Seznam uchvátil mapami, designem i aplikacemi [Přehled roku 2013]

0

Hlavním cíle Seznamu bylo všechny služby zjednodušit. Kdo sleduje jeho webové magazíny Sport, Super nebo třeba Počasí, ten si prostého webového designu určitě všiml. Nic důležitého neschází, nic nepřebývá a stránky vypadají neokoukaně.

To samé letos postihlo srovnávač Zboží.cz nebo jiný prodejní kanál Sbazar.cz. Z něj pak vychází i sympatický portál VolnáMísta.cz, díky kterému můžete nabídnout nebo získat práci přes jednoduchou nástěnku, aniž byste se brodili tunami nudných CV.

Vyhledávač jako žádný jiný

Seznam ale upravil i své vlajkové lodi. Hlavní portál je sice zatím bez velkých změn, ale vyhledávač bude zcela jiný. Ta tam je kopírka Googlu, Bingu nebo jiných zahraničních alternativ. Seznam chce výsledky prezentovat vizuálně. Screenshot výsledné stránky je důležitější než cokoliv jiného. V Česku firma tento vzhled zatím jen omezeně testuje, ale nově spuštěný vyhledávač na Slovensku už v tomto režimu běží.

Takhle budou vypadat obrázkové výsledky i na českém Seznamu
Takhle budou vypadat obrázkové výsledky i na českém Seznamu 

Přibyl rovněž nový design seznamáckého Emailu. Ztratil zbytečná tlačítka a nastavení, zůstala jednoduchá schránka pro nenáročné, kteří se už nebudou muset bát žádných složitostí. Co zůstalo, to zvládá skvělé. Čerstvý motiv je sexy a nemusí jej používat jen vaše babička. Nově si také můžete zaregistrovat schránku s adresou @post.cz.

Doručená pošta (stará verze) Doručená pošta (nová verze)
Stará verze | nová verze Emailu

Mění se o sociální síť Lidé.cz. Už to nebude chabá konkurence Facebooku, ale moderní seznamka. Přibude v ní nový chat a opět bude založená hlavně vizuálně – na vašich fotkách.

Obrovskou změnu prodělal i Stream. Na něj už nenahrajete vlastní videa jako na YouTube (staré klipy v něm ale zůstaly), ale ze Streamu se stala internetová televize s vlastními pořady a dramaturgií. Do budoucna prý Seznam chystá i licencované filmy nebo seriály, zatím alespoň nabízí každý týden bezplatně český snímek v rámci filmových střed.

Mapy dohánějí Google

Kapitolou samou pro sebe jsou mapy. Seznam má v plánu dohnat konkurenční Google podporou nejnovějších technologií. Už od jara pomocí snímkovacích vozů fotí české ulice a pod názvem Panorama spustí vlastní variaci na Street View. Slibuje přitom rychlejší aktualizace, detailnější snímky a hlavně nafocení opravdu všech silnic. Pomocí těchto dat a snímků z ptačí perspektivy do budoucna plánuje také 3D mapy. Než přijdou, užijeme si dalších specialit jako třeba letos spuštěných zimních map nebo fotek firemních interiérů.

Zimní mapa SeznamuZimní mapa Seznamu
Zimní mapa Seznamu

Ještě loni bychom mohli tvrdit, že Seznam těžce zapsal mobilní a tabletovou módu. Tento hendikep ale česká jednička bez problémů dohnala jako zkušený matador. Jestli chválíme její redesignované weby, tak totéž platí i pro nové mobilní aplikace. Jednoduché, rychlé a přehledné.

 

Seznam už takto vydal vlastní mapy včetně offline podkladů, prohlížeč, databázi firem, Stream.cz, Super.cz, Sport.cz nebo Sbazar.cz. Primárně se věnuje Androidu, o něco méně iOS a okrajově také Windows Phonu.

Jestli si Seznam zachová takové tempo i v roce 2014, tak nás rozhodně ještě čekají velké věci. Něco už firma naznačuje. Pomalu vstupuje do chytrých televizorů, pomáhá startupům, nabídne jim svůj vyhledávací engine pro práci s velkými daty a o redesign si říká i největší zpravodajský web Novinky.cz, ve kterém se už Seznam vlastnicky podílí.

Seznam uchvátil mapami, designem i aplikacemi [Přehled roku 2013]

Ohodnoťte tento článek!