Šestnáctijádrový Atom C3000 na fotce. Prý již má novou architekturu Goldmont

0

Ačkoliv serverové procesory založené na architektuře „malých jader“ Atom u Intelu poněkud ztratily na významu po vydání velmi energeticky efektivních Xeonů D, tato řada čipů zřejmě bude dále pokračovat, možná i jako konkurence proti „lowendu“ serverových ARMů se slabšími procesorovými jádry a pro specifické úlohy. Příští generace těchto čipů s označením C3000 (kódově Denverton) se potichu přiblížila k uvedení a zdá se, že Intel je už začal ukazovat.

Web AnandTech tento týden publikoval snímky procesoru Atom řady C3000, které pořídil ještě na Computexu (na publikaci ale zdá se musely počkat až do okurkové sezóny). Procesor je typu BGA pájený přímo na desku, což v tomto případě byla asi předprodukční verze modelu s označením MA10-ST0 od Gigabyte. Mini-ITX deska má čtyři sloty DIMM pro paměti DDR4 2400 MHz (včetně registrovaných), podporuje až 16 disků SATA (kapacita je ale sdílena se slotem PCI Express 3.0 ×8) a navíc má také 32GB úložiště eMMC pro systém. To je dobrý nápad, všechny disky lze pak použít čistě data serveru/NAS.

Vzorek Atomu C3000/Denverton (Zdroj: AnandTech)
Vzorek Atomu C3000/Denverton (Zdroj: AnandTech)

Procesor měl AnandTech možnost vyfotit i bez chladiče. Podle popisek jde zřejmě ještě o inženýrský vzorek, označený „QKP2“, a jak můžete vidět, je chráněný rozvaděčem tepla. Není známo, kolik má tento vzorek jader, takt je ale vyznačen: 1,8 GHz. Podle starších zpráv má Denverton být vyráběn na 14nm procesu a nést až 16 jader, prý ale opět mají existovat různé ořezané verze a minimální počet jader je čtyři kusy. TDP těchto čipů má údajně být podobné 22nm Avotonům (Atom C2000), které jsou dvou až osmijádrové. Použitý chladič by také seděl ke spotřebě řekněme někde mezi 10–25 W.

Aktualizace (22.7. 2016):
TDP nejvýkonnějších Denvertonů by dle informací o připravovaných deskách (které zatím ale nejsou veřejné) údajně mělo být až 35 W, zde tedy dojde ke značnému nárůstu. Důvodem by vedle 16 jader ale asi mohly být integrované síťové adaptéry, jejichž spotřeba nebývá zanedbatelná.

 

Deska MA10-ST0 také potvrzuje, že tento SoC bude nativně poskytovat integrovaný 10Gb/s Ethernet (minimálně dva adaptéry), na IO panel vyvedeny dva porty SFP+. To by mělo čipy hodně zatraktivnit, ostatně tyto síťové karty jsou stále relativně drahou věcí a integrovaná 10Gb/s konektivita pomáhá i Xeonům D. Deska má také tři 1,0Gb/s porty RJ-45, ale ty jsou vyvedené z přídavného adaptéru (Intel 210, dva porty) a ze zvláštního rozhraní pro vzdálenou správu (Aspeed AST2400).

 

 

 

Jádra Goldmont?

Pozoruhodné je, že podle AnandTechu nemá být použita architektura CPU Airmont z čipů Cherry Trail/Braswell, jak se dosud předpokládalo. Uvnitř údajně má být již následující generace označená Goldmont z mobilních SoC Broxton a čipů Apollo Lake, která je 14nm, ale s přepracovanou architekturou (zřejmě by mohlo jít o „tock“). Toto asi ještě není ověřené, ale podle AnandTechu pro to existují podklady z více zdrojů. Pokud jsou jádra skutečně architektury Goldmont, mohla by být poměrně zásadním zlepšením, jelikož v Apollo Lake údajně Goldmont zvedá výkon CPU až o 30 %.

 

Podle AnandTechu by možná tyto procesory mohly být odhaleny na letním IDF 2016, které by se opět mělo konat v srpnu, takže bychom se více mohli dozvědět velmi brzo. Další příležitostí by pak mohla být konference Supercomputing16 v listopadu, kam se ale Atomy příliš nehodí (jsou zaměřené spíš na storage servery, NAS a podobná nasazení), takže myslím, že by je Intel poté spíše uvedl mimo nějakou podobnu akci.

Zdroj: AnandTech

Šestnáctijádrový Atom C3000 na fotce. Prý již má novou architekturu Goldmont

Ohodnoťte tento článek!