Seznam šlápl do mobilů, proměnil Lidé.cz a v mapách dohnal Google [Shrnutí roku 2014]

0

Seznam pokračoval v inovacích, které začal provádět v roce 2013. Dál redesignoval své služby, měnil jejich účel nebo spouštěl nové. Česká jednička dala jasně najevo, že je pro ní prioritou český a nově i slovenský trh. Google nevytěsní, ale bude důstojnou konkurencí.

Seznam si s anglickými dotazy nerozumí
Dlaždivcových výsledků na konec Seznam vzdal

Předloni ukázal novou podobu vyhledávače založenou na dlaždicích s velkými obrázky. Lidé ji nepřijali, Seznam couvl a vrátil standardní verzi. Vyhledávače se týká také konec spolupráce s Bingem. Microsoft Seznamu poskytoval zahraniční výsledky. Index si teď bude Seznam tvořit sám, ale velikosti Bingu (nebo Googlu) určitě stačit nebude. Je zkrátka vidět, že cílovou skupinou nejsou geekové.

 

A je vymalováno

Zásadní redesign vyhledávače neprošel, jiné služby se však nového kabátku dočkaly. Spoléhají na jednoduchost, velké fotografie a mapy. To se týká nového katalogu Firmy nebo Srealit. Novou fasádu má také srovnávač cen Zboží.cz. Seznam okopíroval pár funkcí z Heuréky (hlavně uživatelské recenze), přidal nové filtry a šikovné odkazy na manuály k produktům.

Kupi.cz srovnává letáky kamenných obchodů
Kupi.cz srovnává letáky kamenných obchodů

Seznam také investičně vstoupil do srovnávače Kupi.cz, který vyhledává a třídí ceny z letáků obchodních domů, drogerií a dalších obchodů s rychloobrátkovým zbožím. Zde už nekonkuruje Heuréce, ale především portálu AkčníCeny.cz.

Předloni česká jednička kompletně změnila filosofii Streamu. Z komunitního video serveru podobnému YouTubu udělal internetovou televizi. Letos stejné zemětřesení postihlo službu Lidé.cz. Už to není sociální síť jako Facebook, ale regulérní seznamka. Opět založená hlavně na stručných popisech a velkých fotkách.

Nový vzhled Lidé.cz
Nový vzhled Lidé.cz

Přijetí však bylo vlažné. Podle říjnových čísel měla síť 369 000 reálných uživatelů a 169 000 000 zhlédnutých stránek. Loni ve stejném období to přitom bylo 828 000 uživatelů a 282 000 000 stránek.

3D a Street View

Velkou radost nám však Seznam udělal díky mapám. To je momentálně klíčová služba, a proto se dočkala nejvíce novinek. Přibyly jízdní řády, 3D mapy a variace na Google Street View pojmenovaná jako Panorama. Seznam má v plánu pokrýt všechny silnice, kam se dá dostat autem, mít detailnější snímky než Google a také častěji aktualizované.

Problém byl v první generaci snímkovacího zařízení, které mělo slabé rozlišení a špatný dynamický rozsah snímačů, takže fotky byly viditelně horší než u Googlu. Seznam proto v létě uvedl novou generaci snímkovacích vozů, jenž už těmito neduhy netrpí.

Přibyly i další menší novinky. Seznam opět aktualizoval část leteckých map a přidal nové šikmé snímky. Dostali jsme lepší mapu Slovenska, letní mapu a opět nový vzhled. Seznam si hýčká cyklisty, lyžaře, cestovatele po Evropě i hledače různých rekordů a kuriozit.

Jediná věc, co nám chybí ve srovnání s Googlem, je bezplatná hlasová navigace. Seznam však na rozdíl od Googlu umí stahovat kompletní českou a slovenskou mapu pro offline použití, nově v ní lze také vyhledávat i bez připojení.

 

Mobily byly letos vůbec silnou stránkou Seznamu. Konečně uznal, že lidé nechtějí jen responzivní verze webových stránek, ale plnohodnotné aplikace. Zelenou dostal Windows Phone. Aktuálně má Seznam 15 mobilních aplikací pro tři různé platformy.

Služba Android iOS Windows Phone
Prohlížeč ano
Email ano
Mapy ano ano ano
Firmy ano ano
Novinky ano ano ano
Super ano ano
Sport ano ano
Pro ženy ano ano
Stream ano ano ano
Pohádky ano ano
Sauto ano ano
Sbazar ano ano
Lidé ano ano
TV program ano ano
QR čtečka ano ano ano

Aplikací se nedočkaly jen mobily a tablety. Seznam vydal Stream pro Smart TV od Samsungu a čerstvě překvapil i prohlížečem pro počítače. Má sice minimum funkcí, ale jeho cílovou skupinou jsou opět nenároční uživatelé, které by spousta tlačítek a nastavení mohla akorát zmást.

Seznam se letos začal významně propojovat s ostatními firmami. Svůj vyhledávací engine nabízí startupům i akademikům. Data ze snímkovacích vozů pro Panoramu chce prodávat pro specializované účely. A aby mohl ještě více růst, začal stavět vlastní obrovské datacentrum.

Snad bude rok 2015 neméně bohatý.

Ohodnoťte tento článek!