Seznam i Alza jsou kyperské firmy. Máme se bát?

0

Finanční problémy malého ostrova Kypr se nás tolik nedotýkají, neboť naštěstí nemáme euro, nicméně řada českých IT společností jistě sleduje tamní vývoj pozorněji.

Například eshop Alza.cz s obratem několik miliard korun, jehož vlastníkem je od roku 2008 společnost L. S. Investments Limited, má sídlo na Kypru a platí tam jen velmi nízké daně. Alza však funguje dál bez náznaku problémů, čili zřejmě v kyperských bankách kromě placení daní neuchovává hotovost a krize se jí tak netýká.

Na Kypr převedl v roce 2010 svůj majoritní podíl v Seznamu také Ivo Lukačovič, konkrétně na novou společnost Helifreak (kterou vlastní). Seznam už tak vlastně není česká firma, ale ani ona, zdá se, v tamních bankách peníze přímo nemá.

Kypr je (byl) nejoblíbenějším rájem českých firem, IT nevyjímaje. Není to vždy proto, že by firmy nechtěly platit daně, spíše jen nechtějí platit přehnaně vysoké daně nebo odmítají nepřehledný a složitý způsob jejich výpočtu. Daňový ráj Kypr měl ovšem donedávna dokonce komunistického prezidenta, a je tak s podivem, že nabízel jednoduché nízké daně, nicméně nad tím tu nebudeme spekulovat.

Spíše bude zajímavé sledovat, zda se Alza a Seznam, respektive jejich vlastníci, nějakým způsobem nenápadně přestěhují. I když zatím pravděpodobně o nic nepřišli, nestabilní prostředí je může vylekat. Nabízí se třeba Nizozemsko s přehlednými daněmi, nebo exotičtější Seychely. Českých uživatelů by se to nijak dotknout nemělo.

 

Seznam i Alza jsou kyperské firmy. Máme se bát?
Ohodnoťte tento článek!
1.7 (33.33%) 6 hlas/ů

1 komentář

 1. No USB je vždycky teoreticky nejrychlejší… Prakticky je ale vždycky někde úplně jinde…

  začlo to s USB 2.0 HS 480Mb/s proti Firewire400 400Mb/s Firewire bylo pro externí pevné disky násobně rychlejší. Pak přišlo ESATA a USB2.0 už bylo úplně mimo. Pak Přišlo USB 3.0 ale to se stejně nechytá ani na eSATA.

  Takže k čemu  takto “rychlé” USB3.0?
  na externí disky asi ne, tam je lepší eSata a vyjde i levněji, neni třeba další řadič…

  Spíš to bude zase jen a jen marketingová nálepka a poslouží to různým asijským výrobcům aby dělali USB monitory a podobné ptákoviny…

 2. Milujem takychto “pichacov” ako ste vy … vsak si kupte poriadny produkt s USB3.0 a nie lacne sracky a potom uvidime ci je USB3.0 pomale …

  osobne mam Kingston Datatraveler HyperX 3.0 (128GB) a rychlosti mi pri citani (napr. 700MB filmu) nikdy neklesnu pod 100MB/s a zapis sa pohybuje okolo 50-70MB/s ked ide o fotky a podobnu “haved”. No a ked dam citat/zapisovat nieco skutocne velko fullHD resp hry alebo nieco podobne … disk pri zapise rube cez 130MB/s a citanie sa nachadza niekde okolo 200-220MB/s.

  Takze myslim ze 20MB/s na USB2.0 vs. 70MB/s na USB3.0 je pekny rozdiel, nemyslite ???

  Takze skutocne asi neviete o com hovorite a skuste si kupovat “kvalitne” a nie “lacne” produkty. Resp. produkty s vyhodnym pomerom cena/vykon.

 3. milujem slovakov…

  Zkusil jste nekdy kopirovat mnoho malych souboru a ne jenom filmy ktere zvladne kopirovat rychle cokoliv?

  Mam moznost srovnavat relativne kvalitni USB 3 disk s relativne kvalitnim USB3 radicem pripojenym pres PCIe 4x, a opravdu to neni rychlejsi nez eSATA

  a proc to nemuze byt u klasickych disku a SSD rychlejsi pres USB 3.0 nez pri kopirovani pres eSATA?
  Protoze SATA je nativni rozhrani vetsiny radicu techto disku a na USB je tam jiz jen prevodnik…

  USB2.0 a 3.0 je samozrejme pekny rozdil, tyto dve jsem ale spolu nesrovnaval, psal jsem o srovnani s eSATA…