Seznam.cz bude konkurovat Facebooku. Spouští vlastní lajky a diskuze

7
logo seznam lajky
logo seznam lajky
-
Zdroj: Seznam

Seznam.cz se přibližuje sociálním sítím. Na své domovské stránce spustil lajkovací tlačítko a u článků diskuze. „Lajk“ můžete dát přímo na hlavní stránce příspěvkům v nekonečném sloupci, kam Seznam zařazuje články z jiných webů. Ty úspěšné se pak v doporučovacím algoritmu dostanou výše a uvidí je více čtenářů.

Nechybí ani srdíčko, které se na sociálních sítích stalo synonymem pro lajk. Doposud mělo na dobré umístění doporučovaných článků vliv hlavně samotné kliknutí. Článek musel splňovat základní pravidla Seznamu a peníze z reklamy pak nešly provozovateli, ale přímo Seznamu. Ten tak přinesl větší návštěvnost, ale bez vlivu na zisk z inzerce.

Seznam teď bude články řadit i podle lajků a zapojení čtenářů do diskuze. Ty jsou zatím dostupné pouze na webu Proženy.cz (patří rovněž Seznamu), ale brzy se rozšíří i do dalších služeb.

„Novými diskuzemi i tlačítkem „Líbí se“ sledujeme dva strategické cíle. V první řadě chceme uživatelům umožnit snazší interakci s obsahem publikovaným našimi i partnerskými redakcemi. Běžně jsme svědky tohoto chování na sociálních sítích, my ale stojíme o to, aby se uživatelé mohli k tématům vyjadřovat přímo u zdroje. Druhý důvod spuštění výše zmíněných funkcí je pak získávání zpětné vazby pro naše doporučovací algoritmy. To nám pomůže vylepšit uživatelský zážitek a pozitivně se to promítne i do návštěvnosti jednotlivých obsahových webů,“ říká Matěj Hušek, ředitel divize Homepage a obsahových služeb.

Lajk můžete dát i bez toho, aniž byste článek vůbec otevřeli. Opětovným klepnutím lajk zase zrušíte. Tlačítko „Líbí se“ pak najdete i pod články magazínů Seznamu. Třetí typickou funkci „Sdílet“ Seznam nenabízí, logicky by ve svých službách neměl kam.

Seznam hodlá tyto funkce nabídnout i ostatním webům, které si tak budou moci oba prvky umístit do svých článků. Stejně jako to dnes lze s tlačítky Facebooku či Twitteru.

Zdroj: Seznam.cz

Seznam.cz bude konkurovat Facebooku. Spouští vlastní lajky a diskuze
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 14 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. A vy neuvažujete o nasazení nějakého externího diskuzního systému? Nevím, jestli to dělá jenom mně, ale hrozně mi to zlobí, ve větších diskuzích se vůbec nechce načíst odpovědní formulář, pak se to hrozně dlouho odesílá…

  2. Jako konkurenci facebooku bych to fakt nenazval, akorát zase šíříte clickbait a fakenews.

    Lajkování je jen další metrika pro doporučování obsahu a cílení reklamy. Spuštění vlastních diskuzí je čistě pragmatické, aby se sjednotily roztříštěné diskuze napříč obsahovkama, na některých jsou diskuze ve vlastním systému (novinky.cz), jinde facebook (garaz.cz), případně disqus (blog.seznam.cz) a právě k němu bych ten nový systém nejvíc přirovnal. Navíc kdo si pořádně osahal disqus, tak ví, jaké s ním jsou velmi časté problémy.

  3. Tento krok vítám, protože jako absolutní odpůrce FaceBooku mě rozčiluje, když mají všude weby nasazené FaceBook diskuse, do kterých se jaksi bez účtu na FB nedá přispívat. Ať už weby táhnou se zas*aným Facebookem do ha*zlu.