Seznam slaví 15. výročí, ale trochu opožděně

0

Možná jste si v těchto dnech všimli na nejnavštěvovanější české stránce, že je cosi jinak. Logo dostalo narozeninovou čepici a upozornění na 15. výročí. Největší český web totiž vznikl někdy před 15 lety.

Přesné datum spuštění se mi nepodařilo dohledat. Zápis v obchodním rejstříku pochází až z dubna 2000, doména seznam.cz má zase datum registrace 7. 10. 1996. V moc pěkném (a naučném) historickém článku Jiřího Peterky se ale dozvíte, že katalog stránek Seznamu už fungoval v květnu 1996, v té době byla také firma oficiálně založena. Seznam tak s vlastní oslavou zaspal asi o měsíc.

Seznam.cz

Na svém blogu Seznam ukázal několik čísel, jak se portál za celou historii vyvíjel. Portál odstartoval jako katalog stránek, rok nato přidal fulltextové vyhledávání, ale pouze v rámci katalogu. První opravdový fulltext s crawlovacími roboty šmejdícími po síti spustil Seznam až na jaře 2005.

V té době bylo indexováno 30 milionů schránek, na začátku roku 2008 už 100 milionů a v září 2008 okolo 180 milionů. Později začal kromě HTML stránek prohledávat také PDF, DOC a další formáty dokumentů.

Rok 2009 přinesl náhledy stránek. Seznam snad jako první na světě začal stránky „screenshotovat“, takže jste na výsledky ani nemuseli klepnout, abyste si udělali představu o podobě stránky.

Loni v září už Seznam indexoval 370 milionů dokumentů. Seznam běžel na více než 100 serverech, indexovací robot na desítkách serverů. Teď už dokáže zpracovávat 1500 stránek za vteřinu, v roce 2008 to bylo jen 400.

Seznam.cz
Seznam ze dne 14. 11. 1996, foto: archive.org

Seznam zkrátka neodmyslitelně patří k začátkům internetu, pro některé se stal i jeho synonymem. Nakonec je přece starší než Google nebo Wikipedia.

Zdroj: Seznam

Seznam slaví 15. výročí, ale trochu opožděně

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte

1 komentář