Seznamu je Česko málo. Chystá expanzi do zahraničí

0

Tuzemská internetová jednička dnes zveřejnila finanční report za rok 2013. V něm znovu navýšila tržby z 2,834 miliardy korun na 2,909 miliardy, stejně jako loni jí však klesl zisk před zdaněním. Firma loni vydělala 930 milionů, předloni 947 milionů.

Na tržbách se z 30 % podílí reklamní systém Sklik, čtvrtinový podíl mají bannerové display reklamy na webech Novinky.cz, Super.cz, Sport.cz atd. Další čtvrtinu mají na svědomí oborové inzertní weby (Sreality.cz, Sauto.cz, Zboží.cz…), z katalogu Firmy.cz přišlo 20% celkových tržeb. Pavel Zima ze Seznamu dokonce odhaduje, že inzerce na internetu poprvé překonala tištěná média.

Společnosti loni redesignovala řadu svých služeb, kompletně proměnila Stream.cz na internetovou televizi a přinesla i nové reklamní formáty. Novinkou je například behaviorálně cílená reklama, kterou už firmy využily ve více než 1000 kampaních a kterou už proteklo téměř 100 milionů korun. Úspěch má také retargeting s 15% podílem všech zobrazených kampaní Skliku.

 

Seznam zároveň oznámil, že chce začít podnikat i mimo Českou republiku. První kroky už provedl, na Slovensku spustil vyhledávač Seznam.sk, plánuje tam zavést také mapy. Oslovit ale může i další země.

Je totiž jediný v Evropě (nepočítáme-li Rusko), který vzdoruje Googlu v tom, aby jeho služby byly dominantní. Stále má vysoký podíl ve vyhledávání, spravuje nejvíce e-mailových schránek, buduje sociální sítě, srovnávače, katalogy a jeho mapy patří ke světové technologické špičce. Podporuje startupy a nabízí svůj vyhledávač pro big data. S tím chce oslovit i v zahraničí.

I proto dojde k několika personálním změnám. Stávající výkonný ředitel Michal Feix přejde do nové role ředitele pro business development, ve které se bude věnovat vyhledávání a realizaci nových příležitostí a projektů (doma i v zahraničí). Nadále bude jednat také se státní správou a zůstane jednatelem dceřinek Seznamu. Šéfovat všem ředitelům bude Pavel Zima, produktovým ředitelem se místo něj stane Petr Král.

Zdroj: Seznam

Ohodnoťte tento článek!