Seznámení s novinkami ve Firefoxu 3.5

0

Firefox 3.5 je na světě a s ním i několik nových funkcí v tomto webovém prohlížeči, kterými se přiblíží svým konkurentům. Tentokrát totiž většinou nejde o inovace, které bychom ještě neviděli jinde a které by byly vzor ostatním (například prohlížení v panelech a následné donucení vývojářů Internet Exploreru k činnosti).

Nové logo

Začněme tou nejméně užitečnou změnou, kterou je vylepšení stávajícího loga Firefoxu. Oranžové zvířátko se zeměkoulí dostalo větší plastičnost. Změnili se také ikonky souborů HTML, jsou-li asociovány s Firefoxem. Díky lepšímu 3D zpracování vypadají o něco moderněji.

Rychlost

Firefox 3.5 by měl být o něco rychlejší než jeho předchůdce Firefox 3, co se rychlosti zpracování stránek týče. Výsledky benchmarků jsou samozřejmě jedna věc, reálná zkušenost věc druhá. Po pár dnech, kdy jsem Firefox upgradoval, jsem si nevšiml výraznějších rozdílů v rychlosti ani ve spotřebě operační paměti.

Zabezpečení

Při vstupu na zabezpečenou stránku (typicky protokol https) se v adresním řádku podbarví její název, na který lze následně kliknout a zobrazit si stručné informace o webu. Klepnutím na podrobnosti se pak dozvíte, kolikrát jste danou stránku již navštívili, zda ukládá cookies a zda pro ni máte v počítači uloženo heslo.

Novinkou, kterou ovšem známe již z jiných prohlížečů, je anonymní prohlížení. Při něm nejsou do počítače ukládána žádná data. Příslušnou funkci najdete v nabídce Nástroje. Co mě překvapilo, je, že se neotevře nové okno. Namísto toho jsou uloženy aktuální panely a stávající okno se přepne do anonymního režimu. Po zavření okna a dalším spuštění Firefoxu budete mít předchozí panely zpět.

Objevuje se také vylepšená funkce pro mazání nedávné historie, zlepšení se dočkala ochrana před škodlivým softwarem.

Vylepšení práce s adresami

Pokud se nemýlím, byl Firefox první, kdo nabídl rychlé prohledání historie navštívených adres nejenom na základě přesně zadané URL, ale i podle textu v nadpisu stránky. To samozřejmě zůstalo, adresní řádek se nyní učí, které výsledky z nalezených záznamů si pro dané slovo vyberete a postupně je začne upřednostňovat. Vylepšení se dočkala také práce s tagy u záložek.

Máte-li pocit, že je už otevřeno příliš mnoho panelů, zkuste některý z nich přetáhnout mimo okno Firefoxu. Vytvoří se nové okno prohlížeče s danou stránkou.

Prohlížení webu

Novinkou, která zaujme spíše tvůrce webu, je zpracování vestavěných fontů, které jsou automaticky staženy do počítače a použity, přestože je uživatel nemá ve svém počítači. To umožňuje vytvářet lépe vypadající weby beze strachu z toho, že se někomu nezobrazí. Na durhou stranu, pokud stejným způsobem nebudou fungovat ostatní prohlížeče, moc si nepomůžeme.

Pokud stránka vyžaduje informaci o tom, kde se nacházíte, Firefox vám zobrazí upozornění a máte možnost se rozhodnout, zda bude potřebná informace serveru odeslána. Do nastavení této funkce se dostanete tak, že klepnete pravým tlačítkem na stránku a zvolíte Informace o stránce. V novém okně se pak přepnete na kartu Povolení.

Výborným nápadem, u kterého doufám dojde k implementaci i v dalších prohlížečích, je podpora otevřených formátů hudby a videa bez nutnosti doinstalovávat jakýkoli doplněk do prohlížeče. Videa umístěná na webu v příslušném formátu si můžete okamžitě prohlédnout.

Pro vývojáře

Podpora nových webových technologií je zdánlivě věc, která nemá na uživatele až tak konkrétní dopad, na druhou stranu ve výsledné podobě ji oceníme v roli návštěvníků moderních webů nabízejících více funkcí. Již jsem tedy zmínil podporu otevřených formátů hudby a videa – konkrétně se jedná o Ogg a WAV. Firefox 3.5 také přidává podporu značek audio a video v HTML 5, kde navíc plně podporuje práci s offline obsahem a umožňuje přetahování obsahu mezi různými weby.

Změn se dočkala i podpora kaskádových stylů. Je to již zmíněná možnost stahování písem, dále podpora značek :before a :after, měrná jednotka ch (šířka znaku 0), náhrada -moz-opacity za opacity (práce s průhledností), podpora stínování písem skrze text-shadow, nebo zalamování slov pomocí word-wrap.

Množství novinek se týká také DOMu a JavaScriptu – vývojáři mohou zpracovávat události myší gest, umístění, knihovny JSON, nebo třeba vytvářet vícevláknové webové aplikace.

Kompletní seznam najdete na stránce Firefox 3.5 for developers.

Firefox 3.5 je sice jedna z významnějších verzí, celkově si ale myslím, že novinky nejsou až tak zásadní. Nakonec i podle čísla verze jde jen o minoritní aktualizaci, ty hlavní inovace nás čekají s Firefoxem 4.

Seznámení s novinkami ve Firefoxu 3.5

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte