Seznam zdokonalil turistické mapy a přidal plánovač tras pro pěší

0

Před měsícem jsme psali, že někdy v červenci Seznam uvedene výrazně přepracované turistické mapy s řadou novinek. Po roce tvrdé práce ten den právě nastal. Stačí navštívit Mapy.cz, přepnout se na turistické podklady a čekají na vás nové mapky v měřítku 1 : 5000. Na webu si sice můžete přibližovat jen na 1 : 3000 nebo 1 : 6000, ale v praxi na tom nezáleží, vektory lze zvětšovat/zmenšovat bez ztráty kvality.

Turistické Mapy.cz

Nové turistické Mapy.cz

Důležité jsou nové detaily na mapách. Kartografická divize spolupracovala s brněnským Geodisem a společně přinášejí nejpřesnější turistické mapy, co u nás můžete sehnat. Seznam píše, že přibyly nové lesní cesty, pěšinky, studánky, památné strony nebo lepší vrstevnice.

Novinkou je pěší navigace, která vás provede všemi možnými stezkami, přidat můžete i průchozí body. Trasu si můžete nechat vytisknout, zatím bohužel chybí podobná navigace v mobilní verzi map. V aplikacích jsou navíc ještě starší podklady.

Pěší navigace je fajn, překvapilo mě však, že Mapy.cz nedovedou navigovat až ke konkrétním památkám. Např. při cestě z Rožnova jsem zadal trasu na Radhošť – kaple sv. Cyrila a Metoděje s tím, že dostanu přesnou trasu až na vrchol jedné z největších hor Beskyd. Jenže cesta vedla do nedalekého Frenštátu, nikoliv do hor. Když jsem vlaječku přetáhnul ručně, navigace vhodnou trasu po turistickým stezkách našla. Jenže o pár set metrů dál je známá socha Radegast, a tu ani našeptávač map nezná. Takže je třeba zase ručně přetahovat vlaječku.

Nové turistické mapy jsme na server Mapy.cz nasadili spolu s plánovačem tras pro pěší a turisty. Ten má všechny funkcionality, na které jsou naši uživatelé již zvyklí z běžného plánovače, navíc však dává pro pěší chůzi na výběr, zda navigovat po turistických značkách, či například ve městech hledat nejkratší cestu v místních uličkách a po chodnících,“ objasňuje nové funkcionality plánovače tras Adam Chvaja, produktový manažer služby Mapy.cz ze Seznam.cz.

Současnou turistickou mapu nepovažujeme za hotovou a dokončenou. Práce na Mapy.cz rozhodně nekončí. Všem našim stávajícím 2,5 milionům uživatelů můžeme slíbit, že budeme i nadále sbírat data a budeme je postupně do turistických map doplňovat. Nyní se například soustředíme na to, abychom rozšířili data v příhraničních oblastech a nachystali je nejpozději na příští turistickou sezónu,“ dodává Adam Chvaja.

 

Do konce roku přijde Seznam s rychlejší aktualizací map. Uživatele budou moci ve speciálním nástroji hlásit, co je zakresleno špatně a kartografická redakce pak začne okamžitě problém řešit.

Zdroj: Seznam

Ohodnoťte tento článek!