Seznam hledá krásu v jednoduchosti a chce být více mobilní

0

Seznam.cz se především snaží všechny produkty zjednodušit. Vše je zatím ve fázi prototypu, nicméně i tak je viditelný trend, kdy mizí nadbytečné šperkování designu. Bílé pozadí, hromada obrázků a minimum textu – to je Seznam a jeho stránky budoucnosti.

 

 

Stream jako televize, Lidé jako Seznamka

Mimodesignové novinky ovšem známe také. Stream přestane podporovat nahrávání uživatelských videí a místo toho se zaměří na vlastní pořady typu Slavných dnů. Ve stylu Mixéru bude na uživatelem zvolená videa automaticky navazovat podobnými, ale samozřejmě nebude nikomu nutit nic, co by nechtěl. Nová verze přijde 15. října.

„Měníme také koncept služby. Už nechceme, aby si lidé museli složitě hledat, jaký pořad si pustit. Jakmile přijdou na Stream.cz, okamžitě se jim spustí vybraná epizoda pořadu a po jejím skončení bude následovat upoutávka na další pořad, reklama a rovnou se spustí další video. Stream.cz je tak další služba, která bude lidi sama bavit díky dramaturgii, kterou připraví naše redakce,“ říká Pavel Zima.

Lidé potom mají podle Zimy simulovat podmínky reálného seznámení, takže půjde především o fotky – jako kdybyste si vybírali partnerku/partnera na ulici. Nepůjde o sociální síť typu Facebooku, ale čistě o seznamku. Seznam také ukončí tradiční vzkazník, místo toho bude se na Lidé.cz objeví lepší chat/IM.

 

Nový e-mail

Nová podoba mailu se vyznačuje především zbavením se všech doplňkových funkcí – žádné štítkování, nic takového. Funkce navíc zmizí a místo nich se nově objeví třeba náhled přílohy hned v mailu. Mail přitom bude také mobilní, navíc s možností offline módu, který se po připojení synchronizuje s tím online. V první fázi bude tato nová podoba jen dalším volitelným skinem, dále se prý uvidí.

Z mého pohledu má tento nový vzhled Seznam.cz Emailu – kromě své jednoduchosti a příjemného designu – i velikou výhodu v tom, jak pracuje s přílohami. Když vám přílohou přijde nějaký dokument, můžete si rovnou rozbalit jeho velký a čitelný náhled jen prostým scrollováním dolů. Pokud vám přijde obrázek, který je třeba vzhůru nohama, přímo v e-mailu si jej budete moci otočit, abyste si jej mohli pohodlně prohlédnout. Tohle všechno výrazně zjednodušuje a zrychluje práci s vašimi e-maily,“ popisuje svůj pohled Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

Mobilní weby i aplikace

Snaha zjednodušit desktopové verze tak, aby se ty mobilní, o něž mají uživatelé podle Seznamu výrazný zájem, pak mohly odlišovat co nejméně. Mobilní budou výše zmíněné servery, ale i Sbazar.cz, Firmy.cz, Super.cz a Sport.cz (ten s vychytávkami, jako je upozornění na vývoj v zápase – typu: padne gól, zavibruje mobil). Mobilní aplikace ovšem obalí více reklam. Ty Seznam nabídne v novém formátu, který umožní nabídnout inzertní prostor v mobilech téměř každému.

„V současné době má většina našich služeb responsivní design, takže je pohodlné ji používat z jakéhokoliv zařízení, protože se mu přizpůsobí. Služby, které zatím responsivní nejsou, postupně upravujeme tak, aby i ony odpovídaly všem nárokům našich uživatelů. Stále ale existuje dost velká skupina lidí, která před mobilními responsivními verzemi služeb upřednostňuje aplikace, které si do telefonu chtějí stáhnout. I pro ně chceme mít většinu našich služeb dostupnou v podobě aplikace. Rozhodli jsme se, že do Vánoc chceme mít ve storech dostupné aplikace pro většinu našich hlavních služeb. V říjnu přijdou aplikace pro Stream.cz, máme připravenou aplikaci pro Sbazar.cz, Firmy.cz. Počítáme s aplikací pro Lidé.cz a pracujeme na aplikaci pro e-mail, Super.cz a Sport.cz,“ doplňuje Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

Spuštění všech zmíněných novinek bychom se měli dočkat v průběhu října, nejpozději v listopadu.

Změny v kostce

  • Stream se ještě více změní v televizi a nebude tam už možné nahrávat uživatelský obsah (současný zůstane).
  • Lidé.cz se promění v seznamku, nebude už tradiční sociální sítí jako Facebook.
  • Nový e-mail bude ještě jednodušší.
  • Seznam chystá mobilní weby a aplikace pro Android, iOS a později možná i Windows Phone.
Ohodnoťte tento článek!