Vědci ze SETI: Těžba kryptoměn ohrožuje hledání mimozemského života

Ve zkratce za to můžou těžaři, kteří skupují výkonné grafické karty. Vědečtí pracovníci je potom nemají kde koupit.

9

Že jsou high-endové grafické karty vhodné na těžení kryptoměn, na tom není nic nového. Ovšem jejich nedostatek způsobuje problémy nejen hráčům počítačových her. Šéf projektu SETI Dan Werthimer v rozhovoru pro BBC uvedl, že by rádi nakoupili větší množství grafických karet, ale prostě nemají kde. Mají na to peníze, zkontaktovali dodavatele, ale grafiky nejsou. Těžaři je vykoupili.

AMD i Nvidia oznámili speciální karty pro těžení, ale není jich dost a těžaři stále nakupují i „běžné herní“ grafiky. Dříve to problém nebyl, nedostatek se projevuje až v posledních měsících. SETI také využívalo spíše sílu procesorů a na grafiky přistupuje až v poslední době. V Berkeley aktuálně SETI využívá pro výpočty zhruba sto grafických karet. Rádi by obdobné pole grafik pořídili i pro pracoviště na dalších dvou observatořích.

seti

Zlí jazykové by mohli tvrdit, že stejně jako v honbě za Bitcoinem se elektřina zbytečně pálí i v honbě za mimozemšťany. Ale možná, kdyby v Berkeley založil nějaký Aliencoin…

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  1. Globální oteplování, Mor, Tifus, Rusko, Kryptoměny, Uran, Uhlí… v pomatených hlavách ekologů existuje pořád nějaký nepřítel proti kterému je třeba bojovat byť by to mělo zachránit jen jeden jediný lidský život.

    • Díky za info, toto může přinést alespoň nějaký užitek, byť já už se smířil, po načerpání kvant informací, s tím, že v této galaxii jsme jako technicky rozvinutá civilizace sami (mé soukromé řešení Fermiho paradoxu), ale z ostatních projektů by mohl být užitek.

  2. Z původně dobře vypadající ideje se stala jen fraška. Kdysi se o BC a ostatních kryptoměnách mluvilo jako o platidle. Dnes to není nic víc, než naprosto nepoužitelná kravina (respektive použitelná maximálně pro investici s vidinou zisku, ale né pro placení v obchodech, atp…).
    Takže by stálo za to, kdyby kryptoměny začali všichni nějak tvrdě omezovat – ať už větší burzy které nestojí jen na BC, tak vlády, atp…