Šetříme náplň do tiskárny: Efektivní tisk webových stránek

0

Občas se na internetu vyskytne článek, který byste si rádi vytiskli, abyste si jej mohli později v klidu přečíst nebo někomu ukázat. Tištěný papír totiž na rozdíl od obrazovky stále nabízí možnost ručního psaní poznámek či pohodlného čtení při cestování. Vhodné vytištění článku či webové stránky však běžným uživatelům dělá větší problémy, než je nezbytně nutné.

Vhodný tisk článku

Nejjednodušší způsob vytištění článku prostřednictvím příkazu Tisk v hlavní nabídce prohlížeče, ikony tiskárny nebo stisknutí klávesovou zkratky Ctrl+P není ideální. V tomto případě totiž často dojde k vytištění kompletního obsahu webové stránky, tedy nejen samotného článku, ale také okolních nabídek, reklam a veškerých dostupných odkazů.

Většina zpravodajských severů i jiných internetových periodik nabízí možnost převedení článku do vhodnější tisknutelné podoby. Na začátku nebo na konci článku naleznete odkaz pojmenovaný Tisk, Tisknout, Vytisknout článek či jinak, případně ikonu tiskárny. Po klepnutí na tento odkaz či tlačítko se zobrazí nová stránka obsahující pouze text článku a případně obrázky. Zpravidla se automaticky zobrazí také dialog pro nastavení vlastnosti tisku.

Rozvržení tisku

Chcete-li vytisknout celou webovou stránku, vyplatí se trochu prohrát s vlastnostmi tisku. Po načtení příslušné stránky klepněte v prohlížeči Internet Explorer na tlačítko s ikonou tiskárny a v nabídce zvolte příkaz Náhled. Tím zobrazíte náhled toho, jakým způsobem bude webová stránka vytištěna a kolik listů obsah zabere. Pokud obsah přesahuje okraje či zabírá neúměrně mnoho listů, můžete v horní části prostřednictvím nabídky nastavit zmenšení v procentech (více obsahu se vejde na jeden list). Pomocí tlačítek vlevo lze změnit také orientaci tisku na šířku a na výšku.

 

Po klepnutí na ikonu tiskárny pak v dialogu můžete zvolit, které stránky mají být vytištěny, případně nastavit vlastnosti připojené tiskárny. Pod tlačítkem v podobě ozubeného kola lze nastavit také okraje tisku.

Způsob nastavení rozvržení tisku je v ostatních prohlížečích velmi podobný. Ve Firefoxu otevřete hlavní nabídku a poté zvolte příkaz Tisk | Náhled tisku. Zobrazí se náhled i totožné možnosti přizpůsobení obsahu, jako v případě Internet Exploreru (tj. zmenšení/zvětšení, orientace listu, nastavení okrajů). V prohlížeči Chrome se tato nastavení nacházejí v hlavní nabídce pro příkazem Tisk

Uložení do PDF formátu

Pokud nechcete článek nebo webovou stránku tisknout, můžete si ji uložit na disk pro pozdější přečtení. Standardní ukládání webu prostřednictvím příkazu Uložit stránku jako však není ideální, protože se kromě samotného souboru stránky na disk uloží také celá složka s doprovodnými soubory. Je tedy výhodnější kompletní stránku uložit do PDF.

PDF Download je jednoduchý bezplatný doplněk umožňující jednoduché převádění webových stránek do PDF formátu. Je dostupný pro všechny nejrozšířenější prohlížeče; na adrese www.pdfdownload.org můžete stáhnout všechny verze doplňku. Po instalaci se v prohlížeči objeví ikona, prostřednictvím níž můžete webovou stránku převádět. Poté, co zvolíte možnost Save Page as PDF, se zobrazí formulář, do kterého zadejte svou emailovou adresu. Na tu vám bude obratem příslušný PDF soubor zaslán. Bohužel není možné stáhnout PDF přímo, což je jediná nevýhoda tohoto doplňku.

Ohodnoťte tento článek!