Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench

4

Minulý týden se nám – oficiální cestou, takže by mělo jít o definitivní údaj – objevil takt, který Intel nasadí svému dvanáctijádrovému procesoru Skylake-X pro platformu LGA 2066, Core i9-7920X. Vzhledem k turbu a možnosti přetaktování sice dnes základní frekvence neříká o výkonu CPU první poslední jako kdysi, nicméně tato hodnota přesto dává určitou orientaci pro srovnání s ostatními již vydanými modely téže rodiny. Netrvalo dlouho, a základní frekvenci už možná máme i pro šestnáctijádrový model, který má Intel uvést až v říjnu, i když tentokrát jde o údaj uniklý.

Šestnáctijádrový Skylake-X, patrně tedy model Core i9-7960X (jméno známe od oznámení celé rodiny Core i9 na Computexu), se totiž objevil v databázi benchmarku Geekbench. Podle detekce je CPU osazeno v desce Asus Prime X299-Deluxe, nemůže tedy jít o nějaký Xeon „kovové“ rodiny. Frekvence CPU je udaná jako 2,5 GHz, přičemž GeekBench by měl obvykle ukazovat základní takt, nikoliv skutečnou frekvenci během počítání benchmarku. Jinými slovy: 2,5 GHz je pravděpobně základní frekvencí Core i9-7960X.

V testu by teoreticky mohl být také ES procesor (prototyp) a nikoliv QS (kvalifikační vzorek) s parametry odpovídajícími finálnímu modelu – všimněte si, že Geekbench neuvádí klasicky jméno modelu. Core i9-7960X by pak mohlo mít takt dokonce ještě výš. Nicméně již 2,5 GHz je docela dost, pokud uvážíme, že dvanáctijádro je nastaveno jen na 2,9 GHz. S každým přidáním jader by takt měl o něco klesnout a minus 200 MHz za každá dvě jádra navíc je ještě vcelku dobrý výsledek. Z toho bych usuzoval, že 2,5 GHz by již mohlo být finální úrovní. Nicméně ani nárůst ještě na 2,6 nebo na dokonce i 2,7 GHz se nedá vyloučit. Je možné, že Intel si na vícejádrové modely schovává kvalitnější čipy, což umožní jejich takt ponechat relativně vysoko.

Šestnáctijádrový vzorek procesoru Skylake-X pro platformu X299 v Geekbench
Šestnáctijádrový vzorek procesoru Skylake-X pro platformu X299 v Geekbench

Nabízí se jeden důvod, proč by mezi dvanáctijádrem a šestnáctijádrem mohl být relativně menší propad taktů, než mezi desetijádrem a dvanáctijádrem (tam je to 400 MHz: 2,9 GHz proti 3,3 GHz). Desetijádro je založené na menším, fyzicky desetijádrovém čipu „LCC“, kdežto dvanáctijádro už musí používat větší křemík „HCC“ s fyzicky 18 jádry a větším „uncore“ a komunikační sítí („mesh“). Je možné, že samotné použití tohoto křemíku bez ohledu na počet aktivních jader přináší určitý postih ve spotřebě a zátěži čipu. Proto by první model odvozený od čipu HCC mohl mít výrazně nižší takt než sousední LCC model. Další modely na bázi HCC křemíku by už měly jen menší postih za jádra navíc, ona daň za větší čip se totiž počítá jen jednou. U čtrnáctijádra by pak možná mohla být frekvence třeba 2,7 a možná i 2,8 GHz.

Konfigurace čipů Skylake-SP
Konfigurace jednotlivých čipů Skylake-SP/Skylake-X

Oněch 2,5 GHz asi vyvolá porovnávání s 3,4GHz taktem Threadripperu 1950X od AMD, to ale může být předčasné. Intely obvykle mohou nasadit vyšší turbo než Ryzeny při zátěži všech jader a také patrně půjdou přetaktovat o víc procent proti jádrům Zen, které mají prakticky absolutní strop někde u 4,0–4,1 GHz. U šestnáctijádrového modelu Skylake-X nicméně už asi bude velkým limitem spotřeba a uchladitelnost, takže se asi taky nebude dát vyhánět tak vysoko jako méně jádrové modely Skylake-X.

Intel však bude mít v plachtách výhodu monolitické architektury, která má potenciál pro lepší škálování výkonu aplikací na oněch 32 vláken. Rovněž nabídne lepší jednovláknový výkon, jelikož i9-7960X patrně opět bude mít 4,5GHz Turbo 3.0 pro dvě vybraná jádra. V některých konkrétních aplikacích mu pak také mohou pomáhat instrukce AVX-512 a lepší výkon v instrukcích AVX/AVX2. Procesor tak asi bude mít hojně čím oslovit proti šestnáctijádru AMD, nicméně je samozřejmě otázka, zda to bude stát za výrazně vyšší cenu. Ta podle informací od Intelu bude pro Core i9-7960X už 1700 dolarů (bezmála 46 tisíc korun při dnešním kurzu a s DPH). Na trhu by toto CPU mělo být v říjnu, jak již bylo zmíněno.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE