesty, nelíbí se mi intelovska politika vyšší W vyšší výkon. Ale líbí se mi, že za Gelsingera se intel nebojí nacpat peníze do R&D a pokud i přes ztrátové výsledky intel nepoleví a bude vyvíjet, mohl by AMD zase dohnat. (PS: navazuji na včerejší článek)

 3. Vypadá to, že autor UserBenchmarku se z toho trošku zhroutil.
  Název procesoru se v databázi změnil na „AMD Advanced Marketing Devices 7600X“) a publikoval tam naštvanej komentář o tom, jak je internet zcela ovládanej marketingem AMD 🙂
  https://twitter.com/khoi20053/status/1553226150159470592

  Edit: na twitteru dokonce někdo tvrdí, že zase změnili výpočet skóre, aby Core i-12900KS vyšlo výš? (ale nevím nevím, to by asi museli zvětšit váhu MT, kterou předtím snížily kvůli AMD…)

  • no pokud zvýšili TDP na čísla jaký má intel, aby se nesrovnávaly hrušky s jabkama, tak to bude as ostré … mě spíš znervózňuje korporátní masírka intelu o americké nadřazenosti a leadershipu ve světě … vedení IMHO není o nadřazenosti ale o spolupráci; jo, štve mě ta válka, štve mě to kopání do ruska a do číny; taky tam žijou lidi; tahle celá šlamastyka posledních 2 let se musela péct možná tak 10 let někde hodně pečlivě … je to hnus; a všichni vědí, že je fakt problém s dalším růstem tohohle všeho, výtěžnost klesá, teploty rostou, grrr – no jsem na to zvědavej

   • Zvýšení TDP ale nemá šanci zvýšit jednovláknový výkon. Ten je limitován frekvenčním stropem a i největší „prasata“ současnosti (i9-12900K, i9-12900KS, Ryzen 9 5950X) žerou v jednovláknové zátěži „jenom“ okolo 60 W (to jedno jádro + uncore, režie zbytku čipu). Čili hluboko pod limitem PL2/PPT, který je tedy v single-threadové frekvence nelimituje.

    Teď jsem viděl domněnku, že by to mohlo udělat AVX-512. Možná tam UserBenchmark narouboval nasilu nějaký AVX-512 kód, který měl dřív zvýhodňovat Intel, a teď se mu to vrátilo? Kdo ví, pořád by se asi hlavně mělo počítat s tím, že je to nějaký renonc nebo chyba.

    • Těch možností je víc. I zrychlené cache, dvojnásobná kapacita L2, nový výrobní postup, pak už stačilo jen doladit slabá místa v jádře, která mohla vyššímu taktu bránit. Já to beru tak že systém cache a řadič RAM a sběrnice byly udělány rovnou pro jádra ZEN 5. AMD nedělá nikdy velké změny na všem, vždy jen na nějaké části.

     • Já si tipnu, že ST výkon byl předmětem vylepšování, protože nárůst jader na 8C/16T se ukázal jako postačující, takže je logické, že u AMD se dali cestou zrychlování jednotlivých jader (IMHO přidávat další jádra dává smysl jen u specifických úloh – a tam je díky chipletům možnost růst poměrně jednoduchá).

     • Tu větší kapacitu L2 cache má ovšem i Tiger Lake a Alder Lake, takže pořád nevíme, proč je výkon tak výrazně nad nima.

      Ono teda je třeba pořád myslet na to, že IPC jádra není jedno, ale hodně se liší podle kódu, co běží, takže klidně jedna aplikace může vycházet třeba o 20% hůř než na jádru Intelu a jiná 20 % líp. Je možné, že z nějakého důvodu se z UserBenchmarku pro Zen 4 stal ten ústřel směrem nahoru, ale v průměru to tak vypadat nebude a typicky bude vidět výkon lepší o těch ohlášených 8-10% proti Zenu 3 na stejném taktu.

  • To by ale znamenalo, že ty výsledky jsou aspoň rámcově reálné, když se Intelátko takto rozhodlo vztekle dupat na bábovičky? 😀

   Myslím si, že tahle reakce autora/ů UserBenchmarku v podstatě udělala největší radost a službu marketingu AMD, protože více či méně ten výsledek legitimizuje. Kdyby to přešli mlčením, nikoho by to moc nebralo – takových úniků je…, ale takto je z toho meméčko.

   Že by ten Zen4 byl opravdu tak dobrej? 😀