Seznamte se, Apple iPhone 4

0

Apple nás opět trochu zklamal, když přenos z konference nevysílal online. Spolehnout jsme se museli pouze na informace pozvaných novinářů, konkrétně z webu Engadget. Hodně informací a obrázků už najdete i na webu Applu.

iPad na úvod

Přichází Steve Jobs v tradičním oblečení. V úvodu se omlouvá, že se nedostalo na všechny. Sehnali největší sál, co se dalo. Přes 5000 míst bylo ale vyprodáno během osmi dní. Ale proč přenos nestreamovali online? Ještě pořád jsme otevřeni? 🙂

Prezident přichází, zdroj: Engadget

Úvodní slovo patřilo iPadu. Není divu, během dvou měsíců prodali přes dva miliony zařízení a nestačí jej dodávat všem zákazníkům. Mimochodem, každé tři vteřiny se prodá jeden kus. Je oficiálně dostupný v 10 zemích, do konce července bude v 19 (není jisté, zda i ČR). V AppStore je 8500 nativních aplikací, které byly staženy 35 000 000krát. Na jeden iPad tak vychází asi 17 programů. Během 65 dnů také prodali pět milionů knížek přes iBooks. Za tak krátkou dobu to činí 22 % trhu. A když už jsme u iBooks, nově bude umět číst i PDF.

Přijde Farmville, Queeni i Stouni

Apple chce podporovat dvě platformy AppStore a HTML5. Tou první je vlastní obchod AppStore, druhou jsou online aplikace napsané v otevřených webových standardech. Web aplikace může psát každý svobodně. Ale abyste se dostali přes vstupní kolo do obchodu Applu, je třeba mít aplikaci co možná nejlepší. Asi 95 % programů se do AppStore dostane během jednoho týdne.

V AppStore se na konci června objeví hra Farmville. Tu známe z Facebooku, vlastní stránky, měsíčně ji hraje asi 70 milionů uživatelů. Farmařina prostě letí. Přijdou také nové verze Quitar Hero, tentokrát s hity od Queen a Rolling Stones. Jednotlivě za 2,99 dolarů. Loni byla uvedena mobilní aplikace eBay, kterou si stáhlo asi 10 milionů lidí. Díky tomu proteklo na iPhone asi 600 milionů dolarů, letos očekávají 1,5–2 miliardy.

iPhone 4

Už to přichází, ještě než se Jobs rozpovídal o novém telefonu, ukázal čísla rozdělení trhu. Mezi smartphony vede v Americe RIM s 35 %, druhý je Apple 28 %, Windows (19 %), Android (9 %) a ostatní také 9 %. Statistiky se příliš neshodují ani s jedním průzkumem, o kterém jsme psali, ale to je jedno.

iPhone 4, zdroj: Apple

Takže iPhone 4, ne 4G ani HD. Má prý přes 100 nových funkcí a změn. Design nás nepřekvapuje, je stejný jako v prvním uniklém modelu. Dokonce i ty šroubky se do finálního modelu dostaly. Tlačítka také sedí, včetně oddělených kulatých pro ovládání hlasitosti. Na rozměrech 115,2 × 58,6 × 9,3 mm je nejvíce sympatická právě ta tloušťka. Mělo by jít o nejtenčí chytrý telefon vůbec. Kvůli tomu musel být vnitřek dost reorganizován. Kovové boční hrany slouží jako antény. Levá část patří Bluetooth, Wi-Fi a GPS, vpravo je GSM a 3G.

Potvrzen byl procesor Apple A4, tedy stejný jako v iPadu (nejspíš s nižším taktem). iPhone 4 podporuje čtyři nejpoužívanější GSM pásma, nově také Wi-Fi 802.11n, k rozšíření 3G sítě HSDPA (7,2 Mb/s) přibyl také rychlejší upload HSUPA (5,8 Mb/s). A opravdu podporuje pouze Micro SIM karty. GPS a akcelerometr se nemění, ale nově je přítomen trojosý gyroskop. Společně a akcelerometrem bude nový iPhone snímat pohyb v šesti různých osách, což budou využívat nové hry a aplikace. Nintendo Wii, třes se. iPhone 4 disponuje i senzorem proximity (při přiblížení displeje k uchu se displej vypne) a intenzity světla. A abychom nezapomněli, nově se objevuje druhý mikrofon, který pomůže s potlačením šumu.

Boční hrany jako antény, zdroj: Engadget

Displej, to je kapitola sama pro sebe. Steve Jobs tvrdí, že je jemnější než rozlišovací schopnosti oka. Také dostal název Retina (sítnice). Při 3,5″ úhlopříčce dosahuje nevídaného rozlišení 960 × 640 px. Tedy čtyřikrát více než 3G a více než veškerá konkurence. Jedná se o LCD s IPS matricí a LED podsvícením (stejně jako iPad). AMOLED se současnými technologiemi nelze vyrobit s takto jemným rozlišením a navíc jsou výrobní linky už tak dost zatíženy. Apple ale teď slušně zaměstná továrny s IPS panely. Jen pro představu, hustota bodů 326 dpi je vyšší než běžná fotografie z digilabu. Fotografie budou vypadat úžasně, ale hlavní výhodou je zobrazení textu, ať už web nebo knížky v iBooks. Navíc se zlepšil i kontrast na 800:1 a sklo by mělo být ještě odolnější vůči poškrábání.

Velkých změn doznala kamera, tedy dvě. Vepředu je nově čočka s VGA rozlišením pro videohovory, vzadu pak 5Mpx model s větší optikou než předchozí 3GS. Video opravdu zaznamenává v rozlišení 720p při 30 snímcích za vteřinu. Při focení i natáčení videa pomůže LED přisvětlení. Sice to stále není xenonový blesk, ale oproti dřívějšku se jedná o pokrok. A navíc, s čím by pak přišli v dalším modelu…

Fotky v plném rozlišení bez úprav vypadají opravdu dobře, i když se šumem. Více na apple.com

Vyšší výkon a rozlišení daly vzniknout mobilní verzi střižny iMovie. Opravdu i v chytrém telefonu lze stříhat, přidávat efekty, přechody, titulky, fotky i hudbu na časovou osu. Výstupní rozlišení je 360p, 540p a 720p. Ti si ale věří. Otázkou je, jak pohodlná bude práce na malém displeji. Rozlišení pomůže, ale kdo má prsty jako kolíky, nebude mu to nic platné. Aplikace se objeví v AppStore za 4,99 dolarů.

Při zvýšeném výkonu a schopnostech nás překvapuje vyšší výdrž akumulátoru.

  iPhone 4 iPhone 3GS
hovor (3G) 7 h 5 h

hovor (2G)

14 h 12 h
pohotovost 300 h 300 h
internet (3G) 6 h 5 h

internet (Wi-Fi)

10 h 9 h

přehrávání zvuku

40 h 30 h
přehrávání videa 10 h 10 h

 

iMovie, zdroj: Engadget

iPhone 4 bude k dostání v bílé a černé variantě v kapacitách 16 a 32 GB. Čekali jsme více – i ohledem na HD video – ale přechodem aplikací do webových cloudů se asi výš nedostaneme. Vyšší kapacita by navíc zabrala více místa, se stejným argumentem padá i čtečka microSD karet. Nový iPhone se začne prodávat 24. června, ale předobjednávky budou vyřizovány už 15., 16GB model stojí 199 dolarů, 32GB pak 299 dolarů. Ceny berte s rezervou, platí pro Ameriku a navíc s úpisem u AT&T. U nás bude stát zřejmě stejně jako v současnosti 3GS. Ten se ve Spojených státech zlevní na 99 dolarů, u nás to s cenou nejspíš nic neudělá. Zpočátku se bude iPhone 4 GS prodávat v USA, Francii, Velké Británii, Německu a Japonsku. Ale už v září slibují prodej v 88 zemích (zde už Česko i Slovensko zřejmě budou).

iPhone OS 4 = iOS4

O nové verzi mobilního systému jsme už vše podstatné věděli. Umí multitasking, má lepší e-mailový klient atd., více v dřívější novince. Hlavní změnou je však název, zkráceno na iOS4. Nejspíš proto, aby se iPhone 4 OS nepletl s názvem samotného telefonu. Systém totiž bude podporovat i iPhone 3G/3GS, iPad a iPod Touch, to je zhruba 100 milionů přístrojů. Ve všech verzích máme čekat bezplatný upgrade (nakonec i v iPodu Touch) 21. června.

Steve Jobs překvapil s podporou vyhledávání přes Microsoft Bing. Výchozí bude stále nejspíš Google, který půjde vyměnit ještě za Yahoo.

iBooks bude dostupný i v mobilech, na iPhone 4 budou knihy ve vysokém rozlišení vypadat skvěle, snad se podaří rozumnou čitelnost zachovat i na čtvrtinových displejích. Podporu PDF jsme už zmínili výše, ještě se podívejte na pěknou virtuální knihovničku, kam koupená díla ukládáte. V knihách lze vyhledávat, text označovat, přidávat poznámky a neznámé výrazy překládat pomocí slovníku.

iBooks, zdroj: Engadget

iAd je chystaná reklamní platforma. Kdo už převrací oči v sloup, není se prý čeho bát. Mělo by jít o jakousi reklamu „s lidskou tváří“. Sjednocený systém reklam pomůže vývojářům, uživatelům, ale hlavně Applu. Vývojáři budou dostávat 60% provizi, když do svých aplikací reklamu nasadí. Stále je to polovina toho, co by jinak vydělali sami, ale pokud jsme to správně pochopili, Apple by měl reklamu sám zajistit a spravovat. Už získal několik partnerů (Nissan, AT&T, GE, Disney, Best Buy…), kteří za vstup do iAd zaplatili okolo 60 milionů dolarů. A uživatelé by díky reklamě měli mít více aplikací zdarma, navíc s regulovanou reklamou, která nevyskakuje, kdy se jí zachce.

Samozřejmě nemusí platit, že všechny programy najednou budou obsahovat bannery, kontextové odkazy apod. iAd má být sofistikovanější. Reklama vás nepřesune do prohlížeče na nějakou stránku, ale bude se odehrávat přímo v aplikaci. Je interaktivní, ale snad ne až příliš vlezlá. Plány mají nemalé, v druhé polovině chce Jobs ovládnout takřka polovinu trhu s mobilní reklamou. Tu druhou možná pokryje Google se systémem AdMob.

One more thing…

Snad každou keynote zakončuje prezident Applu právě touto hláškou. Ještě jedna věc přišla i v první den WWDC 2010. Steve Jobs vytáhnul iPhone 4 a zavolal Jonathanu Iveovi, který je hlavním designérem firmy z Cupertina. Na plátně se ukázal displej telefonu a na něm obličeje obou volajících. iPhone 4 totiž bude umět videohovory. V tuto chvíli není jisté, jestli to znamená oficiální podporu 3G videa nebo třeba Skype (to by mohl vyřešit Jailbreak), ale Apple přichází s novým video chatem FaceTime.

FaceTime, zdroj: Engadget

Oba na sebe koukali takřka z nosu do nosu. FaceTime má být další z otevřených standardů podporovaných výrobcem. A vážně, výčet otevřených standardů zatížených patenty neznal konce. Aplikace funguje pouze přes Wi-Fi a navíc jen s dalším iPhone 4. Obraz lze vysílat na šířku i na výšku, případně funguje přepnutí za zadní kameru. Ale nějakou hlavní výhodu zatím nevidím. Aby zase Apple neobjevoval něco už dávno objeveného.

FaceTime – použité technologie, zdroj: Engadget

Opravdové novinky chyběly

Už jsme předpovídali minulý týden, že Apple nás asi ničím novým nepřekvapí. O iOS 4 jsme věděli vše podstatné, uniklý iPhone 4 byl také reálný, takže hlavními změnami jsou pouze názvy. A také pár aplikací, bez kterých bychom si dokázali život představit. WWDC trvá až do 11. června, takže je ještě příležitost něco nového ukázat, ale hlavní pozornost byla stejně věnována iPhonu. Na druhou stranu oprávněně, na papíru totiž vypadá báječně.

Během přenosu se diváci i bavili. Udržet stabilní W-Fi síť pro 5200 lidí není žádná sranda. Pořadatelé vyzývali, aby lidi bezdrátovou síť vypínali. I Jobs při ukázce čtení New York Times trpěl pomalým internetem :-). Nakonec většina přešla na 3G. Applu se ani to příliš nelíbilo a žádali vypnutí notebooků a PDA (!), ale nikdo příkazy neposlouchal. Vždyť jim přece dělali reklamu.

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!