Severní Korea vyrábí vlastní tablety i smartphony srovnatelné se Samsungem

0

Začátkem srpna prosákla do světa zpráva, že v Severní Koreji vyrábí kromě balistických gadgetů i přátelštější zařízení. Tablet s názvem Samijyon se dokonce objevil v recenzi magazínu North Korea Tech, který jej koupil za 200 dolarů od nějakého turisty jménem Michael. Jméno je zřejmě falešné.

 

Tip: Severní Korea: Kim Čong-un používá HTC Butterfly

Samijyon se prý vyrovná nejlepším zařízením od Applu i Samsungu. Dokud se nedostane do našeho testlabu, nemůžeme tuto skutečnost potvrdit. Běží na něm Android a není možné zapnout Wi-Fi – Severokorejci nemají přístup k internetu, mohou se pouze připojit k národní síti. Stejně tak chybí Gmail či obchod Google Play. Najdete tu však několik her včetně Angry Kim Birds.

  • 1,2 GHz CPU
  • 1 GB DDR3 memory
  • 8 GB nebo 16GB internal storage
  • 7″ obrazovka, 1024 × 768 px
  • 2 Mpx kamera
  • rozměry 187 × 124 × 10 mm
  • hmotnost 250 gramů

Zajímavou aplikací je též předinstalovaná Juche Study Books (Čučche), což znamená absolutní soběstačnost a jde o oficiální státní ekonomickou doktrína a ideologii. Kim se tedy zřejmě podílel na vývoji. Tablet obsahuje i analogový televizní tuner

Recenze tabletu Samijyon

 

Smartphone Arirang

Vedle tabletu se nyní ukázalo, že Kim vyrábí i smartphony. Dříve se nechal vidět s modelem HTC Butterfly, příště to možná bude s telefonem vlastní výroby pod názvem Arirang. Podle serveru The Nex Web navštívil Kim továrnu na smartphony v Pchongjangu a Severokorejská tisková agentura poté zveřejnila fotky. Technické podrobnosti smartphonu Arirang zůstaly utajené, nicméně telefon má Android a dotykový displej.

Připomeňme si, že v Severní Koreji mají přístup k 3G pouze cizinci.

 

 

Ohodnoťte tento článek!