Seznam Panorama: Mapy.cz dostanou vlastní „Street View“

0

Boj mezi Seznamem a Googlem je nejvíce vidět na mapách. Doposud byly síly vyrovnané, každý nabízel něco, co druhý ne. Seznam bodoval lepším pokrytím šikných leteckých snímků, archivními mapami nebo turistickou vrstvou. Google má zase Street View, 3D mapy a perfektní navigaci pro Android. Seznam na dnešní tiskové konferenci ale vytasil trumfy a Google pomalu dorovnává. 

Seznam Panorama

V to jsme ani nedoufali. Google už pokryl téměř celou republiku a hlad po dalším Street View už není takový. Navíc u nás funguje i jiná podobná služba Norc. Ale Seznam chce panoramatické snímky ulic za každou cenu. Projekt Panorama odstartuje začátkem května. Do ulic vyrazí pět aut se speciální výbavou na střeše, o snímkování se postarají společnosti Geodis Brno a GIS Stavinvex.

Seznam chce být přesnější než Google, ten jednotlivé snímky pořizuje co 20 metrů, takže skoky mezi obrázky jsou velké. Seznam bude fotit co tři metry. Navíc plánuje pokrýt opravdu všechny ulice. Pavel Zima mluvil o až třikrát větším pokrytí než Google Street View. V budoucnu se chtějí dostat i do autům nepřístupných míst, využijí rovněž trojkolky.

Street View car od Seznamu Street View car od Seznamu
Speciální snímkovací vozy pro Mapy.cz

Plán je zatím takový, že během čtyř měsíců chce Seznam nafotit okresy: Břeclav, Brno-město, Brno-venkov, České Budějovice, Český Krumlov, Hlavní město Praha, Karviná, Kroměříž, Nymburk, Ostrava, Praha-východ, Praha-západ a Zlín. Aktuality je možné sledovat na mapy.cz/panorama.

Seznam Panorama
Seznam Panorama

Pro Panorama na Mapy.cz budeme sbírat zcela nová data. Máme vybrané dva dodavatele, jde o Geodis a GIS Stavinvex. Hned v květnu nasadí do terénu tři až čtyři auta, která pro nás začnou fotit města. Auta budou jezdit na směny, prostě dokud bude venku světlo,“ uvedl Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz, a dodává: „Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku.

Prahu bychom v rámci Panoramy chtěli na Mapy.cz v ostrém provozu spustit už ke konci léta. První data a jejich zpracování pro nás bude nejnáročnější. Nasazování dalších měst do běžného provozu bude probíhat postupně. Začínat budeme velkými městy a postupně přidávat další a další místa,“ doplňuje Adam Chvaja, produktový manažer Mapy.cz, Seznam.cz.

 

Seznam bude stejně jako Google rozmazávat obličeje i SPZ. Zároveň slibuje nízko položené kamery, aby neměl oplétačky s ÚOOÚ jako zmíněná konkurence. Uživatelé pak budou moci hlásit chyby a volitelně si nechat rozmazat vlastní majetek, na což mají podle zákona právo.

3D mapy

Ve 180 městech, kde jsou dostupné šikné 45° snímky, budou během letoška dostupné i 3D mapy. Ty vzniknout právě kombinací různých leteckých pohledů. Stejným způsobem už 3D mapy tvoří Google nebo Apple. V Česku ale tyto funkce nejsou. Prahu ale takto pokrývá například Nokia.

Offline mapy pro Android a iOS

Aplikace pro Android a iOS se mezi červnem a červencem dočká významné aktualizace – offline podkladů. Uživatelé si budou moci stáhnout mapu celé České republiky, datový balík nebude větší než 500 MB. Vylepšena bude také turistická mapa. Hlasová navigace nicméně stále chybí, jednodušší textová ale nikoliv. K ní však, stejně jako u vyhledávače a zájmových bodů, budete připojení k internetu potřebovat. Pro Windows Phone zatím offline mapy nebudou.

Aplikace pro iOS s offline mapami
Aplikace pro iOS s offline mapami

Rychlá aktualizace map

O této novince se už Seznam zmiňoval loni. Uživatelské změny a návrh budou prováděny rychleji, na Mapy.cz přibude nástroj pro hlášení oprav. Uživatel ručně označí místo (nakreslí virtuální tužkou) a popíše, co je jinak. Redakce Seznamu pak chybu ověří a mapu doplní/opraví. Tento proces má trvat maximálně tři dny.

Ruční aktualizace map
Ruční aktualizace map

Víme, jak klíčové a oblíbené jsou turistické informace v aplikaci Mapy.cz. Proto jsme se rozhodli vyčlenit tým lidí, který bude neustále aktualizovat tipy na výlety a info o turisticky zajímavých místech. Navíc samotný základní mapový podklad je zcela nový a kombinuje ten původní ‚základní‘ a ‚turistický‘. Věříme, že se i tato verze mobilní aplikace setká s úspěchem. Ke stažení bude před hlavní turistickou sezónou,“ doplnil Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz. 

Zdroj: Seznam

Ohodnoťte tento článek!