Seznamte se s Windows RT. Kdo jsou? V čem se liší od Windows 8?

0

Microsoft se letos veze na revoluční vlně. Vstupujeme do éry s hranatými tvary. Od 26. října se v prodeji nachází Windows 8, tedy oficiální nástupce Windows 7. Přesto, jak možná víte, jsme si řekli, že reálně hovoříme spíše o úplně novém systému, protože Metro představuje kompletně nový prvek, který se staršími Windows nemá nic společného. Osmičky každopádně obsahují desktop, staré jméno a drží se i děleného loga. Microsoft se navzdory při snaze o vstupu do budoucnosti snaží novinky napasovat na něco, co důvěrně známe.

Kdyby sebral odvahu, zahodil by staré jméno a vytvořil úplně novou, samostatnou produktovou řadu. Místo toho zkřížil nové se starým a ačkoli vypichuje klady novinek, stále nenápadně pomrkává na konzervativnější jedince. Když mnohačlenný vývojový tým dodělal Windows Vista, pustil se do práce na Windows 7. Nástupcem staršího klientského operačního systému se stal opět jeden systém. Byl k dispozici v několika edicích, jak již ostatně bylo zvykem, šlo nicméně o produkt se stejným názvem.

Tip: Začínáme s Windows 8. Rozcestník, který vám pomůže s prvními kroky

Jenže po éře Windows 7 přichází produkty nejméně dva. Na webu se píše o Windows 8 a Windows RT. Copak to Microsoft udělal? Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma příbuznými? Na tuto otázku nyní odpovíme. Průzkumy ukázaly, že si lidé dva produkty pletou, nedokážou určit rozdíly mezi nimi. Rady si nevěděli dokonce ani zaměstnanci sítě obchodů Microsoft Store, takže jak má poznat rozdíl člověk, který se o dění ve světě počítačů zajímá spíše okrajově, nebo dokonce vůbec?

Windows RT obsahují prohlížeč. Potřebujete víc?
Windows RT obsahují prohlížeč. Potřebujete víc?

Windows 8 versus Windows RT

Když se někde podíváte na obrázky, můžete namítnout, že Windows RT vypadají stejně jako Windows 8. Vlastně máte pravdu, což ovšem situaci nezpřehledňuje. Oba dva obsahují prostředí Metro, tedy dlaždice s dynamickým obsahem. Znamená to, že oba jsou připraveni na nasazení na tabletech. Znamená to také, že můžeme oba čekat na osobních počítačích? Odpověď není tak jednoduchá. Nemůžeme říct ani ano, ani ne.

Jak Windows RT, tak Windows 8 obsahují rovněž druhé prostředí, a sice desktop. Ten známe z minulých verzí, mj. z Windows 7, a používáme ho od dob Windows 95. Jenže není desktop jako desktop. Dostáváme se k jádru pudla. Desktop ve Windows 8 funguje tak, jak jsme zvyklí. Můžeme zde instalovat aplikace a Metro ignorovat, resp. používat ho jen jako spouštěč vlastních programů.

Naproti tomu Windows RT obsahují jakousi značně omezenou verzi desktopu. Na první pohled plocha vypadá stejně, jenže sem nesmíte instalovat cizí aplikace. To je onen zásadní rozdíl, který dva produkty s podobným jménem odděluje. Ve Windows RT spustíte jen několik málo vyvolených aplikací od Microsoftu. Na bílou listinu se propracoval např. Průzkumník, Office a další systémové nástroje, které lze označit jako příslušenství. Rozhodně si sem nenainstalující vlastní textový editor, prohlížeč nebo hry jako Call of Duty.

Ve Windows RT jste skoro výhradně odkázáni na dotekové aplikace z Windows Store.

 

Není desktop jako desktop

Proč se Microsoft odhodlal k tomu, aby vydal nepříjemně ořezanou edici Windows 8? Má takový produkt právo na život? Musíme nahlédnout pod kapotu. Windows RT totiž neběží na stejné platformě jako Osmičky. Zatímco Windows odjakživa běhala na procesorech architektury x86, které vyrábí především Intel a AMD, poprvé v historii se Microsoft pokouší objevit zajímavou alternativu. Jistě jste někdy slyšeli o Wintelu. Spojení operačního systému s procesory určité značky bere za své. Microsoft se pokouší proniknout na platformu ARM.

Metro poslouží snad ve všem, co byste mohli potřebovat
Metro poslouží snad ve všem, co byste mohli potřebovat

Cože mu vadí na architektuře x86, jíž byl dlouhá léta věrný? Odpověď hledejme v současných trendech, věštění budoucnosti rovněž není ke škodě. Procesory, které navrhla firma ARM, nalezneme v drtivé většině chytrých telefonů, ale i jiných spotřebičů, pro něž výrobci hledali jednoduchý čip s nízkou spotřebou. Jestli myslíte, že ARM patří k objevům posledních let, jste na omylu. Firma operuje od roku 1990, přičemž desktopové počítače s těmito procesory se objevily hned zkraje devadesátých let.

V posledních letech se podnik našel především na trhu s tablety a smartphony. Již v roce 2005 byly jeho procesory použity v 98 % procentech prodaných telefonů. Integrované procesory naleznete prakticky ve veškeré spotřební elektronice, kam kromě telefonů spadají multimediální přehrávače, herní konzole nebo i počítačové příslušenství, včetně pevných disků. ARM Holdings procesory přímo nevyrábí, ale licencuje je. Díky této chytré taktice a dobrým návrhům ARM zaplavilo svět.

Honba za mobilitou a výdrží

Dosud však odolával svět osobních počítačů, kde jako základní koňskou sílu používáme procesory architektury x86. Mimochodem, od procesorů od Intelu chce podle spekulací odejít Apple. Jde jen o nepotvrzené informace, ale stejně. Je vidět, že firma přemýšlí podobně jako Microsoft. Dostáváme se k otázce, proč opouštět platformu, na níž si svou pověst vybudovala veleúspěšná značka Windows?

Dvě slova: mobilní zařízení. Microsoft si je vědom toho, že běžné stolní počítače jsou pro běžného uživatele komplikované, poměrně těžko přenosné (snad s výjimkou ultrabooků) a výdrž notebooků nestojí za moc. Ovšem, výjimky existují, ale obecně platí uvedené. Tablety a telefony na platformě ARM ovšem vydrží až dny. Přesně za tímto cílem se Microsoft žene. Přirozeně, nový typ procesoru sám o sobě tolik nezmůže. V kombinaci s čipy ARM tedy přichází Windows RT.

Nové éra podle Microsoftu
Nové éra podle Microsoftu

Proč odříznout desktop? Protože desktop představuje ideální svobodné prostředí, které ovšem stojí v cestě nerušenému zážitku. Programy pro desktop jsou neúsporné, instalace chaotická (neexistuje centrální repozitář) a systém nad nimi prakticky nemá větší moc. Microsoft proto vyrobil úplně nové grafické a běhové prostředí, kde má programy pod kontrolou. Aplikace pro Metro instalujete jen z Windows Store, na pozadí spí, přesto dokáží přijímat notifikace. Tak se chová mobilní operační systém.

Aplikace pro Metro se chovají ukázněně, mají přístup k omezeným prostředkům, nemohou vám jen tak z trucu zbourat počítač a díky těmto faktorům byste při práci v Metru neměli narazit na problém. Hranaté prostředí tedy slibuje vyšší bezpečnost, snadné ovládání, širší přístupnost, správu aplikací a šetrnost k hardwaru. S tím vším se pojí spotřeba. Protože celé prostředí zachází s energií úsporně, zvyšuje se doba, po kterou může stroj běžet.

Windows RT a ARM jdou vstříc novým zítřkům

Microsoft nyní spojuje několik důležitých dílků skládačky do sebe. Vyvinul operační systém, který již neohrožují faktory chaotického desktopu. To, že můžete spouštět jen dotekové aplikace, resp. jen omezený počet vybraných a odladěných desktopových programů, právě zamezuje plýtvání energií v akumulátoru. V kombinaci s úsporným procesorem ARM mohou vznikat tablety s výbornou výdrží a vynikajícími provozními vlastnostmi. Takový Surface RT uvedené převádí do praxe.

Proto Windows RT nechápejte jako nástupce Windows 7, nebo snad chudého kolegu Windows 8. Dalo by se říct, že jím sice je, protože oproti němu má podstatnou nevýhodu, avšak vyvažuje to jinými vlastnostmi. Protože zde nespustíte desktopové programy, nemůžeme Windows RT považovat za plnohodnotného náhradníka pro osobní počítače. Výrobci plánují časem produkovat i laptopy s tímto systémem, ale vždycky musíte myslet na to, že se budete pohybovat jen v Metru.

Tip: ARM a Microsoft testují 64bitová Windows RT. Počkáme si aspoň dva roky

Na druhou stranu, takové stroje budou mít velice nízkou spotřebu, pravděpodobně nebude třeba je aktivně chladit a cena by se měla držet příjemně nízko. Navíc, na běžnou práci by nám takový počítač stačil měl. E-maily na něm zkontrolujete, Facebook též, dokonce zde na píšete dokument. Buď využijete jednu z mnoha webových služeb, nebo kancelářského balíku Office. Ten patří k výjimkám, jimž je dovolen běh v desktopovém režimu. A co víc, Microsoft tento kancelářský software přibaluje k Windows RT.

V základní výbavě tohoto systému tak najdete pokročilý textový editor, tabulkový kalkulátor, nástroj na tvorbu presentací nebo OneNote na poznámky.

Příbuzenská rivalita

Z podstaty věci si ale nemůžete Windows RT pořídit na svůj stávající stroj architektury x86. Microsoft ani „Ertéčka“ samostatně neprodává, najdete je v předinstalované formě na tabletech.

Stávajícím klasickým počítačům zůstávají plnohodnotná Windows s desktopem, tedy Osmičky. Jak to bude v budoucnosti? Vymřou počítače s desktopem úplně? Nebo jen ustoupí do pozadí? Stanou se Windows RT pionýrem, který nastolí nové trendy? Budou v domácnostech běžně k vidění levné stroje s procesory ARM a operačním systémem s dlaždicemi a bez desktopu? Osobně věřím, že by k takovému scénáři dojít mohlo.

Metro se hodí na obrazovku libovolných rozměrů
Metro se hodí na obrazovku libovolných rozměrů

Windows RT představují vlastní vývojovou větev a náznak budoucnosti, který se na rozdíl od Windows 8 rozhodl zbavit se stínu minulosti. Rozhodne především to, zda budou k dispozici stroje (kam se mohou zařadit laptopy, tablety a všemožná konvertibilní zařízení), které pokryjí potřeby běžného uživatele.

Ještě si dovolím jedno poznámku. Jak z textu vyplývá, spousta stávajících periferií je vám s Windows RT k ničemu. Pokud jde o myši a klávesnice, které nevyžadují speciální ovladač, nic neřešte, připojit je můžete jak přes USB, tak přes BlueTooth. Platí to i pro tiskárny, protože Microsoft do systému integroval slušnou řádku ovladačů. Když budete ale kupovat nové doplňky k počítači, vždycky koukejte, zda je na nich logo ohlašující kompatibilitu s Windows RT.

Připomínám, že Windows 8 na trh vstoupila ve dvou edicích. Jejich srovnání, navíc i s Windows RT, naleznete v našem starším článku Srovnání edic dle funkcí: Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT.

Seznamte se s Windows RT. Kdo jsou? V čem se liší od Windows 8?

Ohodnoťte tento článek!