Seznam APU Carrizo-L a takty top modelu A8-7410. Co bude Stoney Ridge?

0

Jak známo, bude mít zatím nevydané APU Carrizo podle oznámení z listopadu ještě cosi jako menšího bratra. AMD totiž v této generaci hodlá harmonizovat jak velká, tak malá APU do jedné platformy vzájemně kompatibilních čipů, aby co nejvíce usnadnilo život výrobcům notebooků. Carrizo-L tak sice bude následníkem APU Kabini a Beema, bude ale pasovat do stejných základních desek jako výkonnější Carrizo. O těchto čipech jsme toho zatím věděli méně než o vlastním Carrizu, zdá se ale, že se detaily začínají vynořovat.

Za prvé na povrch vyplula modelová označení pěti čipů Carrizo-L, pravděpodobně celá prvotní sestava modelů. Odhalil je web Planet 3DNow! v databázi na webu USB.org. Jejich jména okamžitě připomenou systém modelů APU Beema – je možné, že nepůjde o náhodu a procesory budou úzce příbuzné i uvnitř. Pokud půjdeme zespodu nabídky, jsou to E1-7010, E2-7110, A4-7210, A6-7310A8-7410. První pravděpodobně bude dvoujádrový, zbytek by už mohl být čtyřjádrový. V databázi jsou tyto čipy vedené pod položkou AMD Carrizo-L FP4 SoC, kde ono FP4 je označení pro BGA pouzdro, které Carrizo-L sdílí s APU Carrizo.

Databáze USB.org vydala jména pěti modelů APU Carrizo-L
Databáze USB.org vydala jména pěti modelů APU Carrizo-L

Další parametry těchto čipů uvedené nejsou, nicméně pátravému uživateli fóra jménem mickythebeagle se model A4-7410 podařilo vyčenichat v specifikacích notebooku HP 255 G4. Ten nabízí několik variant, mezi nimiž jsou APU Beema A6-6310 a E1-6150 (což je také nový dvoujádrový model, s o 50 MHz vyšším taktem CPU než má starší E1-6010; běží na 1,40 GHz). Mezi možnosti se ale dostalo i zmíněné nové APU generace Carrizo-L. Podle tohoto materiálu jde o čtyřjádro s integrovaným Radeonem R5 a 2 MB L2 cache. Takt v klidu má být 2,2 GHz a turbo je 2,5 GHz. Tím pádem je CPU čipu o 200 MHz v základu a o 100 MHz při turbu rychlejší než u nejvýkonnější Beemy A8-6410. Zda je TDP stále 15 W, bohužel nevíme a neznámý je i takt GPU.

Carrizo-L a Braswell v specifikacích notebooku HP 255 G4
Carrizo-L a Braswell v specifikacích notebooku HP 255 G4

 

Carrizo-L bude mít za rivala 14nm Braswelly

Zajímavé je ještě to, že v HP 255 G4 kromě Beemy a Carriza-L zřejmě bude na výběr i 14nm SoC Intelu. V seznamu je totiž dále veden zatím nikde neviděný Celeron N3050. To by měl být jeden z nižších modelů generace Braswell, do níž mají zdá se patřit ještě Celerony N3000 a N3150 a také Pentium N3700, o němž jsme psali před měsícem na základě zprávy z webu Fudzilla. Celeron N3050 je každopádně dvoujádrový čip s integrovaným GPU s málo říkajícím označením HD Graphics. Velikost L2 cache jsou 2 MB, základní takt 1,6 GHz a turbo čip žene na 2,16 GHz, což jsou takty Celeronu N2807 z 22nm rodiny Bay Trail-M. Uvidíme, zda bude mít jeho 14nm kolega na bázi Braswell alespoň lepší IPC, nebo zda třeba nepřekvapí vyšším výkonem GPU.

Zdá se, že procesor A8-7410 se objevil také v databázi benchmarku Geekbench (zde ho našli pro změnu uživatelé fóra SemiAccurate). Podlé té by to vypadalo, že Carrizo-L je až na pouzdro FP4 prakticky identické s čipy Beema – nebo má alespoň prakticky stejné detekované parametry. Zda jsou ale tyto údaje spolehlivé, nevím, zatím je tedy berme s rezervou. Geekbench má podobný záznam také pro model A4-7210, který by podle nich běžel na 1,80 GHz. Ovšem nevíme, zda má též turbo.

Vzorek APU Carrizo Vzorek APU Carrizo
APU Carrizo. Carrizo-L by mělo mít stejné pouzdro BGA, označené FP4

 

Modely APU Carrizo a Stoney Ridge?

Mimochodem, zatímco z webu USB.org unikla jména čipů Carrizo-L, pro změnu skrze web konsorcia SATA-IO před časem prosákla modelová označení velkých APU Carrizo. Web Planet 3DNow! je zde odhalil dokonce už koncem února a jde celkem o deset modelů. První čtyřku tvoří FX-8800P, A10-8700P, A8-8600P a model A6-8500P, který asi bude jen dvoujádrový, zatímco ostatní kusy jsou nejspíše čtyřjádra (pokud srovnávám s generací Kaveri). Písmeno P asi naznačuje, že půjde o SoC s TDP 35 W. Od těchto čtyř modelů mají existovat také verze „Pro“ označené písmenkem B. A nakonec je součástí také dvojice embedded modelů s označením RX-418GD (asi čtyřjádro) a RX-216GD (asi dvoujádro).

Modelová jména APU Carrizo v databáze SATA-IO. Všimněte si kódového jména Stoney Ridge
Modelová jména APU Carrizo v databáze SATA-IO. Všimněte si kódového jména Stoney Ridge

Záznam mimochodem v kombinaci s kódovým označením Carrizo uvádí také název „Stoney Ridge“. Je zajímavé, že použití slova Ridge koresponduje s údajnými čipy Summit RidgeBristol Ridge, které mají podle zdrojů webu SweClockers přijít v roce 2016. Jako by už všechna patřila do nového systému vytváření těchto jmen. Nicméně Stoney Ridge s velkou pravděpodobností není kód nového APU, ale označení pro APU Carrizo adaptované do embedded segmentu (i když je pravda, že ve starých roadmapách mělo AMD místo toho jméno Merlin Falcon). Z toho by ovšem mohlo plynout, že ani Summit Ridge a Bristol Ridge nejsou ve skutečnosti APU či CPU pro segment PC a notebooků, jak jsme si doposud mysleli, ale že jde rovněž o jejich odvozeniny pro trh embedded. Nicméně to je jen spekulace. Jak se to všechno vyvrbí, uvidíme teprve časem.

Zdroje: Planet 3DNow! (1, 2), SATA-IO, USB.org, HP

Ohodnoťte tento článek!